Home  /  Zprávy  /  Nabitý víkendový program. Startují podzimní soutěže

Nabitý víkendový program. Startují podzimní soutěže

(pá) 2. září 2022, Radim Kroulík

Úvodní víkend podzimních soutěží nabídne nabitý program. Celkem nás čeká sedm zápasů, turnaj 2. dorostenecké ligy a čtyři turnaje Flagové ligy U15. V ženách i juniorech se hned v prvním kole dočkáme reprízy loňských finálových zápasů.

Ženská liga

Prague Harpies - Prague Black Cats
V loňské sezoně se pražským týmům podařilo přerušit nadvládu Amazons. Harpies se loni poprvé dostaly do finále, Black Cats na druhý titul čekaly od roku 2015, kdy ovládly premiérový ročník Ženské ligy. Loňské pražské derby v Rose Bowlu nabídlo dramatickou koncovku. Black Cats se dostaly do vedení 14:0 díky touchdownům Radky Dlabolové z úvodní čtvrtiny. Prostřední část hry nabídla především defenzivní bitvu a až v závěru třetí čtvrtiny zavelely Harpies k zdramatizování zápasu. Po touchdownu Thuy Dung Ta snížily Harpies náskok na 8 bodů. Dramatickou koncovku přinesla poslední minuta zápasu. Kateřina Nekorancová 47 vteřin před koncem snížila na 12:14 a Harpies byly dvoubodové potvrzení od prodloužení. Black Cats ale potvrzení ubránily a mohly se tak radovat z titulu.

Black Cats mají také v letošní sezoně na soupisce sestry Dlabolovy, a tak lze očekávat, že se budou opět starat o hlavní porci yardů a touchdownů. Na druhé straně barikády nebude chybět Dung Ta, Malická nebo Nekorancová. Oba pražské týmy tak určitě mají ambici vrátit se do Rose Bowlu.

Zápas Harpies - Black Cats začíná v neděli od 14:00.

Jičín Hurricanes - Brno Amazons
Hurricanes si po premiérové sezoně v nejvyšší ženské lize v roce 2020 daly roční pauzu a nyní opět doplní tradiční sestavu týmů. V nedohraném ročníku stihly Hurricanes (pod názvem Jičín Windstorms) odehrát 5 zápasů. Rozkoukání mezi zkušenějšími týmy skončilo bilancí 0-5 a skóre 50:213. Nejvyrovnanější zápas odehrály Hurricanes před předčasným ukončením soutěže proti Sirens, když prohrály 25:48. Naopak nejvyšší porážku utrpěly se svým nadcházejícím soupeřem. Amazons zvítězily na domácím hřišti 62:0.

Pro Amazons to bude ideální zápas na odstartování sezony, ve které se budou chtít vrátit zpět na vrchol. Brněnský tým loni poprvé chyběl ve finále a sezonu zakončil s bilancí 2-4. Dominantní výkony a základní části bez prohry z předcházejících sezon byly najednou pryč.

Zápas Hurricanes - Amazons začíná v neděli od 14:00.

Juniorská liga

Prague Black Panthers - ISMM Ostrava Steelers
Black Panthers prošli loňskou sezonou naprosto suverénně. Základní část vyhráli s bilancí 6-0 a skóre 212:24 a ani ve finálovém Junior Bowlu nedali Steelers šanci, když zvítězili 28:0. V mládežnických kategoriích je vždy potřeba brát předcházející sezonu s rezervou vzhledem k pravidelné obměně týmů. Black Panthers se tak letos musí obejít bez Vojtěcha Koláře, který v Junior Bowlu dal tři ze čtyř touchdownů. Kolář sice nadále zůstává v juniorské kategorii, ale letos je na soupisce Gladiators. Naopak pro letošní sezonu posílili Black Panthers z řad Pilsen Patriots. Na soupisce tak mají quarterbacka Lukáše Boudu nebo receivera Jakuba Radu.

