Home  /  Zprávy  /  Americký fotbal proniká do škol. Prozatím flag fotbal

Americký fotbal proniká do škol. Prozatím flag fotbal

(út) 24. leden 2023, Radim Kroulík

Americký fotbal je ve Spojených státech s přehledem nejpopulárnější sport. Obrovskou líheň talentů mají v zámoří postavenou na výchově prostřednictvím škol. Tělocvik v Česku se pomalu začíná seznamovat s bezkontaktní verzí amerického fotbalu. Flag fotbal ale není jen pro děti a brzy se může objevit i na olympijských hrách.

Flag fotbal je pro školní prostředí ideální. Může totiž bez problémů doplnit okruh sportů, které se v rámci tělocviku hrají. Materiální a organizační náročnost flag fotbalu se totiž neliší například od florbalu, který je v posledních letech velmi populární. Navíc bezkontaktní forma je vhodná pro všechny děti.

„Hlavním cílem je seznámit žáky a učitele s flag fotbalem a americkým fotbalem jako skvělým sportem do školního prostředí a do běžných hodin tělesné výchovy,” vysvětluje Bohuslav Rom, koordinátor rozvoje flagu v ČAAF.

Rom se svými kolegy navštěvuje školy, ve kterých dělá ukázky flag fotbalu. „S řediteli škol si domluvíme schůzku a vybereme hodiny a ročníky, pro které budou ukázkové hodiny nejvhodnější. Podle toho zvolíme i systém výuky, aby žáci i učitelé získali potřebné know-how pro hraní flag fotbalu.”

Cílem těchto návštěv je začlenit flag fotbal stabilně v osnovách tělesné výchovy. Pro učitele je to možnost, jak nabourat monotónnost tělocviku. „Především mladá generace učitelů se snaží děti co nejvíce motivovat ke sportu, protože je to v poslední době čím dál těžší. Žáky nebaví pořád dokola hrát jen florbal a kopanou,” vysvětluje Rom a dodává: „do hry se může zapojit opravdu celá třída, protože se flag v mládežnických kategoriích hraje ve smíšených týmech.”

Zájem o flag fotbal vidí u svých žáků učitelka tělesné výchovy v ZŠ Nečín Malgorzata Fejková. „Flag patří v Česku k netradičním sportům a je o něj mezi dnešní mládeží velký zájem. Myslím si, že zájem dětí o netradiční sporty by byl větší, kdyby nechyběli učitelé a trenéři, kteří tyto sporty dětem ukáží a naučí. Zajímavá ukázka prohloubila mezi mými žáky zájem o sportování. Hodně dětí si nechalo na Vánoce od rodičů koupit i míč.”

Výhodou flag fotbalu oproti klasické formě amerického fotbalu je i počet lidí ke hře. Flag fotbal se hraje 5 proti 5 a lze ho bez větších kompromisů hrát v tělocvičně. Týmy amerického fotbalu mají v nejvyšší lize mají i více než 40 hráčů. Naučit se základy flagu není podle Roma těžké. „Většina učitelů už během prvních hodin základy pochopí. Každý učitel navíc dostane brožuru s pravidly, základními cviky, popisem hry a přístup do webového rozhraní, kde nalezne další tipy. Zároveň pořádáme přímo pro učitele semináře, tak aby si flag osvojili a byli schopni vést hodinu s žáky bez našeho dohledu.”

To potvrzuje i Fejková. „Unikátnost hry spočívá v jednoduchosti. V našem případě byli žáci schopni hrát 5 na 5 už před koncem první vyučovací hodiny. Už po první návštěvě odborníka jsem byla schopna samostatně vést hodiny a připravit děti na přátelský turnaj, který jsme loni hráli v Příbrami.”

Hodiny flag fotbalu ve školách jsou jen prvním krokem snažení Roma a jeho dvou kolegů. „Snažíme se školy propojovat s nejbližšími kluby v regionu, tak aby se z žáků stali i hráči místních klubů.”

Česká asociace amerického fotbalu od roku 2014 organizuje flagovou ligu do 15 let, která se hraje od dubna do listopadu s pauzou přes letní prázdniny. Na jaře se také hraje liga pro děti do 18 let. Rozvoj flag fotbalu v Česku potvrzuje i poslední Mistrovství Evropy v roce 2021. České týmy do 15 a do 17 let si z turnaje v Itálii odvezly stříbrné medaile.

Popularitě flag fotbalu by mohlo výrazně pomoct zařazení jako olympijského sportu. Do této snahy se zapojila také NFL, která chce společně s mezinárodní fotbalovou federací zařadit flag fotbal na olympijské hry v Los Angeles, které se budou konat v roce 2028. „Flag je budoucnost fotbalu a patří na olympijské hry,” nechal se slyšet jeden z nejvýše postavených lidí v kanceláři NFL Troy Vincent.

Olympijský sport v rámci tělocviku? To by se učitelům nabízelo dětem jako motivace ke sportování určitě snáz.

Úvodní fotka: Jana Povolná