Home  /  Zprávy  /  Obhajoba, nebo odplata? Fortuna Czech Bowl XXIX je tady!

Obhajoba, nebo odplata? Fortuna Czech Bowl XXIX je tady!

(pá) 15. červenec 2022, Radim Kroulík

Čekání je u konce. V neděli vyvrcholí Snapbacks liga finálovým zápasem na Žižkově. Fortuna Czech Bowl XXIX mezi Prague Lions a Vysočinou Gladiators slibuje skvělou podívanou a vyrovnaný duel. Podaří se Gladiators obhájit titul, nebo se mistrovský pohár přesune do Prahy? Nezapomeňte se zapojit do posledního kola tipovací soutěže Pick’em. Finálové kolo tipovačky nabízí hned 30 různých otázek. Na finále si můžete také vsadit u Fortuny. Vstupenky na Fortuna Czech Bowl XXIX jsou stále k dispozici. Prodej na zastřešenou tribunu je pouze online, a to i v den zápasu a také na stání doporučujeme využít online prodej.

Semifinálové zápasy drama nepřinesly a Lions i Gladiators si bez problémů došli k postupu. Repríza loňského finále už slibuje mnohem vyrovnanější duel. Vzájemný zápas ze základní části nám toho bohužel tolik nenapoví, protože v dubnu ještě nehrál Dundáček.

Produktivní útoky
Oba týmy se mohou pyšnit vyrovnanou soupiskou bez výrazných slabin v útoku i obraně. Útoky finalistů se dokáží prosadit po zemi i vzduchem. Lions ovládli statistiky běhové hry především díky running backovi Adamu Žouželkovi. Ten v premiérové sezoně v dresu Lions naběhal téměř 1 000 yardů a k tomu přidal 16 touchdownů. V těchto statistikách neměl ve Snapbacks lize konkurenci. Také Mumphrey dokáže získávat yardy po zemi, což předvedl i v zápase proti Gladiators ve 2. kole, kdy si připsal 54 yardů a 1 touchdown.

Také Gladiators mají sílu v běhové hře. Explozivní duo Dun-Dun je určitě na seznamu priorit defenzivního koordinátora Lions Daniela Dische. Dundáček v průběhu základní části hrál v běhové hře velkou roli a při absenci zraněného Jana Dunovského měl právě quarterback Gladiators na kontě nejvíce běhových yardů v základní části i touchdownů. Otázkou zůstává zdravotní stav Dunovského. Toho v průběhu celé základní části trápilo zranění. V semifinále byl Dunovský k dispozici, ale vzhledem k jednoznačnému průběhu si připsal pouze 3 běhové pokusy. Útoku Gladiators by ve finále určitě výrazně pomohla jeho tradiční porce práce.

V passové hře jsou Gladiators pod vedením Dundáčka mnohem přímočařejší než jejich soupeř. O většinu yardů i touchdownů se staráá Vojtěch Mašita. „Vojta je unikátní receiver. Kombinace rychlosti, výšky a schopnosti chytat. Pokud žádná obrana nedokázala naši spolupráci zastavit, tak to budeme nadále využívat. Samozřejmě pokud to obrana Lions začne zastavovat, tak začneme využívat další zbraně,“ vysvětlil na tiskové konferenci Dundáček spolupráci s Mašitou. V základní části měl Mašita průměr 100,6 yardů na zápas a společně s Wirthem z Alligators byli jediní v lize, kteří prolomili hranici 100 yardů. Receiver Gladiators navíc ovládl statistiku touchdownů, když si jich v 7 zápasech připsal hned 12. „Je to jeden z klíčů zápasu. Pokud jsem správně počítal, tak Honza hodil 13 touchdownů a z toho 12 hodil právě na Mašitu,“ potvrdil sílu soupeře hlavní trenér Lions Zach Harrod.

Gladiators ale mají více kvalitních receiverů jako je David Calta, Petr Čermák, Tomáš Hlach nebo zkušený Jan Beran. Pokud se obraně Lions podaří eliminovat Mašitu, tak lze očekávat větší produktivitu u těchto hráčů.

Na druhé straně Lions v passové hře rozkládají produkci rovnoměrněji. Janota, Kadlec a Suchý mají velmi podobný počet nasbíraných yardů. V kombinaci s běhovou hrou Žouželky se útok Lions zastavuje opravdu těžko. Lions si v základní části připsali nejvíce bodů i yardů v lize.

Silné obrany
Kromě kvalitní ofenzivní hry se oba týmy prezentovaly také silnou hrou obran. Gladiators v základní části inkasovali nejméně touchdownů, bodů i yardů. V passové hře pak inkasovala obrana obhájce titulu v průměru pouze 120 yardů na zápas. Defenzivní lajnmen Jan Prosr ovládl individuální statistiku sacků i tacklů pro ztrátu. To se bude proti produktivnímu útoku Lions hodit. Gladiators mají silnou front 7, kde kromě Prosra se mohou opřít o Večese, Kulhy, Renga nebo Kratochvíla. Právě na této skupině bude stát jeden z klíčových úkolů - zastavit running backa Žouželku.

To Lions v základní části inkasovali nejméně yardů po zemi. V průměru pouze 57 yardů na zápas. To je dobrý předpoklad pro zastavení Dundáčka s Dunovským po zemi. K tomu si Lions připsali také nejvíce sacků v základní části. Lions mají v obraně zkušené hráče jako je Ondřej Kubík, Jakub Ječný nebo Tomáš Pazourek a také front 7 Lions bude hrát klíčovou roli v zápase.

Je nepravděpodobné, že by se některému z týmů podařilo úplně eliminovat útok soupeře, tak jako loni Gladiators. Kromě zastavení útoků soupeře mohou hrát tradičně zásadní roli special týmy společně s fauly a zbytečnými chybami.

Fortuna Czech Bowl XXIX slibuje skvělou podívanou, bouřlivou atmosféru a americký fotbal na špičkové úrovni. Oba finalisté jsou ve výborné formě a finálový zápas bude opravdovým soubojem titánů. Chybět nebude poločasové vystoupení reprezentačního týmu cheerleaders a také soutěž Liga kickerů s Under Armour. Návštěvníci finále dostanou také zápasový program, ve kterém najdou soupisky, informace o finalistech, základní pravidla nebo statistické okénko.

Finále je na programu v neděli 17. července od 16:00 a vstupenky jsou k dispozici v síti Ticketportal. Zápas v přímém přenosu odvysílá Premier Sport 2. Česká televize nakonec upustila od převzetí signálu a na ČT sport Plus zápas nebude. V současné době se řeší technické detaily pro odvysílání zápasu živě na YouTube ČAAF.

Informace k Fortuna Czech Bowlu