Home  /  Zprávy  /  Monarchs se Steelers hrají o postup. Končí základní část 2.Ligy

Monarchs se Steelers hrají o postup. Končí základní část 2.Ligy

(pá) 10. červen 2022, Radim Kroulík

Před 8. kolem Snapbacks ligy je k dispozici už pouze čtvrté postupové místo. Prague Lions mají jisté první místo a o víkendu budou mít doma proti Alligators možnost zakončit základní část s perfektní bilancí 8-0. V Přerově se v neděli rozhodne o druhém místě, když proti sobě narazí Mammoths a Gladiators. O čtvrtém postupujícím může být jasno po zápase Monarchs se Steelers. Do klíčového zápasu o postup do semifinále ale pravděpodobně nezasáhne quarterback Steelers Bradley Jones. Ve 2.Lize končí základní část. Čtveřice postupujících už je známá, stejně tak první místo Bobcats. O obsazení dalších tří pozic rozhodnou víkendové zápasy. Nezapomeňte se zapojit do tipovací soutěže Pick’em a na zápasy Snapbacks ligy si může vsadit u Fortuny.

Bratislava Monarchs (3-3) - ISMM Ostrava Steelers (3-3)
Pro Monarchs je postupový scénář jasný. Vítězstvím si zajistí čtvrté místo. Pro Steelers by výhra ještě automaticky postup neznamenala. Před důležitým zápasem řeší Steelers administrativní problém, kvůli kterému je v ohrožení účast quarterbacka Bradleyho Jonese. Šance na postup by bez Jonese výrazně klesly. Je to právě passový útok, který táhne útok Steelers. Proti Sígrs si Jones připsal 6 passových touchdownů a byl tak strůjcem jasné výhry 46:0. Do sestavy Steelers se po zranění vrátil receiver Jiří Šimečka, který Ostravě chyběl při prohře s Knights.

V passové obraně se Monarchs přetahují o první místo ve statistikách s Gladiators (Monarchs inkasují v průměru 143 yardů na zápas, Gladiators 142). I proti útoku Steelers v plné sestavě by tak Monarchs měli šanci napodobit slovenské kolegy a eliminovat jinak velmi produktivní passový útok. Při absenci Jonese budou mít úkol výrazně ulehčen.

Steelers by se tak mnohem více museli ubírat k běhové hře. Ta naopak dělá Monarchs problémy a v zastavování běhů jsou předposlední. Do této doby se ale Steelers k běhové hře nemuseli upínat a při velké dominanci passové hry nedostal running back Jiří Košař pořádně prostor se prosadit.

Monarchs musí hodit za hlavu nepovedený zápas proti Gladiators, a to především v útoku. Proti Steelers by měli mít Monarchs větší šanci se prosadit vzduchem i po zemi. Velký tlak bude na quarterbacka Marka Pavloviče, který v sezoně už ukázal, že dokáže dotáhnout tým k výhře. Především proti Knights byl Pavlovič klíčovým hráčem.

Zápas Monarchs - Steelers začíná v neděli od 14:00.

Přerov Mammoths (5-1) - Vysočina Gladiators (5-1)
Přímý souboj o druhé místo v základní části. Oba týmy si zajistily účast v semifinále v minulém kole. Mammoths proti Alligators ztratili vedení o 17 bodů z úvodní čtvrtiny, ale 3 minuty před koncem zápasu si po 51yardovém touchdownu Stokláska na Havlíčka vzali vedení zpět. Gladiators měli v televizním zápase proti Monarchs cestu do semifinále mnohem hladší. Obrana Gladiators soupeři nepovolila ani bod a Gladiators zvítězili 21:0.

Mammoths dokázali využít toho, že Alligators mají statisticky nejhorší passovou obranu v lize. Quarterback Michal Stoklásek si připsal 223 yardů a 3 touchdowny a výrazně tak zastoupil běhovou hru, která proti Alligators zaznamenala 29 yardů. Teď čeká passovou hru Mammoths výrazně těžší zkouška. Obrana Gladiators proti Monarchs už prakticky nemohla zahrát lépe. Passový útok Monarchs zakončil zápas s -4 passovými yardy, 6 sacky a 2 interceptiony. Mammoths tak mohou mít ve hře vzduchem problém se prosadit. Na řadu tak může přijít běhová hra. Výrazný příspěvek od Michala Bocka bude proti Gladiators rozhodně potřeba.

