Home  /  Zprávy  /  Základní část míří do finále. Tři týmy mají poslední šanci na první výhru

Základní část míří do finále. Tři týmy mají poslední šanci na první výhru

(pá) 20. říjen 2023, Radim Kroulík

Většina lig podzimních tackle soutěží má před sebou poslední hrací víkend základní části. Výjimkou je 2. dorostenecká liga, který má poslední turnaj základní části příští víkend. O postupujících do finále je také již ve většině lig rozhodnuto. Tři týmy budou mít naopak poslední šanci urvat alespoň jednu výhru v letošní sezoně. Atraktivní duel nabídne 1. dorostenecká liga mezi Black Panthers a Monarchs. Je to také jediný zápas víkendu, kde se proti sobě představí dva týmy s kladnou bilancí výher.

1. dorostenecká liga

Prague Black Panthers (4-1) - ST. NICOLAUS Bratislava Monarchs (5-0)
Jednoznačný šlágr víkendu. Monarchs dokázali v 1. kole překvapit pražského soupeře a na domácím hřišti zvítězili 54:33. Monarchs v průběhu základní části ukázali, že nešlo o náhodu. Útok vedený quarterbackem Martinem Melichem dominoval i v dalších zápasech a Monarchs si v pěti zápasech připsali celkem 227 bodů. Jako jediný tým v tabulce mají na kontě více než 200 bodů. Druzí v této kategorii Black Panthers získali za dovasadní průběh základní části 193 bodů, ale mohou se pyšnit pevnější obranou. Ta totiž inkasovala o 31 bodů méně než obrana nadcházejícího soupeře.

Black Panthers mají oproti prvnímu vzájemnému zápasu výhodu, že už znají svého soupeře a mohou se na Melicha a jeho zbraně pořádně připravit. Podaří se Monarchs udržet vysokou produktivitu i v odvetě? To je hlavní otázka zápasu.

Black Panthers po úvodní prohře nedali ostatním soupeřům šanci a všechny čtyři dosavadní výhry získali přesvědčivým způsobem. „Nejtěsnější“ výhru si Black Panthers připsali proti Steelers, když zvítězili 51:14. Útok s reprezentačním quarterbackem Jakubem Yamatem neměl problém se prosadit a to i při prohře s Monarchs, kdy si připsal 33 bodů. Je tak především na obraně pražského týmu, aby předvedla v odvetě lepší výkon. Oba týmy se potkají ještě jednou, a to v Youth Bowlu, který se odehraje 4.11. v Bratislavě.

Zápas Black Panthers - Monarchs začíná sobotu od 14:30.

ISMM Ostrava Steelers (1-4) - Prague Lions (1-4)
Také Steelers a Lions se proti sobě potkali v úvodním kole sezony. Zápas v Praze tehdy ovládli Steelers 34:7 a vypadalo to, že ostravský tým bude promlouvat k postupu do finále. Quarterback Amos Feranec pomohl k výhře Steelers 2 běhovými a 1 passovým touchdownem. Bohužel pro Ostravu byla tato výhra proti Lions zatím tou jedinou v letošní sezoně. Odveta a poslední zápas základní části tak nebude vyvrcholením boje o postup do finále, ale přímý zápas o to, kdo skončí v tabulce na posledním místě s bilancí 1-5. Lions mají za sebou podobně nepodařenou sezonu a na první výhru si museli počkat až ve svém pátém zápase. V dramatické koncovce dokázali udolat Bears 30:27. Vydařený zápas odehrál quarterback Lions Ondřej Vít, který se postaral o čtyři passové touchdowny včetně toho vítězného 17 vteřin před koncem zápasu. Zopakují Lions dobrý výkon také proti Steelers?

Zápas Steelers - Lions začíná v sobotu od 15:00.