Steelers loni pomohl do finále Adam Žouželka, který nyní usiluje o vítězství v GFL. I tak mají Steelers ve svých řadách hráče, kteří sbírali zkušenosti ve Snapbacks lize, a to včetně quarterbacka Patrika Puchaly, který v závěrečné fázi sezony naskočil na pozici startera a pomohl Steelers k postupu do semifinále.

Zápas Black Panthers - Steelers začíná v neděli od 14:30.

Prague Lions - Přerov Mammoths
Lions si v loňské sezoně zkomplikovali cestu za úspěchem v Juniorské lize kontumovanými zápasy. Motivace pro letošní sezonu je tak více než dostatečná a po vítězství ve Snapbacks lize cílí Lions také na vítězství v této kategorii. Quarterback Volodymyr Hrynkiv sbíral letos zkušenosti ve Snapbacks lize a stále má k dispozici Shazzona Mumphreyho v pozici trenéra. Hrynkiv bude mít k dispozici zkušeného receivera Lukáše Kadlece, který si ve Snapbacks lize připsal v 7 zápasech 466 yardů a 8 touchdownů.

Pro Mammoths to bude premiéra v kategorii do 21 let. V roce 2019 nastoupili do Juniorské ligy (tehdy ještě kategorie do 18 let) a skončili s bilancí 3-3. Deset hráčů ze současné soupisky juniorského týmu bylo také na soupisce týmu pro Snapbacks ligu, a to včetně quarterbacka Adama Tvaróga, který se v mužích také podíval na hřiště.

Zápas Lions - Mammoths začíná v neděli od 16:00.

Vysočina Gladiators - Brno Sígrs
Podobně jako Mammoths, také Gladiators naposledy nastoupili v Juniorské lize v roce 2019, kdy se probojovali až do Junior Bowlu. V něm podlehli Black Panthers 6:29. Kromě Vojtěcha Koláře posílili Gladiators útok o quarterbacka Jakuba Malláta z Prague Mustangs. Mallát se s Mustangs dostal do semifinále 2.Ligy, ve kterém prohráli na hřišti Stallions 14:21. V obraně by pak výraznými postavami měli být defenzivní end Matouš Malec defenzivní back Jakub Čížek, kteří byli startery v mužském týmu Gladiators.

Mark Robert Gerken v dresu Sígrs se dostal do povědomí fanoušků Snapbacks ligy hned v úvodním kole soutěže mužů, a to když musel nečekaně nastoupit na pozici quarterbacka v televizním zápase proti Přerovu Mammoths. Gerken společně s Bartoníkem, Lichtenbergem, Šťastným a Novákem se prosadili do národního týmu U19, který na začátku července odehrál v Praze turnaj v rámci ME.

Zápas Gladiators - Sígrs začíná v neděli v 15:00.

1. dorostenecká liga
Také v 1. dorostenecké lize budou obhajovat vítězství Black Panthers. V úvodním kole je na programu pražské derby s Prague Lions. Ve druhém zápase se na hřišti Třince Sharks představí Bratislava Monarchs. Pro Sharks je to premiérová účast v mládežnických soutěžích. Monarchs naposledy nasadili mládežnický tacklový tým v roce 2009.

2. dorostenecká liga
První turnaj 2. dorostenecké ligy se odehraje v Brně, kam za Alligators a Sígrs přicestují Stallions. Sígrs se s dorosteneckým týmem dostali loni do finále 1. dorostenecké ligy. Alligators v dorostu nastoupili naposledy v roce 2020 a pro Stallions je to premiérová účast v této kategorii.

Flagová liga U15
Po letní pauze pokračuje Flagová liga U15. Po jarní části jsou na tom nejlépe Sígrs ve skupině Východ s bilancí 25-2 a Bobcats ve skupině Západ s bilancí 24-2. Do druhé poloviny soutěže naskočí nově také druhý tým Steelers. V sobotu se odehrají turnaje v Praze a v Řečkovicích, v neděli pokračuje soutěž turnaji v Trutnově a v Bratislavě.