Home  /  Zprávy  /  Konec základní části. Ve hře je poslední postupové místo do semifinále

Konec základní části. Ve hře je poslední postupové místo do semifinále

(pá) 17. červen 2022, Radim Kroulík

Konec základní části je tady. Ve Snapbacks lize je ve hře poslední vstupenka do semifinále a o postup budou bojovat Steelers a také Knights, kteří ovšem potřebují k postupu kromě výhry také pomoc. V Ústí nad Labem je na programu letošní pátý přímý přenos na Premier Sport 2. Také ve 3.Lize ještě není o složení finálové dvojice jasno. Golems mohou na poslední chvíli přeskočit Dietos a utkat se proti Raiders v Bronze Bowlu. Nezapomeňte se zapojit do tipovací soutěže Pick’em a na zápasy Snapbacks ligy si může vsadit u Fortuny. K televiznímu zápasu probíhá na Facebooku soutěž o ceny partnerů.

Postupové scénáře do semifinále:
Steelers postoupí 
při výhře bez ohledu na ostatní zápasy (lepší bilance)
Steelers postoupí při vlastní prohře a výhře Alligators nad Knights (lepší bilance)
Steelers postoupí při vlastní prohře a výhrách Knights a Monarchs (rozhodujícím kritériem by byly získané kredity)
Knights postoupí při výhře nad Alligators a výhrách Sígrs a Mammoths (lepší vzájemný zápas proti Steelers)

Brno Alligators (2-5) - Nitra Knights (3-4)
Alligators mají za sebou po výhře v brněnském derby dva nevydařené zápasy. Nejprve s Mammoths ztratili šanci na postup do semifinále a v minulém kole dostali lekci od Lions. Pražský tým se rozloučil s letošní základní částí stylově a nad Alligators zvítězil 63:14. Obrana Alligators nenašla recept na Adama Žouželku, který si po 11 běhových pokusech připsal 279 yardů. Žouželka tak vylepšil ligový rekord, který sám držel od sezony 2020, kdy ještě v dresu Mammoths zaznamenal v jednom zápase 241 yardů. Running backa Lions tak může mrzet kontumovaný zápas s Knights, kvůli kterému pravděpodobně přišel o pokoření hranice 1000 yardů v sezoně. Po 7 odehraných zápasech má Žouželka na kontě 995 yardů.

Před zápasem s Knights tak může Alligators těšit, že běhová hra nehraje zásadní roli. O produktivitu v útoku Knights se totiž především stará quarterback Boris Bútora. Slovenský quarterback má průměr 278 passových yardů na zápas a nejvyšší procentuální úspěšnost zkompletovaných passů v lize (přes 66 procent). Není tak převapením, že Knights mají statisticky nejlepší průměrný zisk passových yardů v lize. Pro Alligators ale převaha passového útoku soupeře není výhodou. Brněnský tým totiž průměrně inkasuje nejvíce yardů vzduchem v celé lize a také inkasoval nejvíce passových touchdownů. Pokud tak měla obrana Alligators problém zastavovat běhy Lions, tak proti passovému útoku Knights budou mít také plné ruce práce.

K vidění by tak v Brně mohla být passová přestřelka. Na hřišti se představí čtyři receiveři z TOP5 v počtu zachycených passů na zápas. Quarterback Noah Suszckiewicz s Robertem Wirthem a Ondřejem Marečkem by měli být schopni odpovědět na passový útok Knights stejnou mincí.

Knighs před závěrečným kolem mají ještě stále šanci na postup do semifinále. Prvním krokem k postupu je výhra nad Alligators.

Zápas Alligators - Knights začíná v sobotu v 16:00.

ISMM Ostrava Steelers (4-3) - Přerov Mammoths (5-2)
Steelers mají za sebou klíčovou výhru na hřišti Monarchs. Ostravský útok se s náhradním quarterbackem Patrikem Puchalou vyvaroval větších chyb a v kombinaci s větším důrazem na běhovou hru v podání Jakuba Březiny a Jiřího Košaře dokázal zaznamenat dostatečný počet bodů na výhru. Klíčem k úspěchu byla obrana Steelers, která udržela soupeře na uzdě. Obrana, běhová hra a eliminace chyb bude cesta také proti Mammoths.

