Home  /  Zprávy  /  Podzimní soutěže míří do finále. Zopakují Black Panthers hattrick?

Podzimní soutěže míří do finále. Zopakují Black Panthers hattrick?

(pá) 3. listopad 2023, Radim Kroulík

Letošní sezona míří do finále. Čtyři z pěti soutěží má o víkendu na programu finálové zápasy a pouze 2. dorostenecká liga má svůj finálový zápas o týden později. V tackle soutěžích budou mít Prague Black Panthers zástupce ve všech třech zápasech o pohár. Zopakuje pražský klub úspěch z loňské sezony, ve které zvítězil v Rose Bowlu, Junior Bowlu i Youth Bowlu? NFL se v neděli vrací do Německa. K zápasu Chiefs - Dolphins, který se odehraje ve Frankfurtu, probíhá na našem Facebooku soutěž o batoh Under Armour. Stačí tipnout vítěze zápasu. 

Rose Bowl IX

Brno Amazons (5-1) - Prague Black Cats (5-1)
Amazons se vrací do Rose Bowlu poprvé od roku 2019, kdy si připsaly čtvrtý titul v řadě. Brněnský tým po dvou neúspěšných sezonách sáhl k razantnímu kroku a do sestavy se po roční pauze vrátila Lenka Vavrisová, a to na post quarterbacka. Tento krok lze označit jako jeden z hlavních důvodů návratu Amazons do finále. Druhým důvodem je pak výrazně lepší hra obrany, která dala vzpomenout na výkony z mistrovských let. Amazons se tak v letošní sezoně mohou pyšnit nejlepším skóre, když daly nejvíce bodů (197, druhé Black Cats 190) a zároveň inkasovaly nejmenší počet bodů (45, druhé Black Cats 79).

Také v Black Cats došlo letos ke změně na postu quarterbacka, který nově zastává Alžběta Nečasová. Pro ní bude finálový zápas o to zajímavější, protože nastoupí proti týmu, se kterým vyhrála čtyři tituly. Nečasová se v útoku může opřít o Hráčku roku 2022 Karolínu Molnárovou, která i v letošní sezoně hraje ve skvělé formě a v posledních zápasech se k ní výrazněji přidala také další dlouhodobá opora Radka Dlabolová. Trojice Nečasová, Molnárová, Dlabolová by měla být klíčem k ofenzivnímu úspěchu pražského týmu. Proti obraně Amazons to ale nebudou mít jednoduché.

Vzájemný zápas v polovině září ovládly Black Cats 26:17. Black Cats rozhodly o vítězství v závěrečné čtvrtině, kdy za stavu 17:17 nejprve skórovala Nečasová 1yardovým během a necelých pět minut před koncem zápasu navyšovala 30yardovým field goalem Michaela Ďurišková. Ta si v zápase připsala dva úspěšné field goaly a dvě úspěšné potvrzení. Ďurišková ale v závěru základní části figurovala mezi zraněnými hráčkami. Úspěšné potvrzování touchdownů a možnost field goalů může hrát ve vyrovnaných zápasech důležitou roli a absence Ďuriškové by tak bylo pro Black Cats oslabením.

Podaří se Black Cats získat třetí titul v řadě? Nebo se na trůn po pauze vrátí Amazons? Rose Bowl IX začíná v neděli od 13:20.

Junior Bowl XXIII

Prague Black Panthers (5-0) - Vysočina Gladiators (3-1)
Letošní ročník Juniorské ligy nenabídl atraktivní podívanou a několik zápasů se dokonce kontumovalo. Black Panthers se společně s Gladiators rychle vyprofilovali jako jasní favoriti na postup do Junior Bowlu. Oba finalisté se střetli proti sobě ve svém posledním zápase základní části, ale ani tento zápas neměl velkou vypovídající hodnotu. V sestavě Gladiators totiž chyběl zraněný quarterback Vít Bezecný. Při jeho absenci neměli Black Panthers problém svého budoucího finálového soupeře porazit vysokým rozdílem 43:6.

Quarterback Gladiators bude jednoznačně hlavním faktorem finálového zápasu. Pokud nebude schopen do zápasu zasáhnout, tak pravděpodobně půjde o jednoznačnou záležitost, tak jako v základní části. S Bezecným na hřišti budou mít Gladiators šanci odehrát kvalitní zápas. Gladiators celou sezonu odehráli s úzkým kádrem a v zápase proti Black Panthers nastoupili v 16 hráčích. Naopak pražský tým měl k dispozici 28 hráčů. Pražský tým se v sobotu musí popasovat s rozdělením sil, když ve stejný den hrají dorostenci Youth Bowl v Bratislavě. Zásadnější faktor ale bude post quarterbacka Gladiators.

Junior Bowl XXIII začíná v sobotu od 14:30.

Youth Bowl IX

ST.NICOLAUS Bratislava Monarchs (5-1) - Prague Black Panthers (5-1)
Monarchs dokázali zaskočit Black Panthers v prvním kole, ve kterém na domácím hřišti zvítězili 54:33. Oba týmy se střetly ještě jednou v Praze, a to s velmi odlišným výsledkem. Obrana Black Panthers se už dokázala na útok Monarchs připravit a pražský tým zvítězil 28:13. Monarchs se v odvetě bodově poprvé prosadili až na konci třetí čtvrtiny a nepotvrdili tak vysokou produktivitu z ostatních zápasů základní části. Pomyslný závod o více skórovaných bodů nakonec vyhráli Black Panthers (259, Monarchs 250), ale pražský tým v průběhu sezony ukázal mnohem pevnější obranu, která v základní části inkasovala celkem pouze 87 bodů (Monarchs 133).

Útok Monarchs v čele s quarterbackem Martinem Melichem tak pro třetí vzájemný zápas musí přijít s něčím novým a zaskočit obranu soupeře podobně, jako se mu to podařilo v 1. kole. Melich a Patrik Toman byli v srpnovém zápase prakticky nezastavitelní. V závěru základní části se už tato dvojice výrazně prosadit nedokázala.

Youth Bowl IX začíná v sobotu od 13:00.

Flagová liga U15
Také nejdelší česká soutěž míří do finále. Do play-off z prvních míst skupin postoupili Sígrs a Bobcats 1. Příbramský tým ovládl skupinu s bilancí 47-1 a bude hlavním favoritem. Ve čtvrtfinále se Bobcats 1 utkají s Knights, kteří postoupili do vyřazovacích bojů na poslední chvíli. Další čtvrtifnále obstarají Sígrs - Lions 1, Steelers 1 - Bobcats 2 a Blades - Gladiators. Finálový turnaj se odehraje v neděli v Ostravě a finálový zápas je na programu od 14:00.

NFL
Z devátého kola odvysílá stanice Premier Sport 2 následující zápasy:
Neděle 15:25 Kansas City Chiefs - Miami Dolphins (Frankfurt)
Neděle 19:00 Baltimore Ravens - Seattle Seahawks
Neděle 22:20 Philadelphia Eagles - Dallas Cowboys
Pondělí 2:20 Cincinnati Bengals - Buffalo Bills
Úterý 2:20 New York Jets - Los Angeles Chargers