Ženská liga

Brno Amazons (4-1) - Warsaw Sirens (1-4)
Amazons rozhodující zápas o postup do Rose Bowlu zvládly výborně, když se radovaly z výhry 28:0 proti Harpies. Obrana brněnského týmu zopakovala dominantní výkon z prvního vzájemného zápasu, ve kterém povolila soupeřkám pouze 9 bodů. Útok Amazons se i v odvetě opíral o výkony quarterbacka Lenky Vavrisové. Ta si proti Harpies připsala čtyři passové touchdowny. První vzájemný zápas mezi Amazons a Sirens jednoznačně ovládl brněnský tým, a to 53:7. Také v tomto zápase se činila obrana a Vavrisová, jenž zaznamenala 2 běhové a 4 passové touchdowny.

Sirens tak musí doufat, že Amazons budou šetřit síly, protože brněnskému týmu v tomto zápase o nic nepůjde. Už nyní je dané, že se Rose Bowl bude hrát v Brně, a tak Amazons si mohou „pouze“ vylepšit bilanci ze základní části na konečných 5-1. Sirens vstupují do zápasu povzbuzeny výhrou 38:12 nad Windstorms, ale nyní je čeká jiný kalibr. Polský tým rozhodl o výhře nad Windstorms až ve druhém poločase, když poločasové skóre bylo 14:12 pro Sirens.

Zápas Amazons - Sirens začíná v neděli od 14:00.

Jičín Windstorms (0-5) - Prague Harpies (3-2)
Poslední šanci na výhru budou mít Windstorms v domácím zápase proti Harpies. Nadějně rozehraný zápas proti Sirens nedokázaly dotáhnout do vítězného konce a ve druhém poločase na soupeřky již nestačily. První vzájemný zápas vyhrály Harpies 62:6, a tak není o favoritkách zápasu sporu. Michaela Moťovská si v zápase připsala tři touchdowny a Thuy Dung Ta dokonce čtyři. Windstorms jsou v podobné pozici jako Sirens. Mají před sebou soupeřky, se kterými již v letošní sezoně prohrály vysokým rozdílem, ale v odvetě již nebudou mít o co hrát. V případě Harpies ten důvod není až tak radostný jako u Amazons. Harpies totiž už teď ví, že se do Rose Bowlu nevrátí a sezona pro ně o víkendu skončí. Nelze ale úplně předpokládat, že by se Harpies chtěly s letošní sezonou rozloučit prohrou s posledním týmem tabulky. Windstorms v letošní sezoně zaostávají v útoku i v obraně, což dokládá nejhorší skóre v tabulce 24:188.

Zápas Windstorms - Harpies začíná v sobotu od 13:00.

Juniorská liga

Příbram Bobcats (0-4) - Přerov Mammoths (0-3)
Ve hře je premiérová výhra a ukončení letošní sezony na pozitivní vlně. Po odstoupení Bears z ligy bylo patrné, že ani jeden z týmů nebude stačit na Black Panthers a Gladiators. Nejtěsnější zápas odehráli Mammoths proti Gladiators, když prohráli 21:55. Ostatní zápasy skončily pro Mammoths i Bobcats větším rozdílem. Bobcats navíc sami měli problémy s šíří kádru a první zápas kontumovali. Rozdíl ve výkonnosti ukázalo i poslední kolo, ve kterém Bobcats prohráli s Gladiators 7:45 a Mammoths s Black Panthers 6:48. Nadcházející zápas by tak měl nabídnout vyrovnanější průběh a oba týmy mají realistickou šanci na výhru.

Zápas Bobcats - Mammoths začíná v neděli od 15:00.

Flagová liga U15

Také nejdelší česká soutěž pomalu míří ke konci základní části. O postupová místa budou týmy bojovat ještě dva hrací víkendy. Čtveřice týmů už má nyní zajištěné místo v play-off, a to Sígrs a Steelers 1 ze skupiny Východ a Bobcats 1 a Blades ze skupiny Západ. Další turnaje jsou tento víkend na programu v Trutnově, Znojmě a v Čelákovicích.

NFL
Ze sedmého kola odvysílá stanice Premier Sport 2 následující zápasy:
Neděle 19:00 Baltimore Ravens - Detroit Lions
Neděle 22:25 Kansas City Chiefs - Los Angeles Chargers
Pondělí 2:20 Philadelphia Eagles - Miami Dolphins
Úterý 2:20 Minnesota Vikings - San Francisco 49ers