Pro postup do semifinále mají Steelers vše ve svých rukou a zároveň mají šanci poskočit až na třetí místo právě před Mammoths. Přerov v minulém kole přišel o šanci na domácí semifinále, když nestačil na Gladiators. V prvním poločase byl zápas vyrovnaný a Mammoths se v úvodní čtvrtině dostali do vedení. O prohře prakticky rozhodla třetí čtvrtina, kde si obrana vybrala slabší chvilku u 70yardovém touchdownu Jana Dundáčka a krátce na to inkasovala také z punt returnu Davida Calty. Tyto dvě velké akce tak definitivně rozhodly o vítězi.

Pro útok Steelers nebude jednoduché se proti obraně Mammoths po zemi prosadit. Na Březinu s Košařem bude čekat linebacker Lubomír Dohnal, který má nejvíce tacklů v lize. Navíc si obrana Mammoths bude chtít zlepšit chuť po prohře s Gladiators, ve kterém inkasovali 253 yardů.

V lepší výkon oproti předchozímu zápasu bude doufat také quarterback Michal Stoklásek. Ten nedokázal navázat na výborný výkon proti Alligators, kdy výrazným způsobem přispěl k výhře. Proti Gladiators si připsal pouze 105 yardů, 1 touchdown a 2 interceptiony. Passová obrana Steelers ale v letošní sezoně není tak silná jako ta Gladiators, a tak by Stoklásek měl mít větší šanci se prosadit vzduchem. Proti Gladiators nenastoupil running back Michal Bock, kterého ale více než důstojně zastoupil Dominik Zoubek (134 yardů, 1 touchdown). Zkušená opora Mammoths by ale v závěrečné fázi sezony určitě chyběla.

Zápas Steelers - Mammoths začíná v neděli od 15:00.

Brno Sígrs (1-6) - Bratislava Monarchs (3-4)
Zápas zklamaných. Sígrs zakončí sezonu ve stejném duchu jako ji začali, a to bez quarterbacka Beltona. Po vysoké prohře proti Steelers (0:46) měli Sígrs volno, ve kterém se mohli připravit na závěrečného soupeře letošní sezony a urvat alespoň druhou výhru v sezoně.

Útok Sígrs se ani s Beltonem neprosadil a do statistik si připsali -22 běhových yardů, 88 passových yardů a 3 interceptiony. Bez Beltona lze očekávat podobnou ofenzivní produktivitu jako v úvodním kole Snapbacks ligy na hřišti Mammoths. Roli quarterbacka tehdy převzal Mark Gerken, ale Sígrs se výrazně prosadili až za rozhodnutého stavu.

Monarchs věřili, že základní část uzavřou se semifinálovou účastí v kapse. Zápas proti oslabeným Steelers jim ale vůbec nevyšel, a tak místo zajištění postupu jsou Monarchs ze hry venku. Tři turnovery (1 interception a 2 fumbly) přebily víc získaných yardů a prvních downů. Steelers nechybovali a naopak využili chyb Monarchs.

Proti oslabeným Sígrs by měla obrana Monarchs dominovat. Monarchs v závěrečném kole hrají o konečné páté místo, které jako poslední garantuje zařazení do nejvyšší ligy také pro příští sezonu.

Zápas Sígrs - Monarchs začíná v neděli od 14:00.

Ústí nad Labem Blades (0-7) - Vysočina Gladiators (6-1)
Blades se rozloučí s letošní sezonou na Městském stadionu a v přímém přenosu. Také ústecký tým musí řešit absenci quarterbacka a v minulém kole proti Knights se navíc zranil zkušený Jakub Imr, který měl Tonyho Browna nahradit. Podobně jako v případě Sígrs tak lze očekávat, že útok bude mít problémy se prosadit.

