Home  /  Zprávy  /  Češi na úvod Mistrovství Evropy přivítají doma Finsko

Češi na úvod Mistrovství Evropy přivítají doma Finsko

(út) 11. říjen 2022, Radim Kroulík

Zápasem s Finskem v Ústí nad Labem zahájí český výběr Mistrovství Evropy. Tým staronového hlavního trenéra Daniela Leška čeká na úvod těžký test. Finsko v prvním zápase smetlo Dánsko vysokým rozdílem 60:13. Zápas Česko - Finsko je na programu v neděli 16. října od 13:00 na Městském stadionu v Ústí nad Labem. Zápas odvysílá v přímém přenosu ČT sport.

Mistrovství Evropy se hraje systémem dvou zápasů ve skupině a zápasy o konečné pořadí na šampionátu se odehrají příští rok. Češi mají ve skupině Finsko, které na posledním ME skončilo třetí, a Dánsko. Vzájemný zápas českých soupeřů z minulého týdne potvrdil Finsko jako hlavního favorita na postup k zápasům o titul.

Poslední ME ovlivnil covid

Také Dánové jsou výše nasazeni oproti českému týmu. Na posledním Mistrovství Evropy, které skončilo loni, obsadilo Dánsko šesté místo. Celé Mistrovství Evropy ale bylo silně poznamenáno covidem. Skupinová fáze se odehrála ještě v roce 2019, tedy před covidem. Zápasy o konečné pořadí se odsouvaly až na loňský podzim a i tak se některé zápasy kvůli covidu neodehrály.

Češi měli o konečné pořadí hrát s Ruskem, ale kvůli problémům s vízy nemohl ruský tým do Česka přicestovat. Mezinárodní federace IFAF se rozhodla vyřešit vítěze zápasu losem, který nakonec dopadl ve prospěch Rusů a Češi skončili na konečném 11. místě.

Se staronovým trenérem proti favoritovi

Český tým povede do nového šampionátu staronový hlavní trenér Daniel Leško, který už u týmu působil od sezony 2012 až do roku 2018, kdy ho vystřídal německý trenér Sebastian Fandert. Nyní převzal Leško štafetu zpět.

Proti Finsku čeká na Leška a jeho tým těžká zkouška. Jádro českého týmu tvoří hráči z Prague Black Panthers, ale hlavní otazník visí nad hrou quarterbacka. V sestavě českého týmu jsou na této klíčové pozici Michal Stoklásek z Přerova Mammoths a Pavel Mráz, který v českém dresu nastoupil na postu quarterbacka naposledy v domácím zápase proti Francii.

Finové proti Dánsku ukázali, že jim hra vzduchem nedělá problémy a quarterback Ambro Urjansson se blýskl šesti passovými touchdowny a 404 passovými yardy. Česká obrana tak bude mít plné ruce práce. Dánové se proti obraně Finska nedokázali pořádně prosadit, což dokládá získaných 5 yardů po zemi.

Po Finsku čeká na národní tým cesta do Dánska, kde se na konci října utkají v Kodani s domácím výběrem. Zápasy o konečné pořadí na Mistrovství Evropy pak odehrají Češi příští rok.

Zápas Česko - Finsko začíná v neděli 16.10. od 13:00 na Městském stadionu v Ústí nad Labem. Vstupenky jsou k dispozici za sníženou cenu v síti Ticketportal.