Home  /  Zprávy  /  Národní tým U19 se doma utká o 9. místo na ME proti Španělsku

Národní tým U19 se doma utká o 9. místo na ME proti Španělsku

(pá) 15. září 2023, Radim Kroulík

Víkend nabídne další zápas národního týmu. Po flagových Mistrovství Evropy dospělých a mládeže přichází na řadu opět tackle. V Praze se U19 utká se Španělskem o konečné 9. místo na Mistrovství Evropy. Atraktivní duel v Ženské lize sehrají v neděli Black Cats a Amazons. V neděli odvysílá stanice Premier Sport 2 další tři zápasy NFL.

Reprezentace

Česko - Španělsko
K druhému letošnímu zápasu nastoupí národní tým do 19 let. Tým pod vedením hlavního trenéra Jana Štieglera na začátku dubna porazil Švýcarsko suverénním způsobem 39:3. I díky hladkému průběhu zápasu se proti Švýcarsku dostali na hřiště hned tři quarterbaci, Jakub Yamato, Matyáš Bílý a Amos Feranec, a všichni tři si připsali alespoň jeden touchdown. Trojice quarterbacků je na soupisce také pro nadcházející zápas se Španělskem.

Na soupisce českého týmu je ze 44 hráčů hned 20 z Prague Black Panthers. Čtyři zástupce mají Lions, Steelers a Blades. Alespoň jednoho hráče na soupisce mají ještě Gladiators (2), Bobcats (2), Knights (2) a Mammoths (2). Čtyři hráči ze soupisky v současné chvíli nastupují za kluby v zahraničí, a to Matyáš Bílý společně s Jakubem Čermákem v mládežnickém týmu Vienna Vikings, Daniel Kokoška ve Frankfurt Universe a Otakar Hlásek v Bad Homburg Sentinels. Pět hráčů ze soupisky odehráli v srpnu také reprezentační zápas v mužské kategorii proti Švýcarsku: Daniel Kokoška, Ondřej Kyloušek, Václav Šedivý, Jonáš Hlava a Jakub Čížek.

Na český tým čeká těžký soupeř. Španělsko na jaře deklasovalo Belgii 48:6. Vítěz zápasu skončí na konečném 9. místě. O víkendu se odehrají také ostatní zápasy Mistrovství Evropy a o titul bude hrát Švédsko proti Rakousku.

Zápas Česko - Švýcarsko začíná v sobotu od 14:00 na hřišti Ragby Sparta v Praze. K dispozici bude také stream.

Ženská liga

Prague Black Cats (2-0) - Brno Amazons (2-0)
Souboj dosud neporažených týmů, ve kterém půjde o hodně. Vítěz se totiž výrazně přiblíží k postupu do Rose Bowlu. Black Cats mají za sebou výhry nad Windstorms a Sirens a v obou zápasech byly jasným favoritem. V této roli nebudou poprvé až nyní proti Amazons. Brněnský tým si připsal výhry nad Harpies a Sirens.

Oba týmy tak odehrály zápas proti Sirens a z tohoto porovnání vychází lépe Amazons, které soupeřkám povolily pouze 7 bodů. Black Cats v posledním kole sice nad Sirens zvítězily, ale soupeřky skórovaly 21 bodů.

Amazons po slabších sezonách pomohl návrat Lenky Vavrisové na hřiště, která se posunula na post quarterbacka. V nové roli se Vavrisové daří, což potvrdila i v zápase proti Sirens, ve kterém naházela čtyři passové touchdowny a další dva přidala po zemi. Útok Amazons se zatím prezentuje velmi produktivním způsobem a klíčovou otázkou pro nadcházející zápas je, jestli najde obrana Black Cats způsob, jak útok Amazons zpomalit. 

Také Black Cats mají novou zbraň na klíčovém postu, a to Alžbětu Nečasovou. Důležitou ofenzivní zbraní pražského týmu je ale loňská Hráčka roku Karolína Molnárová. Ta proti Sirens pomohla k výhře svého týmu třemi touchdowny. Na útok Black Cats čeká těžká zkouška v podobě obrany brněnského týmu. Amazons v předchozích zápasech povolily soupeřkám 9 a 7 bodů. Především 9 bodů proti Harpies ukazuje, že obrana Amazons je letos velmi silná.

Zápas Black Cats - Amazons začíná v neděli od 14:30 v Malešicích.

Warsaw Sirens (0-2) - Prague Harpies (1-1)
Sirens jsou sice po dvou zápasech bez prohry, ale zápas proti Black Cats ukázal, že by mohly letos potrápit i týmy ze špičky tabulky. Proti Black Cats si Sirens připsaly tři touchdowny a 4 minuty před koncem zápasu byl stav zápasu 21:27, ale otočit skóre se jim nepodařilo. Pokud se Sirens stále chtějí ucházet o postup do Rose Bowlu, tak musí proti Harpies zvítězit. Do finále se totiž velmi pravděpodobně tým se třemi prohrami nepodívá.

Harpies jsou nyní v tabulce s bilancí 1-1 na třetím místě za Amazons a Black Cats. Zápas proti Sirens je tak pro ně důležitý, aby si s čelem tabulky udržely kontakt. Útok Harpies napravil slabší výkon z úvodního kola výhrou proti Jičínu Windstorms, ve kterém nasázel 62 bodů. Harpies rozhodly o výhře nad Windstorms hned v úvodu zápasu, když si ještě v první čtvrtině vybudovaly náskok 21:0 a do poločasu vedení navýšily na 42:0. Podobná produktivita se bude hodit také proti Sirens. Obrana Harpies neměla proti Windstorms problém držet soupeřky daleko od své endzóny. Útok Sirens by nyní měl být o něco větší výzvou.

Zápas Sirens - Harpies začíná v sobotu od 14:00.

2. dorostenecká liga
V tacklové mládeži se kromě reprezentace hraje pouze turnaj 2. dorostenecké ligy. Do Jihlavy zamíří za domácími Gladiators ještě Patriots a Blades. Po dvou turnajích jsou na tom nejlépe Patriots s bilancí 3-1. Blades mají bilanci 1-1 a Gladiators 2-2.

Flagová liga U15
O víkendu jsou na programu další čtyři turnaje, konkrétně v Příbrami, Ostravě, Plzni a v Jihlavě. Na čele svých skupin jsou stále Steelers 1 a Bobcats 1. Příbramský tým se zatím prezentuje nejdominantnějším dojmem s bilancí 29-1. Do akce se letos poprvé zapojí také druhý ostravský tým.

NFL
Z druhého kola odvysílá stanice Premier Sport 2 následující zápasy:
Neděle 19:00 Jacksonville Jaguars - Kansas City Chiefs
Neděle 22:25 Dallas Cowboys - New York Jets
Pondělí 2:20 New England Patriots - Miami Dolphins
Úterý 2:20 Pittsburgh Steelers - Cleveland Browns