Gladiators mají zajištěné druhé místo a zápas na hřišti Blades nijak nevstoupí do závěrečného pořadí. Už v minulosti ale Gladiators ukázali, že hrají naplno bez ohledu na situaci a je tak nepravděpodobné, že by proti Blades nastoupili od začátku pouze náhradníci. Cílem ale určitě bude projít zápasem rychle a hladce. Gladiators pomohla delší pauza mezi zápasy proti Steelers a Monarchs. Během prakticky třítýdenní pauzy se zpět do sestavy vrátily uzdravené opory útoku v čele s Janem Dunovským, který chyběl od zápasu proti Lions ze 2. kola. V Jihlavě tak věří, že si smůlu na zranění letos již vybrali a do play-off nastoupí téměř v plné sestavě.

V přímé konfrontaci o druhé místo proti Mammoths se opět vytáhl Jan Dundáček svým uměním po zemi. V obraně se pak předvedl linebacker Michal Reng, který vyrovnal ligový rekord Tyrona Clarka v počtu tacklů za zápas, když si celkem připsal 17 tacklů.

Blades mají před sebou poslední možnost na výhru v letošní sezoně. Předzápasové prognózy ale hovoří jasně proti nim. Zápas Blades - Gladiators začíná v 15:00 a přímý přenos na Premier Sport 2 je na programu o pět minut dříve.

3.Liga

Šumperk Dietos (4-1) - Zlín Golems (3-2)
Dietos dlouho drželi krok v tabulce s Raiders, ale vzájemný zápas ukázal, že rozložení sil hraje jednoznačně ve prospěch Raiders. Teď se Dietos navíc musí ohlížet přes rameno, kde na ně doráží třetí Golems. Zlín má totiž stále šanci na poslední chvíli Šumperk přeskočit a vybojovat si postup do Bronze Bowlu. Postupový scénář je pro oba týmy jednoduchý. Stačí vyhrát, a to jakýmkoliv rozdílem. V případě výhry Golems budou totiž oba týmy s bilancí 4-2 a o postupujícím rozhodnou kredity, ve kterých jsou na tom Golems lépe. Zápas tak v podstatě bude mít nádech semifinále.

První vzájemný zápas vyhráli Dietos 27:19. Rozdíl o jedno skórování a vyrovnaný průběh zápasu tak naznačuje, že nepůjde o jasnou záležitost. Golems ještě minutu před koncem prohrávali pouze o 2 body. Pojišťovací touchdown Dietos dával až 57 vteřin před koncem Lukáš Křenek, který si v zápase připsal hned tři touchdowny.

Zápas Dietos - Golems začíná v sobotu od 13:00.

Jičín Hurricanes (2-3) - Hradec Králové Dragons (1-4)
Pro Hurricanes i Dragons víkendovým zápasem skončí letošní sezona. Po těžkých zápasech se silnějšími soupeři z vrchní části tabulky mají oba týmy šanci ukončit sezonu na vítězné vlně. První vzájemný zápas ovládli Hurricanes 31:22. Jičínu se vydařil vstup do zápasu, když se dostali do vedení 19:0. Náskok dokázali Hurricanes ještě navýšit na 31:7 a až v závěru zápasu za rozhodnutého stavu korigovali Dragons výsledek na konečných 22:31. Hurricanes jsou tak favoritem zápasu a mají šanci skončit s bilancí 3-3. Dragons bez ohledu na výsledek mohou mít dobrý pocit z návratu do soutěže mužů, do které před letošní sezonou naposledy nastoupili v roce 2019.

Zápas Hurricanes - Dragons začíná v sobotu od 14:00.

V posledním kole základní části se neodehraje zápas mezi Foxes a Raiders. Domácí Foxes podali žádost o zrušení zápasu kvůli vysokému počtu zraněných hráčů. Raiders tak před finálovým Bronze Bowlem mají více času na regeneraci a přípravu. 

Flagové ligy
První finále v letošním roce obstará Flagová liga U18. Do semifinále postoupili Bobcats (bilance 12-0), Blades (8-4), Steelers (6-6) a Alligators (3-9). Finálový turnaj hostí ostravská Poruba, kde se odehrají oba semifinálové zápasy i zápasy o konečné pořadí. Kromě finále v Ostravě jsou na programu také turnaje ve Flagové lize U15, a to v Praze, v Kotvrdovicích a v Brně. Aktuální informace k jednotlivým flagovým ligám najdete na Facebooku Flag fotbal.