Home  /  Zprávy  /  Steelers a Harpies si v posledním kole vybojovali postup

Steelers a Harpies si v posledním kole vybojovali postup

(po) 24. říjen 2022, Radim Kroulík

Základní část podzimních soutěží skončila. V juniorech i v ženách uvidíme reprízu loňských finálových zápasů. Steelers a Harpies si v posledním kole zajistili postup. Black Panthers budou mít šanci napodobit úspěch z loňské sezony, ve které zvítězili ve třech ligách. Tentokrát budou mít želízko ve čtyřech soutěžích.

Juniorská liga
Neoficiální semifinále sehráli v Porubě domácí Steelers proti Lions. Oba týmy se celou sezonu prezentovaly ofenzivním fotbalem, ale rozhodující zápas o postup do Junior Bowlu bodovou smršť nepřinesl. Obrana Steelers dokázala držet útok Lions vedený quarterbackem Volodymyrem Hrynkivem. Lions si tak v prvním poločase nepřipsali ani bod. Steelers si v prvním poločase vybudovali náskok 18:0, když se dvakrát prosadil Petr Škvára po passech Patrika Puchaly. Quarterback Ostravy pak před koncem druhé čtvrtiny skóroval po zemi. Lions si v sezoně s výjimkou zápasů proti Black Panthers vždy připsali alespoň 40 bodů, ale proti obraně Steelers se nedokázali výrazně prosadit. Na konci třetí čtvrtiny snížil skóre Daniel Kokoška 4yardovým touchdownem. To bylo ze strany útoku Lions vše. Zbytek zápasu ovládly obrany, které už nenechaly soupeře skórovat. Steelers se tak po výhře 18:7 radují z postupu do Junior Bowlu, kde stejně jako loni vyzvou Black Panthers.

Blízko první výhře v sezoně byli Sígrs v posledním kole proti Gladiators. Brněnský tým se dokázal oklepat z nevydařené druhé čtvrtiny, ve které Gladiators skórovali dva touchdowny a field goal. Vydařený zápas prožil domácí Tomáš Hemmer, který si v zápase připsal tři touchdowny a pomohl tak Sígrs otočit skóre z nepříznivých 6:23 a 31:26. Společně s Hemmerem se touchdownově prosadil také Daniel Šťastný a po interceptionu také Matej Koyš. Sígrs se vedení ujali necelé 4 minuty před koncem zápasu. Radost z jediné výhry v sezoně překazil Sígrům Vojtěch Kolář. Ten 1:49 před koncem zápasu urval vedení na stranu Gladiators, kteří nakonec zvítězili 32:31.

Black Panthers vyrazili do Přerova s jistotou prvního místa v základní části. Pražský tým nohu z plynu proti Mammoths nesundal a v první čtvrtině nasázel čtyři touchdowny. Running back Pavel Prokop byl výraznou postavou pražského týmu také v tomto zápase, když si připsal celkem pět touchdownů. Bodově se prosadila také obrana Black Panthers. Fumble return si připsal Pavel Frey, pick six pak Ondřej Kyloušek. Black Panthers nedali Mammoths šanci a zvítězili 76:0. Obrana obhájců titulu si v šesti zápasech základní části počínala skutečně dominantním způsobem a inkasovala celkem pouze 80 bodů. Nejvíce bodů inkasovala hned v úvodním kole proti Steelers, které potká také ve finále.Ženská liga

Prague Harpies si výhrou nad Sirens mohly zajistit návrat do Rose Bowlu bez ohledu na výsledek druhého zápasu mezi Amazons a Black Cats. Sirens dokázaly porazit Black Cats, a tak Harpies věděly, že nesmí soupeřky podcenit. Harpies v klíčovém zápase předvedly dominantní výkon především v obraně, kdy dokázaly soupeřky vynulovat. Rozhodující krok k postupu udělal pražský tým ve druhé čtvrtině, ve které se touchdownově prosadila Vargová Stiborová, Křemenová a field goalem je doplnila Jedličková. Náskok 30:0 z prvního poločasu dával tušit, že se Harpies po roce vrátí do zápasu o titul. Sirens se ve druhé polovině k většímu odporu nezmohly a skórovaly tak opět pouze domácí Harpies. Dung Ta, Pajmová a Jedličková upravily konečné skóre na 47:0 a Harpies se tak radovaly z postupu do Rose Bowlu, ve kterém mohou městským rivalkám oplatil porážku z loňského finále.

Amazons věděly, že nemají postup ve svých rukách, ale svoji část proti Black Cats dokázaly splnit na jedničku. Schimedová s Kubicovou nasměrovaly v úvodu zápasu Amazons k vedení 21:0 a přes odpor Black Cats ve druhé čtvrtině si dokázaly náskok držet. Definitivní pojistku za výhrou přidala Petra Pejšková, která se z 1 yardu prosadila po zemi nejdříve na konci třetí čtvrtiny a následně také v závěrečné čtvrtině. Amazons se rozloučily se sezonou výhrou 40:16. Pro Black Cats nehrála prohra žádnou roli a i tak ovládly základní část.

1. dorostenecká liga
Lions měli postup do Youth Bowlu jistý a poslední zápas základní části proti Sharks mohli odehrát v klidu. I tak byl pražský tým jasným favoritem zápasu. Sharks na výhru v sezoně nedosáhli a nepodařilo se jim to ani na poslední pokus na hřišti Lions. Pražané se mohli opět spolehnout na svého quarterbacka Matyáše Bílého, který první poločas odehrál s bilancí 4 passových touchdownů a jedním touchdownem po zemi. Sharks nedokázali s produktivním útokem soupeře držet krok a prosadili se jednou, když se v první čtvrtině radoval z touchdownu Jakub Kubisz. Bílý přidal v druhém poločasu ještě jeden 41yardový běhový touchdown a Lions tak zvítězili 43:6.

Mnohem vyrovnanější zápas byl k vidění v Bratislavě. Monarchs přivítali na domácím hřišti Blades. Quarterback Monarchs Martin Melich dvěma běhovými touchdowny otočil skóre na 14:7 pro svůj tým. Druhá polovina zápasu ale vyšla lépe hostům. Na tři touchdowny Blades v podání Hrušky, Bartoše a Vonky už Monarchs nedokázali odpovědět a Leonard Kollati už jen snížil na 20:27 necelých 8 minut před koncem zápasu. Blades dokázali ustát závěrečný nápor soupeře a z Bratislavy si odvezli na závěr sezony výhru.

2. dorostenecká liga
Bobcats potvrdili roli favoritů a dokázali na domácím turnaji uzavřít základní část bez prohry. Proti Stallions vyhráli 52:20 a následně porazili i svého budoucího soupeře ve finále, Sígrs. Stallions ukázali, že jejich výhra proti Sígrs z předchozího turnaje nebyla náhodná a zvítězili nad brněnským soupeřem i v posledním turnaji, tentokrát 27:20.

Flagová liga U15
Sígrs a Bobcats 1 ovládli své skupiny v základní části. Ve skupině Východ se do čtvrtfinále společně se Sígrs dostali také Alligators, Gladiators 1 a Monarchs. Naopak pro loňské vítěze Steelers sezona skončila. Na západě se do play-off s Bobcats dostali Lions, Black Panthers a Blades, kteří za sebou dokázali udržet Patriots. Finálový turnaj je na programu již tuto sobotu v Příbrami.

Autor úvodní fotky: Ronald Hilmar Jr.