Home  /  Zprávy  /  Brno Alligators - Bratislava Monarchs (Zbyněk Zelinka)

Brno Alligators - Bratislava Monarchs (Zbyněk Zelinka)

(út) 13. září 2005, Filip Hobza
Začala nám nová sezóna, tým nám opět hráčsky ?omládl?. Na soupisce Brno Alligators je více jak polovina nováčků bez herních zkušeností. Jejich začlenění do týmu má na starosti nový headcoach Rostislav Stříbrný, bývalý hráč juniorského týmu a jeho asistenti (pozn.red: Jakub Skácel, Jiří Řezáč, Jan Raspopčev a Aleš Grošek). Takže stejně jako seniorskému týmu se v letošní sezóně nevyhnula generační obměna, která postihla 85% týmu. Ta se pochopitelně odráží na výkonnosti a sehranosti týmu. I když se junioři vrátili před 14 dny z  týdenního soustředění ve Žďáru nad Sázavou, kde pro mnohé hráče byl ještě před příjezdem pojem americký fotbal velkou neznámou, a po návratu měli ještě týden tréninků, tak nasbírané zkušenosti zdaleka nestačily na první zápas, kde prohráli s Bratislavou Monarchs 0:94.


Útočník Alligators Jaroslav Kavan (č.80) s míčem v sepjetí obrany soupeře.

Již po počátečním hvizdu bylo jasné, že tým není sehraný, a že stres ze hry u některých hráčů jasně vítězí nad chutí a koncentrovaností na hru. Pro většinu hráčů to byla vůbec první možnost si zahrát s výstrojí. Sehrávání týmu může trvat i sezónu, ale tím, že je juniorský tým  Aligátorů ?omlazen" a průměrný věk je 16 let, je to perspektivní výhled do dalších sezón, ve kterých bude tým nastupovat s již zkušenými hráči. Pro mnohé to bude rovněž motivace na nominaci do Českého národního týmu, který se v létě 2007 zúčastní Evropského šampionátu.

Stručně k průběhu utkání:
V útoku jsme měli smůlu hned v první čtvrtině, kdy si narazil koleno zkušený juniorský hráč a quarterback Tomáš Fortelný, na jehož místo nastoupil benjamínek týmu David Juras a nutno dodat, že se se situací vyrovnal obstojně. Bohužel se však obráncům Monarchs dařilo lehce ?číst? naše hry, což mělo za následek nevalný posun vpřed. Přece jen přicházely úspěchy v podobě výborných běhů Marka Sovy a na jistotu chytajícího útočného křídla Tomáše Valíka. Tomáš Fortelný se i přes bolestivé zranění ve 2. poločase vrátil, ale skóre narůstalo v neprospěch domácího týmu. Obrana nedokázala odolávat váhové přesile útočníků Monarchs, a tak se jejich běhy dařily zastavovat až na několikátý pokus. Zápas však minimálně ukázal nováčkům, co to vlastně hrají za sport a nezbývá než se poučit na základě analýzy videa z chyb, které je nutné co nejdříve odstranit. Příští týden odjíždějí hráči Alligators na hřiště mistrů ČR ? Prague Lions, Bratislava má volný víkend.


Obránce Alligators Tomáš Kuparowitz (č.21) úspěšně skládá Martina Reicha (č.1).

Hlavní trenér Rostislav Stříbrný dodal:
Naši junioři po roční přestávce opět nastoupili do ligy. Minulý rok nám odešlo poměrně hodně hráčů do A-týmu, zápas s Bratislavou byl tedy pro mnohé úplně první v životě. Troufám si říct, že skóre neodpovídá úplně skutečnosti, první poločas byl takové "zahřívací kolo", hráči často nevěděli, co se na hřišti vůbec děje, působili dosti dezorientovaně a dělali dosti hrubé chyby, které končily touchdowny soupeře... I přesto nemám ze zápasu úplně špatný pocit - na hráčích byla vidět chuť do hry, někteří nováčci mně mile překvapili - úplný nováček, patnáctiletý Jan Frýza v OL, David Juras, který musel zaskočit za zraněného Toma Fortelného na pozici QB...
V Offense se nám příliš nedařily přihrávky vzduchem, které nejednou skončily zachycením soupeře, v obraně jsme naopak nedokázali stoprocentně pokrýt pasové hry soupeře a naši LB's nedokázali s jistotou tacklovat...
V Offense předvedli dobrý výkon WR's Tomáš Valík i Jan Verner, také náš RB Marek Socha zahrál dobrý zápas, stejně jako celá Offense line, ke které nemám prakticky co dodat... V obraně hrál dobře Mirek Toman na pozici FS, dále Daniel Flora a několika pěknými tackly se blýskl David Příhoda a Lukáš Lochman. Celkově je nutno vyzdvihnout výkon jak ofensivní tak defensivní lajny, kde jsme neměli prakticky žádnou možnost střídání. Hráčů Bratislavy bylo početně méně, ale byli fyzicky vybavenější, v Brně asi celkově velcí kluci prostě nejsou...
Udělali jsme obrovský kus práce, ale obrovský kus práce nás ještě čeká - musíme zapracovat především na celkové rychlosti, na Special týmech, v defense na tacklování a celkovém čtení hry.


Povedené conversion za 2 body v podání hráče Monarchs č. 7  Marka Gálky.

Asistent trenéra Jakub Skácel:
První zápas s Bratislavou byl brán spíše jako seznámení se s americkým fotbalem. Atmosféra ligového zápasu se nedá hráčům předvést na tréninku a tak toto byl jejich křest ohněm. Pokud budu hodnotit zápas z tohoto pohledu, tak mohu za všechny trenéry říci, že utkání splnilo očekávání. Hráči projevili nadšení, zájem o hru a získali první zkušenosti. Jako MVP byl vyhlášen Tomáš Machač, který hrál jak v útočné lajně, tak v obraně. Z obrany byl za nejlepšího hráče vybrán Dan Flora na pozici cornerbacka, který při svém prvním startu zachytil přihrávku soupeře. Hráčem útoku byl zvolen Tomáš Fortelný, který i přes zranění v první čtvrtině dohrál druhou polovinu zápasu. Na trenérech teď bude náprava chyb a příprava strategie do dalšího zápasu.

Skóre po čtvrtinách:
0:22, 0:24, 0:24, 0:24

Skórující hráči Alligators:
--

Skórující hráči Monarchs:
č. 23 Roland Špais - 20 bodů
č. 20 Tomáš Roman - 16 bodů
č.1 Martin Reich - 16 bodů
č.88 Anton Karpat - 16 bodů
č.7 Marek Gálko - 14 bodů
č.22 Lukáš Vallo - 6 bodů
č.81 Martin Bukeš - 6

Zpracoval Zbyněk Zleinka