Home  /  Zprávy  /  Předposlední kolo Snapbacks ligy výrazně napoví

Předposlední kolo Snapbacks ligy výrazně napoví

(pá) 7. červen 2024, Radim Kroulík

V 9. kole Snapbacks ligy nás čekají dva důležité zápasy k rozuzlení konečného pořadí po základní části. Ve skupině Sever se v druhé repríze Tipsport Czech Bowlu bude hrát o první místo. Knights s Monarchs pak čeká klíčový zápas o postup do semifinále, který odvysílá v přímém přenosu stanice Premier Sport 2. Na Facebooku můžete soutěžit o dva tarify O2 TV Sport Max. Atraktivní duel prvního s druhým nabídne také 2.Liga. Celkem nás o víkendu čeká 10 zápasů soutěže mužů a boj o postupová místa rychle vrcholí. Nezapomeňte se také zapojit do tradiční tipovačky Pick’em!

Snapbacks liga

Znojmo Knights (5-3) - ST.NICOLAUS Bratislava Monarchs (4-4)
Klíčový zápas o postup do semifinále ve skupině Jih. Pokud Knights zvítězí, tak Monarchs již budou ze hry a v posledním kole se „pouze“ rozhodne o pořadí mezi Znojmem a Nitrou. A naopak, pokud Monarchs zvítězí, tak poslední kolo již nebude hrát na pořadí žádnou roli a v takovém případě by se týmy poskládaly v pořadí Nitra, Bratislava a Knights. Pro Znojmo prohra s Monarchs ještě nemusí automaticky znamenat vypadnutí z play-off, ale jejich postupový scénář by byl postavený na tom, že budou mít stejnou bilanci 6-4 jako Steelers, kteří se tomuto scénáři mohou vyhnout buď tento víkend proti Gladiators a nebo v posledním kole proti Blades.

První vzájemný zápas vyhráli po velké přetahované Monarchs 34:31. V tomto zápase se poprvé představil receiver Knights Jacob Kerin. Knights nastupovali do tohoto zápasu po překvapivé prohře s Mammoths, kdy především útok nebyl schopný se prosadit. Příchod Kerina dramaticky zlepšilo ofenzivní produktivitu znojemského týmu. Proti Monarchs si Kerin připsal 11 catchů pro 217 yardů a 2 touchdowny. Přitom proti Mammoths nasbíral útok Knights po zemi i vzduchem dohromady 206 yardů.

Knights přivedli v polovině základní části do týmu ještě jednu oporu, a to linebackera Michaela Lufila. Důrazný linebacker se rychle stal klíčovým hráčem obrany, o čemž se přesvědčili v posledním zápase Mammoths. Knigths v odvetě oplatili Mammoths porážku z úvodu sezony, když zvítězili 34:0 a Lufile si připsal 11 tacklů, pick six a dva získané fumbly. Jeden z nich dokázal vrátit pro touchdown, který ale nakonec nebyl kvůli faulu uznán.

Útok Knights dostával proti Mammoths skvělou výchozí pozici díky výborné hře obrany a special týmů. Ze začátku zápasu nedokázali tuto pozici přetavit v touchdowny, a tak se skóre navyšovalo ze začátku zápasu pomalejším tempem, než by si trenéři Knights v čele s Martinem Kociánem představovali.

I přes výborné výkony Kerina, který vévodí statistikám Snapabacks ligy mezi receivery, tak velká část útoku je zaměřena na běhovou hru. V této disciplíně jsou Knights na druhém místě za Gladiators, což je ve velkém kontrastu proti Monarchs. Slovenský tým totiž běhovou hru dlouhodobě přehlíží a je v počtu získaných yardů na posledním místě. Knights by měli být schopní se proti obraně Monarchs po zemi prosadit, protože obrana je v zastavování běhové hry na šestém místě s průměrem 150 puštěných yardů na zápas.

Obrana Monarchs ale předvedla solidní výkon proti Nitře, když dlouho držela svého soupeře na nule a hlavně nedovolila produktivnímu útoku se výrazně prosadit. Dvacet inkasovaných bodů (z toho poslední touchdown padl 20 vteřin před koncem zápasu za již rozhodnutého stavu) je pro obranu Monarchs dobrou vizitkou. Velkým negativem v zápase s Nitrou byl vysoký počet faulů. Monarchs měli na kontě 16 faulů pro 166 yardů (Nitra na tom nebyla o moc lépe se 14 fauly pro 142 yardů). K tomu si přidejme dva turnovery, kterých se dopustil quarterback Desmond Prusia. Turnovery a fauly rozhodně nejsou dobrým receptem na úspěch v klíčových zápasech sezony.