První srovnání sil s loňským finalistou nedopadl pro Mammoths podle představ. Přerov doma prohrál s Lions 6:52. Teď bude mít znovu možnost poměřit své síly s favoritem ligy.

Gladiators se po pauze vrátili do sestavy hlavní opory útoku. Jan Dunovský měl zatím jen omezený počet snapů, ale i během svých 5 pokusů stihl dát touchdown. Pokud se Dunovský bude cítit dobře, tak lze očekávat, že v důležitém zápase proti Mammoths dostane víc prostoru. Proti Monarchs dokázal Dunovského zastoupit Stanislav Benc, který si připsal 93 yardů.

Quarterback Jan Dundáček se mohl vrátit ve vzduchu k osvědčené spolupráci s Vojtěchem Mašitou. V sestavě nechyběl ani David Calta, který se zranil proti Steelers a proti Monarchs se objevil na hřišti také Jan Beran, který se vrací po zranění z loňské sezony. Obrana Mammoths tak bude mít plné ruce práce zkrotit útok Gladiators, který se dokáže opřít o běhovou i passovou hru.

Zápas Mammoths - Gladiators začíná v neděli od 15:00.

Prague Lions (7-0) - Brno Alligators (2-4)
Lions v neděli odehrají poslední zápas základní části. První místo mají jisté, a tak ve hře zůstává perfektní sezona bez prohry a také udržení formy před důležitým semifinálovým zápasem. Lions už v minulosti ukázali, že hrají naplno i v zápasech, ve kterých zdánlivě o nic nejde. Nelze tak očekávat, že by pražský tým vstoupil do zápasu pouze s náhradníky, případně že by hráli na půl plynu.

Útok Lions by neměl mít problém se proti obraně Alligators prosadit, a to především vzduchem. Alligators jsou na tom lépe při bránění po zemi (třetí v lize). Hlavní slovo by tak měla mít passová hra quarterbacka Shazzona Mumphreyho. I tak si Alligators musí dát pozor i na running backa Adama Žouželku. Lions jsou v běhové hře na prvním místě ligy.

Lions mají za sebou nečekané volno, když proti Knights vyhráli kontumačně a po zápase s Alligators je čeká další zápas až první víkend v červenci. Závěr sezony je tak pro pražský tým v mnohem menším zápřahu ve srovnání se začátkem.

Alligators museli minulý spolknout těžkou prohru proti Mammoths, kdy se jim rozplynuly šance na semifinále. Teď proti Lions mají šanci ukázat, že se mohou měřit hlavními favority. Útok Alligators se určitě bude opírat o ofenzivní duo Suszckiewicz - Wirth. V posledních dvou zápasech si Wirth připsal 18 catchů, 344 yardů a 5 touchdownů. Passová obrana Lions ukázala proti Monarchs slabší momenty a vzhledem k tomu, že Lions mají nejsilnější běhovou obranu v lize, tak lze předpokládát, že hlavní úspěch útoku Alligators povede přes hru vzduchem.

Zápas Lions - Alligators začíná v neděli od 16:00.

Nitra Knights (2-4) - Ústí nad Labem Blades (0-6)
Blades stejně jako Steelers budou pravděpodobně muset řešit absenci svého import quarterbacka. I tak by proti Knights byli Blades outsiderem. Přestože v Nitře bojují s malým počtem hráčů, tak kvalitu rozhodně mají. O tom se přesvědčili v Ostravě, kde Knights zvítězili 21:14. Následně byli Knights nuceni kontumovat zápas proti Lions.

Knights se v útoku spoléhají především na passovou hru pod vedením quarterbacka Borise Bútory. Slovenský quarterback má nejlepší průměr naházených yardů v celé lize (287) a zároveň i nejvyšší procento zkompletovaných passů (necelých 65 procent). Není tak překvapením, že mezi receivery jsou v TOP 3 v počtu nachytaných passů hned dva zástupci Knights. Mário Bíro a Matúš Kotora jsou hlavními příjemci passů Bútory. Právě spojení Bútory s Bírem vedlo k obratu Knights nad Steelers.

