Home  /  Zprávy  /  Startuje play-off! Semifinále rozhodnou o složení Bowlů

Startuje play-off! Semifinále rozhodnou o složení Bowlů

(pá) 30. červen 2023, Radim Kroulík

Soutěž mužů vstupuje do play-off! O víkendu se ve všech ligách rozhodne o účastnících ve finálových zápasech. Letošní semifinálové zápasy slibují dramatickou podívanou, přestože i letos jsou na programu duely s jednoznačnými favority. Šlágrem semifinálového víkendu bude bez pochyby zápas v Jihlavě, kam opět zavítá Nitra. Tento zápas nabídneme v živém vysílání na 3 kamery na našem Youtube. Již nyní s jistotou víme, že ve všech třech ligách budeme mít nového vítěze, protože loňští vítězové v semifinálových zápasech nefigurují. Nezapomeňte se zapojit do tipovačky Pick’em.

Vysočina Gladiators - Nitra Knights
Vyšší laťku si tyto týmy snad ani nemohly nastavit. Vzájemný zápas v 7. kole na stadionu FC Vysočina nabídl skvělou podívanou a drama do samotného závěru. Před tímto zápasem byla otázka, jak se obraně Gladiators podaří zastavit passový útok Knights. Odpovědí bylo 42 bodů a 6 touchdownů Borise Bútory. Stejně tak bylo s otazníkem, jestli se obraně Knights podaří najít recept na silovou formaci Gladiators. Až do samotného závěru zápasu byla odpověď také záporná. Nakonec rozhodující akcí bylo dvoubodové potvrzení Gladiators a tentokrát obrana Knights dokázala silový běh Dundáčka zastavit.

Před semifinálovým zápasem jsou klíčové stejné faktory. Podaří se Knights zastavit běhový útok Gladiators? Je potřeba říct, že ani proti passu si Knights v obraně nevedli nejlépe a Dundáček naházel 313 yardů. Výrazným oslabením by pro útok Gladiators byla absence receivera Vojtěcha Mašity, který se zranil v zápase proti Steelers a do zbytku základní části nenastoupil. Mašita se tak zařadil na marodku vedle Petra Čermáka, který je také kvůli zranění dlouhodobě mimo sestavu. Zraněné zkušené receivery dokázali zastoupit Matěj Majerčák, Tomáš Hlach nebo Jan Beran. Společně s Davidem Caltou a running backy Janem Dunovským a Patrickem Blackwoodem tak Dundáček stále má dostatek možností.

Gladiators měli cestu do semifinále velmi poklidnou, když si velmi rychle zajistili první místo ve skupině Západ. To Knights se na postup nakonec pořádně nadřeli. V předposledním kole základní části těsně prohráli se Steelers a ztratili možnost na první místo ve skupině a do posledního kola vstupovali s tím, že případnou prohrou s Monarchs jim sezona předčasně skončí. Slovenský rival se nedal bez boje. Knights dlouho hledali svou obvyklou produktivitu v útoku a o postupu definitivně rozhodli až v závěrečných minutách zápasu.

I tak si quarterback Boris Bútora připsal několik individuálních rekordů, včetně těch nejcennějších za základní část, když překonal rekord v počtu naházených touchdownů i yardů. V obou případech přeskočil Michaela Hayese, který v sezoně 2019 působil v dresu Prague Lions. Rekord v počtu naházených touchdownů v základní části je nyní 40 a rekordní zápis v naházených yardech nyní činí 3115. Semifinálový zápas nabídne souboj dvou quarterbacků, kteří jsou v historických tabulkách na prvních dvou místech v naházených yardech v kariéře.

Podaří se obraně Gladiators v čele s defenzivním koordinátorem Billem Moorem vyzrát na passový útok Knights? Obrana Monarchs v posledním kole základní části ukázala, že to úplně nemožné není. Ještě minutu před koncem zápasu držela Bratislava soupeře na 14 bodech a nakonec inkasovala celkem 21 bodů. To je výsledek, který by Gladiators pravděpodobně brali všemi deseti a počítali by s tím, že to na výhru bude stačit. Vytvořit plán proti útoku Knights není jednoduché, protože passový útok nestojí pouze na jednom hráči. To potvrzuje i vzájemný zápas týmů ze základní části, ve kterém Paprčka nasbíral 165 yardů a 3 touchdowny, Kotora 95 yardů a 2 touchdowny a Bíro 142 yardů a 1 touchdown. Paprčka s Bírem jako jediní receiveři ve Snapbacks lize skončili základní část s průměrem nad 100 yardů na zápas (Bíro 100,1, Paprčka 109,1). 