Do sestavy Monarchs se po absenci vrátil receiver Juraj Sanitra, ale v zápase si připsal pouze 1 catch pro 8 yardů a hlavní porci catchů a yardů proti Knights obstaral tight end Igor Mašlanka. Jenže passovému útoku se příliš nedařilo a Prusia si připsal 176 yardů bez touchdownu. Běhový útok navíc přidal pouze 17 yardů. Monarchs se v letošní sezoně prezentovali silnou ofenzivní hrou, ale ve slovenském derby se jim to nepodařilo potvrdit. Zlepšená produktivita útoku je tak proti silné obraně Znojma naprosto nezbytným předpokladem pro úspěch Monarchs.

Zápas Knights - Monarchs začíná v neděli od 16:00 a v přímém přenosu ho odvysílá stanice Premier Sport 2. Téměř 67 % soutěžících Pick'em tipuje věří Knights.

Vysočina Gladiators (6-1) - ISMM Ostrava Steelers (6-2)
Hodně se změnilo od prvního vzájemného zápasu z 3. kola, ve kterém zvítězili Steelers 27:21. Steelers v té době střídali dva quarterbacky po poločasech. Gladiators pak ještě neměli v obraně linebackera Samuela Caseyho. Odveta v Jihlavě rozhodne o vítězi skupiny Sever a jistotě domácího semifinále. Gladiators angažováním Caseyho výrazně posílili hru obrany a v dalších zápasech vítězili jasným způsobem, a to i proti silným soupeřům jako je Nitra, Znojmo nebo Bratislava. Poslední týdny neměli Gladiators úplně typickou přípravu na závěr základní části a play-off. Nejprve proti Mammoths dali příležitost od začátku zápasu náhradnímu quarterbacovi Vítu Bezecnému. Minulý týden dostal Bezecný prostor také na hřišti Blades, ale zápas byl v poločase kvůli počasí ukončen a nakonec anulován.

Proti Steelers už lze očekávat plnou koncentraci na maximální výkon. Při plné síle se Gladiators nyní prezentují výkonnostně na vyšší úrovni než zbytek Snapbacks ligy. To potvrzují výsledky jako 35:6 proti Nitře, 55:16 proti Znojmu nebo 42:0 proti Bratislavě. Gladiators jsou na prvním místě prakticky ve všech klíčových týmových statistikách jak jsou body v útoku, puštěné body v obraně, získané yardy, povolené yardy, běhové yardy v útoku i obraně, passové yardy v útoku i obraně. Tuto dominanci nyní mohou přerušit Steelers, kteří svou formu potvrdili vysokou výhrou 49:14 proti Stallions.

Na pozici quarterbacka se usadil na „plný úvazek“ Amos Feranec a Patrik Puchala se přesunul na post receivera, když si proti Stallions připsal dva catche pro 56 yardů. Zajímavostí je, že Feranec i Dundáček patří mezi dva nejméně vytěžované quarterbacky z pohledu passových pokusů v základní části. Feranec dohání manko z první poloviny základní části, Dundáček pak do dvou zápasů nenastoupil. Zatímco Desmond Prusia už stihl 220 passových pokusů, tak Feranec jich má 125 a Dundáček 96.

Dokáží Steelers držet krok se soupeřem hrající ve výborné formě? To je hlavní otázka před odvetou, která rozhodne o vítězi skupiny Sever.

Zápas Gladiators - Steelers začíná v neděli od 16:00. Více než 72 % soutěžících Pick'em tipuje výhru Gladiators.

Přerov Mammoths (2-6) - Nitra Knights (6-2)
Pro Mammoths se může nevydařená sezona proměnit v ještě horší koncovku. V posledním zápase se totiž zranil quarterback Michal Stoklásek. Útok Mammoths se sice v letošní sezoně nedokáže pravidelně prosazovat, ale při jeho absenci by herní projev byl pravděpodobně podobný, jako v druhé polovině zápasu proti Znojmu. Proti Knights si Mammoths vzduchem připsali pouze 13 yardů a prakticky se nedostali k blízkosti endzóny. Mammoths to ale budou mít proti Knights těžké, i když by se Stoklásek vrátil na trávník.

Útok Knights se proti Monarchs sice dlouho hledal, ale nakonec Bútora hodil tři passové touchdowny a Ľuboš Paprčka prokázal svou kvalitu, když pláchl obraně a zajistil pro svůj tým vítězný i pojišťovací touchdowny. Knights sice nehrají v útoku na úrovni loňské sezony, kdy Bútora překonal několik rekordů, ale i tak v průběhu zápasu dokáží najít cestu, jak se prosadit.

Knights udělali zásadní krok k postupu do semifinále minulý týden a nyní mohou postup definitivně potvrdit. Při výhře nad Mammoths už Knights postoupí bez ohledu na ostatní výsledky. Trenéři Nitry tak alespoň nemusí složitě hledat inspiraci k motivování hráčů a udržení koncentrace.