Úspěch Knights na hřišti Ostravy vedl přes výborně hrající defenzivní lajnu, která neustále vytvářela tlak na Jonese, jenž byl v zápase 3 sackován. Pro útok Blades tak bude pravděpodobně velmi těžké se prosadit. Blades si určitě letošní sezonu představovali jinak. Do konce sezony mají už jen dva pokusy na první výhru v sezoně. V posledním zápase sezony přivítají Blades doma Gladiators, a tak větší šanci na první výhru budou mít nejspíše teď proti Knights. Při absenci quarterbacka Tonyho Browna to ale bude velmi těžké. Brown se v sezoně prosazoval především po zemi, kdy je z 578 běhovými yardy na druhým místě ligy pouze za Adamem Žouželkou. Hlavní zbraní útoku tak bude zkušený running back Jakub Imr.

Zápas Knights - Blades začíná v neděli od 14:00.

2.Liga

Pilsen Patriots (0-5) - Prague Mustangs (3-2)
Z pětice týmů 2.Ligy nepostoupí do semifinále Patriots. Plzeňští byli s výjimkou zápasu proti Bobcats ve všech zápasech vyrovnaným soupeřem, ale na radost z výhry stále čekají. Poslední šanci odvrátit sezonu bez výhry budou mít na domácím hřišti proti Mustangs. Závěrečné kolo základní části ještě zamíchá konečným pořadím a kromě prvních Bobcats jsou další tři pozice neobsazené. Přehled možných scénářů s konečným pořadím je popsán níže. Mustangs se podařilo oklepat z prohry proti Stallions a v minulém kole porazili Sharks na domácím hřišti 15:0. Oba touchdowny zaznamenali Mustangs vzduchem a k tomu přidali safety, které otevřelo skóre zápasu. Mustangs stále mohou doufat ve druhé místo a domácí semifinále. Prvním krokem k tomu je výhra nad Patriots. První vzájemný zápas ovládli Mustangs 17:6.

Zápas Patriots - Mustangs začíná v sobotu od 14:00.

Třinec Sharks (2-3) - Pardubice Stallions (3-2)
Sharks v letošní sezoně nemají dominantní sezonu tak jako v té loňské. V ní prošli do Silver Bowlu s bilancí 6-0 a následně ovládli také finálový zápas. Před posledním zápasem základní části jsou Sharks na čtvrtém místě s bilancí 2-3. Sharks se letos nepovedly oba dva zápasy proti Mustangs, když si připsali prohry 0:21 a 0:15. Naopak teď je čeká soupeř, na kterého umí. Sharks porazili Stallions loni v základní části, ve finále a letos zvítězili znovu v úvodním kole, a to 18:12. Stallions k poslednímu zápasu základní části povolali z důchodu jednoho ze zakladatelů klubu quarterbacka Jana Kakose, který v Třinci zaskočí za Petra Plačka a Matěje Linka. Stallions mají za sebou nevydařený zápas proti Bobcats, ve kterém si mohli zajistit první místo v základní části. O konečné druhé místo v základní části a domácí semifinále tak budou muset Stallions zabojovat na hřišti neoblíbeného soupeře.

Zápas Sharks - Stallions začíná v neděli od 14:00.

Možné scénáře s konečným pořadím:
Při výhře Stallions: 1. Bobcats, 2. Stallions, 3. Mustangs, 4. Sharks
Při výhře Sharks a výhře Mustangs: 1. Bobcats, 2. Mustangs, 3 Sharks, 4. Stallions
Při výhře Sharks a výhře Patriots: 1. Bobcats, 2. Stallions, 3. Sharks, 4. Mustangs

Flagové ligy
O víkendu jsou na programu tři turnaje Flagové ligy U15, a to v Trutnově, Ostravě a v Praze. V Ústí nad Labem se odehraje turnaj Flagové ligy U18 a do Nové Paky se sjedou tým Flagové ligy žen.