Přestože se v základní části mluvilo především o výkonech útoku Knights, tak jsou to Gladiators, kteří skončili ve statistikách na prvním místě ve skórovaných bodech. Gladiators si v desti zápasech připsali v průměru 40,8 bodů na zápas, Knights 32. Nitra si ale svůj bodový průměr musela vybojovat v těžší konkurenci skupiny Východ. V bitvě o účast v Tipsport Czech Bowl XXX proti sobě narazí nejlepší běhový útok (průměr 143,3 yardů na zápas) proti nejlepšímu passovému útoku (průměr 302,8 yardů na zápas).

Zopakují Knights výsledek ze základní části a překazí Gladiators snahu o zisk druhého „domácího“ titulu?

Zápas Gladiators - Knights začíná v neděli od 16:00 a k dispozici bude živý stream na našem YouTube s komentářem Jiřího Kalemby a Ladislava Faba.

ISMM Ostrava Steelers - Znojmo Knights
Zatímco zápas v Jihlavě předpovídá nervydrásající drama, tak na Bazalech se utká David s Goliášem. Nicméně výsledek 28:14 ze vzájemného zápasu 7. kola vyloženě nepotvrzuje, že by semifinálový duel musel skončit propastným rozdílem. Pro domácí Steelers je tento zápas dobrým upozorněním před podceněním soupeře.

Steelers se proti Znojmu vydali především přes passovou hru. V té Bradley Jones naházel 391 yardů a 2 touchdowny. Hned sedm receiverů Steelers si připsalo alespoň jeden catch a z toho pět se dostalo přes metu 50 yardů. Naopak running baci příliš prostoru nedostali a připsali si celkem jen 26 yardů ze 14 pokusů.

Jones je v letošní sezoně ve stínu Borise Bútory. To ale pouze z důvodu rekordních výkonů slovenského quarterbacka, protože i Jones má za sebou výbornou základní část. V 10 zápasech si připsal 30 touchdownů a 2951 yardů. Jones má k dispozici široký arzenál zbraní, což potvrzuje i to, že hned tři receiveři Steelers se umístili v top 5 ligy v počtu zachycených passů (Škvára druhý, Šimečka třetí, Vysloužil pátý).

Znojmo v útoku zvolilo přesně obrácenou taktiku a hlavní porci yardů získali po zemi, a to rovnou 204 yardů. O hlavní příspěvek po zemi se postaral quarterback Tyler Callens, který naběhal 139 yardů a po zemi dal oba touchdowny Knights. V průběhu celé sezony se Knights prosazují především po zemi a v této statistice skončili na druhém místě v lize za Gladiators s průměrem 139,3 yardů na zápas (Gladiators a Znojmo Knights jsou jediné dva týmy v lize, které mají průměr nad 100 yardů na zápas). Lze tedy předpokládat, že i v semifinále povede útok Knights především po zemi. Pro úspěch a zaskočí soupeře ale pravděpodobně nebude stačit pouze běhový útok. Knights se potřebují více prosadit v passové hře. Proti Steelers Callens naházel jen 28 yardů, když zkompletoval tři passy a k tomu dva passy skončily interceptionem.

V rozhodujícím zápase proti Blades sice Callens hodil dva passové touchdowny, ale o výrazně lepší passové produktivitě nemůže být řeč, když si americký quarterback připsal 104 yardů z 6 zkompletovaných passů a 1 interception. Hlavním motorem útoku Knights tak byl Stanislav Benc a jeho parťáci v běhové hře. Callens a Benc skončili na prvním a třetím místě ve statistice průměru získaných yardů po zemi na zápas (Callens 94, Benc 61,1).

Podaří se Znojmu zaskočit soupeře, nebo si Steelers zkušeně pohlídají postup do finále? Zápas Steelers - Knights začíná v sobotu od 15:00. 

2.Liga

Bělá Raiders - Příbram Bobcats
Raiders vstupovali do 2.Ligy jako nováček, ale tuto roli rychle vyměnili za roli hlavního favorita. Tým pod vedením hlavního trenéra Martina Šindlera zakončil základní část s bilancí 7-1, když jedinou prohru utrpěl na hřišti Patriots. Dominanci Raiders v základní části potvrzuje skóre 229:123 a obrana inkasovala nejméně bodů v lize. Drobnou kaňkou na výborných výkonech obrany je 35 inkasovaných bodů v posledním kole základní části proti Lions. Naštěstí pro Raiders, jejich tým je produktivní také v útoku, a to pod vedením reprezentačního quarterbacka Pavla Mráze.

To Bobcats měli letošní cestu do play-off výrazně klikatější a o postup bojovali až do posledního kola. V Příbrami dobře ví, že umístění v základní části nehraje v play-off zásadní roli. O tom se přesvědčili loni, kdy ovládli základní část s bilancí 5-1 a následně prohráli v semifinále proti čtvrtým Sharks, kteří vstupovali do semifinále s bilancí 2-4. Bobcats museli ke konci základní části řešit zranění quarterbacka Tomáše Vokurky. Jeho náhradník Samuel Oktábec se v posledních dvou zápasech ukázal být více než dostatečnou náhradou. Oktábec dovedl tým k výhře 65:29 proti Lions a následně k výhře 27:20 na hřišti Sharks.