Zápas Mammoths - Knights začíná v neděli od 16:00. S handicapem 29,5 bodů věří 66 % soutěžích Pick'em Mammoths.

Pardubice Stallions (2-6) - Ústí nad Labem Blades (0-7)
Pro oba týmy je toto další příležitost na vítězství. Stallions v zápasech proti papírově silnějším soupeřům nebyli dlouho ve hře o vítězství, ale proti Blades a Mammoths dokázali příležitost využít a oba tyto zápasy vyhráli. První vzájemný zápas ovládli Stallions 15:0, když se o touchdowny postarali Ondřej Ministr a Jan Janeček.

Po špatné první polovině základní části se Blades dostali k lepšímu hernímu projevu. Nejlepší zápas odehráli ústečtí na domácím hřišti proti Nitře, kdy zápas šel až do prodloužení, ve kterém nakonec Blades prohráli 35:42. Bylo ale velmi překvapivé, že Blades dokázali skórovat proti jednomu z favoritů ligy více bodů než v předchozích zápasech dohromady. Blades chtěli výborný výkon potvrdit také proti Gladiators, ale za stavu 0:13 byl v poločase zápas ukončen. Pořádnou šanci tak snad dostanou nyní na hřišti Stallions. Přestože jsou oba týmy již ze hry o postup do play-off, tak motivace týmům chybět určitě nebude. V posledním kole čeká na Stallions zápas s Gladiators a Blades se představí proti Steelers. Nedělní zápas tak nabízí nejlepší příležitost, jak před koncem sezony urvat ještě jednu výhru.

Zápas Stallions - Blades začíná v neděli od 16:00. Téměř 69 % soutěžících Pick'em věří, že Stallions ovládnou i odvetu proti Blades.

2.Liga

Bělá Raiders (5-1) - Jičín Hurricanes (5-1)
Zápas prvních dvou týmů tabulky. Raiders procházeli základní částí suverénně podobně jako loni, ale v posledním kole velmi tvrdě narazili proti Patriots. Raiders skórovali pouze 3 body a naopak Patriots dali 29 bodů a zvítězili tak jednoznačným způsobem. Po prohře s Patriots měli Raiders volný víkend, ve kterém mohli nabrat síly na závěrečnou část sezony.

Hurricanes měli dokonce dva volné víkendy po sobě, když naposled zvítězili 52:14 na hřišti Mustangs. Nováček ligy napodobuje loňské premiérové účinkování Raiders ve 2.Lize. Hurricanes se opírají o kvalitní hru obrany, která určitě bude chtít napodobit proti Raiders výkon Patriots.

Oba týmy si výhrou zajistí domácí semifinále. Zároveň se oba týmy musí ohlížet i za sebe, protože Patriots i Alligators budou mít v posledních dvou zápasech papírově lehčí soupeře a nelze tak počítat s jejich zaváháním. Zápas Raiders - Hurricanes začíná v neděli od 15:00. Necelých 53 % soutěžících Pick'em věří ve výhru Hurricanes.

Příbram Bobcats (3-3) - Prague Mustangs (2-4)
Bobcats jsou nyní si bilancí 3-3 na pátém místě a pro postupový scénář si zkomplikovali tím, že dosud prohráli se všemi soupeři, kteří jsou před nimi (Raiders, Patriots i Alligators). Zápas proti Mustangs tak musí vyhrát a v posledním kole se představí proti Hurricanes. V posledním zápase nestačili Bobcats na Alligators, se kterými prohráli 21:35. Od začátku zápasu se brněnský tým dostal k náskoku, který po zbytek zápasu držel.

Po výhrách nad Alligators a Sharks přišlo pro Mustangs vystřízlivění a nyní jsou s bilancí 2-4 mimo boj o semifinále. Zmar posledních zápasů potvrdil zápas v Brně proti Sígrs, kdy se sice Mustangs dostali do vedení po touchdownu Karla Peprného, ale další body už útok nepřidal a Sígrs se ve druhém poločase podařilo otočit zápas k výhře 13:7.

Zápas Bobcats - Mustangs začíná v sobotu od 15:00. Téměř 78 % soutěžících tipuje výhru Bobcats.

Pilsen Patriots (4-2) - Prague Lions (2-4)
Patriots udělali v minulém kole důležitý krok v závěrečném boji o postup do semfinále. Na výhře proti Raiders se výrazně podílel kromě obrany také quarterback Martin Erneker, který hodil tři passové touchdowny a další touchdown přidal po zemi. Patriots jsou nyní 4-2 a před sebou mají poslední dva zápasy základní části proti soupeřům, kteří nejsou na postupových příčkách. Patriots tak mají vše dobře rozehráno k tomu, aby skončili 6-2.

