Home  /  Zprávy  /  Příprava juniorského národního týmu na MEJ

Příprava juniorského národního týmu na MEJ

(st) 30. listopad 2005, Filip Hobza
Ve dnech 12. a 13.11. proběhl v Praze v areálu základní školy Nad Parkem v Praze 5 Zbraslavi první výběrové soustředění juniorského reprezentačního týmu ČR v americkém fotbale, směřovaný k vytvoření užšího výběru, se kterým bude následně intenzivně pracováno v přípravě na kvalifikační utkání o postup na MEJ 2006. V této kvalifikaci, ve které máme díky dobrým výsledkům z minulých cyklů (5. místo Glasgow 2002, 7. místo Moskva 2004) výhodu domácího prostředí, budeme již tradičně hostit tým Španělska a podle aktuálního vývoje jednání se Španělskou federací amerického fotbalu by se toto utkání, jehož vítěz pojede na letní šampionát do Stockholmu, mělo odehrát v sobotu 6.5.2006. Kemp se uskutečnil pod vedením head coacha Fredericka Armstronga a jeho asistenta Davida Ospalého, za přispění a vydatné pomoci dalších trenérů, kteří jsou uchazeči o místo v realizačním týmu pro MEJ.

Přes několik omluv převážně ze zdravotních důvodů způsobených v mnoha případech náročnou sezónou se na soustředění sjelo zhruba 65 hráčů z koutů celé republiky (Brna, Pardubic, Havířova, Prahy a zejména pak z Příbrami, města letošních vítězů ČJLAF), kteří po dva dny pilně trénovali a předváděli všem zúčastněným trenérům své footballové dovednosti. Jednalo se především o drilly a základní technické individuální dovednosti. Samozřejmě došlo i na ukázku herní orientace a schopností při hře sedm proti sedmi a to jak v boxu tak po passové stránce. Fred Armstrong i ostatní trenéři byli s nasazením hráčů spokojeni a všichni zúčastnění hráči byli nakonec pozváni (spolu s dalšími z řad omluvených) na další soustředění, které se bude konat v lednu 2006 a ze kterého bude nakonec vybrána širší nominace 50 hráčů pro MEJ 2006. Po tomto lednovém kempu bude rovněž finalizována podoba trenérského týmu.

Pokud bych měl ve zkratce tlumočit slova hlavního trenéra, podle něj nás čeká spousta práce, tým má potenciál, ale bude mu nutné mu vštípit disciplínu a motivovat ho pro nadcházející přípravné období a zápasy. Můj osobní pohled je takový, že oproti minulým dvěma MEJ je tento kádr hráčů podstatně mladší a tak v něm momentálně chybí nezbytné zkušenosti. Například na tomto soustředění byli pouze dva hráči z minulého výběru, ale to je fakt daný věkovým limitem juniorské soutěže, ve které dochází k pravidelnějším generačním obměnám, než je tomu u seniorských týmů, ať už reprezentačních nebo na klubové úrovni. Z toho důvodu je vysoce žádoucí výrazná podpora fungování juniorských týmů ve stávajících klubech, protože jedině kluby s aktivním juniorským programem jsou generátory potenciálních juniorských reprezentantů, což je však perspektivní nejen z pohledu národních, ale i seniorských klubových týmů. Nicméně hráči ukázali bojovnost, nasazení a touhu být součástí reprezentace a já pevně věřím, že do květnové kvalifikace bude tým připraven skutečně důstojně reprezentovat svou zemi a český football jako takový.

Za národní tým a ČAAF

David Ospalý
Filip Hobza