Ve vzájemném zápase zvítězili Raiders 23:8, kdy Bobcats skórovali jediný touchdown až v závěru zápasu. V posledních třech zápasech ale Bobcats ukázali větší produktivitu v útoku a nasbírali v průměru přes 40 bodů. Prosadí se tentokrát útok Bobcats proti Raiders?

Zápas Raiders - Bobcats začíná v neděli od 15:00.

Pilsen Patriots - Pardubice Stallions
Repríza z posledního kola základní části. Stallions hráli o postup do semifinále a zvítězili 55:19. Patriots stále měli o co hrát, když by výhrou ovládli základní část. Zápas měli jednoznačně pod kontrolou Stallions. Ve druhé čtvrtině se sice Patriots přiblížili na rozdíl 19:26, ale druhý poločas patřil už pouze hostům, když running back Martin Ženka hned třikrát doběhl až do endzóny. Naopak útok Patriots se už ve druhém poločase ani jednou neprosadil.

Na soupisce plzeňského týmu chyběl americký linebacker Marcus Brown a jeho absence je evidentně znát. Patriots jsou před semifinálovým zápasem v neobvyklé roli. Po většinu základní části byli Patriots jasným aspirantem na účast v Silver Bowlu, ale nyní nastoupí proti soupeři, který v posledním zápase nad nimi zvítězil o 36 bodů. Ve 2.Lize již začíná být tradicí její nepředvídatelnost a oba semifinálové zápasy to potvrzují.

Stallions si po dvou prohraných Silver Bowlech chtějí zpravit chuť. Cestu do semifinále sice neměli snadnou, ale jejich výkon z posledního kola je určitě vzpruhou do klíčového zápasu, po kterém se pardubický tým může potřetí v řadě podívat do finále. Útok s Petrem Plačkem si nastavil vysokou laťku a zopakování 55 bodů z předchozího zápasu nebude lehkým úkolem.

Zápas Patriots - Stallions začíná v neděli od 14:00.

3.Liga

Jičín Hurricanes - Hradec Králové Dragons
Hurricanes napodobili Steelers a základní částí prošli bez prohry a bilance 6-0 a skóre 193:33 dělá z Jičína hlavního favorita v play-off. Hurricanes se v základní části mohli spolehnout především na obranu, která má průměr 5,5 inkasovaných bodů na zápas. O síle obrany se přesvědčil také nadcházející soupeř. Dragons sice proti Hurricanes otevřeli skóre field goalem, ale ve zbytku zápasu se už neprosadili. Naopak quarterback Miroslav Šmejkal ve druhé čtvrtině dvakrát našel Milana Mládka a ve třetí čtvrtině dovršil hattrick touchdownem na Adama Krivoše.

Výsledek 20:3 potvrzuje roli favoritů Hurricanes, ale Dragons nejsou bez šance. K úspěchu potřebují větší produktivitu v útoku, která je trápí v průběhu celé sezony. Méně bodů než Dragons si v letošním ročníku připsali jen Rangers, a to pouze o 3 body. Pro srovnání Hurricanes skórovali v sezoně o 126 bodů více.

Zápas Hurricanes - Dragons začíná v sobotu od 13:00.

Zlín Golems - Tábor Foxes
Golems se společně s Hurricanes usadili na špičce ligy a výkonnostně odskočili všem ostatním soupeřům. To dokládá i vzájemný zápas mezi Golems a Foxes ze základní části, který Golems vyhráli 23:8. Útok Zlína se v letošní sezoně musel potýkat se zraněním zkušeného quarterbacka Alana Kosniovského a při jeho absenci utrpěli Golems jedinou porážku v základní části. Po návratu Kosniovského do sestavy si Golems připisovali výhry s pohodlným náskokem, tak jako v posledním kole proti Nordians, ve kterém zvítězili 28:9. V tomto zápase byl navíc quarterbackem Golems Pavel Boháč.

Pro Foxes je postup do semifinále historickou událostí a před sezonou asi jen málokdo čekal, že by se Foxes do semifinále mohli podívat. Útok Foxes se v úvodu sezony bodově nedokázal výrazně prosadit, ale v posledním zápase proti Rangers dal 4 touchdowny. Proti obraně Golems je však čeká mnohem těžší zkouška. Obrana Golems totiž soupeřům velké množství bodů nevěnuje. Golems jsou podobně jako Hurricanes velkým favoritem semifinále a jejich vypadnutí by bylo překvapením.

Zápas Golems - Foxes začíná v sobotu od 14:00.