Lions v letošní sezoně jedou na horské dráze. Po slabších zápasech proti Hurricanes a Raiders přišla vysoká výhra proti Mustangs. Následovala pak prohra s Bobcats, výhra se Sígrs a prohra se Sharks. Lions se v Třinci na začátku čtvrté čtvrtiny dostali do vedení 25:21 po interception returnu Františka Stolára, ale vedení drželi pouze chvíli, když Alan Kosniovský touchdownem na Jakuba Chlebicu rozhodl o premiérové výhře Sharks v sezoně.

Zápas Patriots - Lions začíná v sobotu od 14:00. S handicapem 29,5 bodů věří 71 % soutěžících Pick'em Lions.

Brno Sígrs (2-5) - Brno Alligators (4-2)
Brněnským derby ukončí Sígrs letošní sezonu, ve které se trápili především v útoku. Obrana je schopná držet tým v zápase a brněnský tým inkasoval v sezoně méně bodů než Alligators nebo Bobcats. Útok si ale  v 7 zápasech připsal celkem 43 bodů (ne všechny body navíc skóroval útok). Proti Mustangs i malá produktivita útoku stačila na výhru 13:7. Proti Alligators se pro úspěch musí útok více prosadit.

Alligators sice inkasují poměrně dost bodů (o 56 bodů více než Patriots), ale zároveň jsou v útoku výrazně produktivnější než jejich městský rival. Důležitým článkem útoku Alligators je v letošní sezoně running back Michal Dovrtěl, který proti Bobcats zaznamenal dva touchdowny. Alligators jsou na tom podobně jako Patriots. Oba týmy mají bilanci 4-2 a oba týmy už čekají pouze dva zápasy proti týmům mimo postupové příčky. I Alligators tak vyhlíží bilanci 6-2 a při shodě bilance mají v kapse výhry nad Hurricanes, Patriots a Bobcats.

Zápas Sígrs - Alligators začíná v sobotu od 16:00. Výhru Alligators tipuje téměř 81 % soutěžících Pick'em.

3.Liga

Trutnov Rangers (2-2) - Nymburk Apes (2-2)
Rangers si po vysoké prohře 0:51 s Warriors spravili chuť domácí výhrou nad Dragons. Obrana Rangers dokázala udržet útok soupeře na 6 bodech. Útok se pak prosadil třikrát, když dva passové touchdowny hodil quarterback František Matyk a další touchdown přidal po zemi Kryštof Bojarský. Rangers v této fázi sezony jsou většinou již mimo hru o postup do play-off (loni skončili předposlední s bilancí 1-5). Letos mají po čtyřech odehraných zápasech našlápnuto k postupu. Důležitý zápas je čeká v neděli, kdy se na jejich hřišti představí nováček ligy.

Apes se v premiérové sezoně rychle rozkoukali a kromě sbírání prvních zápasových zkušeností sbírají také výhry. Po dvou úvodních prohrách dokázali Apes porazit Warriors a v posledním kole také Dietos. Proti zkušenému soupeři si Apes vybudovali náskok 14:0, který v závěrečné čtvrtině postupně vylepšili až na 35:7. Dietos za rozhodnutého stavu již pouze upravili výsledek na konečných 35:13 pro Apes. Před startem sezony se od Apes příliš neočekávalo, protože značnou část týmu tvoří nováčci. Po čtyřech odehraných zápasech a bilanci 2-2 jsou Apes na dobré cestě do semifinále.

Zápas Rangers - Apes začíná v neděli od 14:00. Přes 66 % soutěžících Pick'em věří Apes.

Tábor Foxes (1-3) - Šumperk Dietos (1-4)
Zápas posledního s předsposledním. Foxes mají dlouhodobě probém s útokem a ve čtyřech zápasech vyprodukovali celkem pouze 27 bodů. V posledních třech zápasech navíc útok neskóroval ani bod, když proti Golems a Warriors prohráli Foxes s nulou a při prohře s Dragons skórovali 4 body po safety. Foxes budou mít příležitost tento negativní trend zlomit proti Dietos, kteří inkasovali suverénně nejvíce bodů v celé lize, a to 162 bodů v pěti zápasech (žádný jiný tým ještě neinkasoval přes 100 bodů).

Dietos se podobně jako loni nedaří a v současné době je pouze stínem týmu, který v roce 2022 měl bilanci 4-2. Loni Dietos skončili poslední s bilancí 1-5 a o víkendu je čeká poslední zápas sezony, kde mohou tento výsledek odvrátit.

Zápas Foxes - Dietos začíná v sobotu od 14:00. Výhru Foxes tipuje 74 % soutěžících Pick'em.