Home  /  Zprávy  /  Zápas neporažených, slovenské derby i boj o první výhru

Zápas neporažených, slovenské derby i boj o první výhru

(pá) 13. květen 2022, Radim Kroulík

Na nadcházející víkend jsou na programu atraktivní duely Snapbacks ligy. V Přerově se utkají dosud neporažené týmy, do Bratislavy přicestuje slovenský rival, Gladiators odehrají domácí zápas proti Steelers večer za umělého osvětlení a v Brně bude ve hře první výhra v letošní sezoně. Zápas v Bratislavě odvysílá v přímém přenosu slovenská stanice JOJ Šport a pro fanoušky v Česku bude k dispozici stream. Čtveřici zápasů Snapbacks ligy doplní zápas Bobcats se Sharks a flagové turnaje. Nezapomeňte se zapojit do tipovací soutěže Pick’em a na zápas Snapbacks ligy si může vsadit u Fortuny.

Přerov Mammoths (3-0) - Prague Lions (4-0)
Že budou Lions po čtyřech zápasech bez prohry, to asi překvapilo málokoho. Bilance 3-0 od týmu, který loni skončil poslední s bilancí 1-5, už překvapením rozhodně je. Pokud někteří poukazovali na výhru nad Sígrs bez amerického quarterbacka a výhru v blátě nad Monarchs, tak po výhře nad Knights došly argumenty. Mammoths udělali výkonnostní skok a odlepili se od dna tabulky. Teď je čeká těžký test v podobě Lions a Mammoths budou mít příležitost znovu ukázat, že jejich pozice v tabulce není náhodná.

Útok Mammoths v útoku sází na běhovou hru Michala Bocka. Ten si v letošní sezoně rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek práce. Proti Knights měl 22 běhových pokusů pro 121 yardů a 3 touchdowny. V blátivém zápase proti Monarchs měl dokonce 30 pokusů pro 156 yardů a touchdown. Útok Mammoths ale proti Knights ukázal, že běhovou hru dokáže vhodně doplnit hrou vzduchem. Quarterback Stoklásek si připsal 2 touchdowny a 135 yardů. I tak lze předpokládat, že cesta k úspěchu Lions v obraně povede přes zastavení Bocka.

Obrana Mammoths je na prvním místě ligy v inkasovaných bodech i puštěných yardech po zemi. To je dobrý předpoklad pro zastavení běhového útoku Lions v čele s Adamem Žouželkou. Lions jsou v běhové hře na prvním místě v lize s průměrem 167 yardů na zápas. Proti Knights měla obrana Mammoths plné ruce práce se zastavováním passů a quarterback Boris Bútora naházel 324 yardů a 3 touchdowny. To je pro obranu Mammoths před zápasem s Lions varovný signál. Lions totiž dokáží na počkání přejít z nebezpečných běhů Žouželky do passové hry, což quarterback Mumphrey potvrdil proti Sígrs 5 touchdowny. Zastavení běhové hry Lions tak je opravdu jen polovina úspěchu. Lions mají k dispozici ještě Suchého, Janotu nebo Kadlece.

Zápas Mammoths - Lions začíná v neděli od 15:00.

Vysočina Gladiators (3-1) - ISMM Ostrava Steelers (1-1)
Zápas mezi Gladiators a Steelers přinese pro fanoušky amerického fotbalu nepříliš obvyklou atmosféru večerního zápasu s umělým osvětlením. Gladiators v posledních dvou zápasech zazářili. Příchod Jana Dundáčka za zraněného Ryana Pahose je mnohem víc než dostatečná náhrada. Dundáček si ve dvou zápasech proti Sígrs a Alligators připsal 8 touchdownů a 640 yardů. Z příchodu Dundáčka musí mít největší radost receiver Vojtěch Mašita, který po jeho passech nasbíral 7 touchdownů a 290 yardů. Mašitu v závěru zápasu proti Alligators trápilo zranění, a tak je otázkou, jak moc ho bude zranění limitovat proti Steelers.

Gladiators se proti Alligators museli stále obejít bez zraněného Dunovského. Running back Vysočiny už ale byl blízko návratu na hřiště a po dalším týdnu zotavování se šance na jeho zapojení do hry určitě zvýšila. Gladiators se při absenci Dunovského více zaměřili na passovou hru. Mašita s Caltou a Hlachem dokázali bez problémů výzvu přijmout.

Hlavní trenér Gladiators po zápase s Alligators zmínil vysoký počet faulů v úvodu zápasu. Gladiators věnovali soupeři 103 yardů po 10 penalizacích a právě větší disciplinovanost určitě byla jedním z hlavních bodů přípravy na nadcházející zápas. Obrana Gladiators ukázala, že dokáže zastavit passovou hru soupeře a brněnský quarterback Noah Suszckiewicz zkompletoval pouze 9 passů.

Podobně vydařený výkon bude muset obrana Gladiators zopakovat také proti Steelers. Ostravský útok v úvodních dvou zápasech jasně ukázal, že časy dominantní běhové hry jsou pryč a prim hraje passový útok vedený quarterbackem Bradleym Jonesem. Ten si ve dvou zápasech proti Lions a Blades připsal 570 yardů a 8 touchdownů. Především jeho premiéra na hřišti Lions byla impozantní, když v bodové přestřelce nasázel 5 touchdownů. Jones se ve vzduchu opírá především na zkušené duo receiverů Šimečka - Vysloužil.

