Home  /  Zprávy  /  Český tým U19 porazil Švýcary a v září se utká o 9. místo ME proti Španělsku

Český tým U19 porazil Švýcary a v září se utká o 9. místo ME proti Španělsku

(út) 11. duben 2023, Radim Kroulík

Loňský vzájemný zápas vyhráli Češi do 19 let proti Švýcarsku 27:23. Nedělní zápas Mistrovství Evropy v Praze měl tentokrát výrazně odlišný průběh. Češi měli po celý zápas převahu a na hřišti Ragby Sparta zvítězili jasným rozdílem 39:3. V září se tak utkají o konečné 9. místo ME proti Španělsku, které si bez problémů poradilo s Belgii.

Obrana českého týmu od úvodu držela soupeře daleko od své endzóny a rychle posílala na hřiště útok vedený quarterbackem Jakubem Yamatem. Hned při prvním drivu donutila česká obrana soupeře k puntu v blízkosti vlastní endzóny. Nepovedený snap vedl k safety a prvním bodům pro domácí.

Na hřiště se tak dostal český útok, který dobrou startovací pozici přetavil v první touchdown, když Yamato našel Davida Dohnala, který se i s obráncem na svých zádech dostal do endzóny a Češi se tak z kraje zápasu dostali do vedení 9:0.

Další průběh zápasu měl podobný scénář. Obrana českého týmu rychle donutila soupeře k puntu a útok šel na hřiště v dobré pozici. A opět s úspěšným koncem. Tentokrát našel Yamato dlouhým passem Maličovského a Češi vedli po 7 minutách hry 16:0.

Do konce první čtvrtiny se stihl prosadit ještě field goalem Ondřej Kyloušek. Ve druhé čtvrtině se skóre neměnilo a do poločasové přestávky se tak šlo za stavu 19:0.

Také ve druhém poločase držela obrana českého týmu soupeře daleko od vlastní endzóny. V útoku se na hřiště dostal quarterback Matyáš Bílý. Také pod jeho vedením se útoku dařilo postupovat vpřed, ale často se dopouštěl faulů, které hru vraceli zpět. Na dlouhý třetí down se Bílý vymanil z tlaku obránců a vyslal dlouhý pass do endzóny, kde našel přesně Vrňatu a Češi tak navýšili vedení 26:0.

Následně se obrana domácích musela ubránit v blízkosti vlastní endzóny. Pro útok Švýcarska to byl prakticky ojedinělý výlet hluboko na polovinu soupeře. Češi ubránili čtvrtý down, a tak v úvodu závěrečné čtvrtiny se opět prosadil útok. Švýcarská obrana se chytla na handoff na running backa Matěje Melichara a Bílý s míčem doběhl do endzóny, čímž navýšil na 32:0.

Dobrý kickoff return Švýcarů pomohl k jejich jediným bodům. Obrana dokázala vystavit stopku a hosté se tak pokusili smazat nulu na svém kontě field goalem, který byl úspěšný.

Na hřiště se dostal také třetí český quarterback Amos Feranec a i on dovedl útok k touchdownu, když passem našel v endzóně Tadeáše Valentu a uzavřel skóre zápasu na 39:3.

Češi zvítězili nad Švýcarskem jasným rozdílem a v září se utkají proti Španělsku o konečné 9. místo. O místě zápasu se bude teprve rozhodovat.

Autor fotografie: Martin Kvapil