První dva zápasy nevyšly podle představ obraně Steelers. Ta je momentálně na posledním místě ligy v průměru puštěných yardů na zápas a předposlední v inkasovaných bodech. První dva zápasy Steelers naznačují, že by v zápase proti Gladiators nemělo být o body nouze. Steelers půjdou do zápasu odpočatí, protože poslední zápas odehráli téměř před měsícem 17. dubna. Druhou stranou této mince je možné vypadnutí ze zápasového tempa.

Zápas Gladiators - Steelers začíná v sobotu od 19:00.

Bratislava Monarchs (2-1) - Nitra Knights (1-2)
Slovenské derby. Monarchs si po nevydařeném zápase proti Mammoths spravili chuť minulý víkend proti Blades. Quarterback Marek Pavlovič sice neoslnil při passové hře (7 zkompletovaných passů pro 63 yardů), ale jeho tři běhové touchdowny byly hlavním klíčem úspěchu. Dobrý pocit po dlouhé cestě z Ústí nad Labem může mít také obrana Monarchs. Ta prakticky eliminovala passovou hru Blades, kdy quarterback Tony Brown zkompletoval pouze 5 passů a navíc hodil 2 interceptiony. Dobrý výkon passové obrany bude určitě potřeba také proti Knights, kteří se právě opírají především o hru vzduchem. Quarterback Boris Bútora má po třech zápasech na kontě 828 yardů a 9 touchdownů. Není tak překvapením, že receiveři Mário Bíro a Matúš Kotora jsou v TOP3 v průměrném počtu zachycených passů na zápas. Především Bíro byl vidět proti Mammoths, když si připsal 174 yardů a 2 touchdowny.

Zápas Monarchs - Knights začíná v neděli od 16:00 a odvysílá ho živě slovenská stanice JOJ Šport. Pro fanoušky v Česku bude k dispozici stream.

Brno Sígrs (0-4) - Ústí nad Labem Blades (0-4)
Zápas dvou týmů čekající na první výhru v sezoně. Sígrs i Blades loňskou sezonu vynechali a v roce 2020 se oba dostali do semifinále. Jejich návrat po loňské pauze tak nedopadl podle představ. Především Sígrs se v letošní sezoně trápí, když nejmenším rozdílem letos prohráli o 19 bodů proti Knights. V posledních dvou zápasech narazil brněnský tým na loňské finalisty a v obou případech to skončilo jednoznačným výsledkem (0:38 proti Gladiators, 13:60 proti Lions). Nyní proti Blades budou mít šanci připsat si první výhru v sezoně.

Blades letos odehráli vyrovnané zápasy proti Steelers a Monarchs. Se Steelers vstoupili dobře do zápasu a vybudovali si náskok 12:0. Prostřední část zápasu Blades nevyšla a Steelers si připsali 5 touchdownů v řadě. V závěrečné čtvrtině se 2 touchdowny dostal ústecký tým opět na dostřel, ale nakonec podlehl 26:34. Také proti Monarchs se Blades dostali do vedení, ale i z tohoto zápasu odešel vítězně soupeře. Quarterback Tony Brown zatím hrozí více po zemi, když je na pátém místě v lize v průměrném zisku běhových yardů na zápas (jedno místo před Jakubem Imrem). Ofenzivní duo v backfieldu je tak největší hrozbou Blades. Obrana Sígrs ale už v letošní sezoně několikrát předvedla, že dokáže zastavovat běhy. Miroslav Bartoš a Daniel Molnár jsou v TOP 10 ligy v počtu tacklů.

Zápas Sígrs - Blades začíná v neděli od 14:00.

2.Liga

Příbram Bobcats (2-1) - Třinec Sharks (1-1)
Vyrovnaná liga, ve které každý může porazit každého. Tak by se v rychlosti dala charakterizovat letošní 2.Liga. Bobcats se v první polovině základní části projeli na horské dráze. Po vysoké výhře 47:14 prohráli doma se Stallions 10:27 a minulý víkend porazili favorizované Mustangs v prodloužení. Bobcats se z běhové hry Petra Datla přesunuli více k passové hře a quarterback Tomáš Vokurka si proti Mustangs připsal dva passové touchdowny. David Lukšan si kromě touchdownu připsal také tři úspěšné field goaly, což se ve vyrovnaném zápase, který došel do prodloužení, ukázalo být jako klíčové. V Příbrami teď musí věřit, že po vydařeném výkonu nebude opět následovat výkonnostní propad.

Sharks půjdou do zápasu odpočatí a pořádně motivovaní. Jejich poslední zápas 23. dubna dopadl domácím výbuchem 0:21 proti Mustangs. Úřadující vítěz ligy tak bude chtít odčinit prohru a také se udržet na distanc od posledních Patriots, kteří mají bilanci 0-3.

Zápas Bobcats - Sharks začíná v sobotu od 15:00.

Flagové ligy
Flagová liga U15 nabídne o víkendu tři turnaje, a to v Trutnově, Jedovnicích a v Příbrami. Turnaj v Příbrami má na programu také Flagová liga U18 a Flagová liga žen.