Home  /  Zprávy  /  Highlanders - Alligators (Zelinka, Mynář, Raspopčev)

Highlanders - Alligators (Zelinka, Mynář, Raspopčev)

(ne) 30. duben 2006, Filip Hobza
Úspěšně vkročil do nové sezóny univerzitní tým VSK VUT BRNO ALLIGATORS, který porazil v prvním utkání divize B, tým Highlanders 0:32. Aligátoři přijeli do Jablonce nad Nisou s úplně novým kádrem - loňskou sezónu odešlo hodně hráčů (především studentů VŠ) a tým neměl žádné kádrové rezervy - to se změnilo po velmi úspěšném únorovém náboru, ze kterého bylo vybráno 25 hráčů. Ty jsou velkou posilou, ale bohužel jim chybí herní zkušenosti a sehranost. Ani přípravný zápas během březnového soustředění s týmem Havířov Devils nemohl všechny důkladně prověřit a tak trenéři David Mynář a Jan Raspopčev, se během dubnových tréninků snažili co možná v největší míře zkoušet herní modelové situace. To se vyplatilo a v prvním zápase, který byl skoro pro polovinu hráčů Alligators úplně prvním skutečným zápasem, dopadlo vše dle plánu.
Velké obavy panovali také z počasí, neboť promáčený terén a déšť by mohl zapříčinit časté ztráty míčů. Podnebí v Jablonci však bylo proti očekávání skvělé, tedy zcela bez deště a s perfektním terénem. Trenéři nakonec prostřídali všech 41 hráčů, které měli dnes k dispozici.


Běh Lukáše Dočkala (č.33), vlevo Jan Klimeš (autor 12 bodů) ?odzbrojuje? hráče Highlanders č.96.
 
Hra začala velmi opatrně a hráči si skoro celou první čtvrtinu "oťukávali" soupeře, který nastoupil rovněž ve velmi početné sestavě. Dlužno říct, že tým Higlanders prošel velkou změnou, především díky silnému sponzorovi, který pro americký fotbal v Jablonci určitě připravil skvělé podmínky.
Po bezbodovém stavu z první čtvrtiny se podařilo quarterbackovi Alligators Tomáši Fortelnému v půli 2. čtvrtiny přihrát ze 40 yd Luďkovi Skoupému, který tým posunul na polovinu soupeře. Následným během na 10yd přiblížil Aligátory k endzóně hezkým během Lukáš Dočkal. Chycený pas Jana Klimeše znamenal pro Alligators prvních 6 bodů v sezóně 2006. Extrapoint Luděk Skoupý neproměnil. Skóre 0:6 se udrželo do poloviny utkání.
Ve 3. čtvrtině opět quarterback Alligators Tomáš Fortelný zvolil 30 yd pas na Jana Klimeše, jenž zvýšil skóre na 12:0.  Richard Hošek kopem za 1 bod upravil na 0:13. Netrvalo dlouho a sám Fortelný přidal 6 bodů během nádherné fake akce, kdy zmátl totálně obranu Highlanders a sám si doběhl pro touchdown. Hoškovi se kopnout za 1 bod nepodařilo.
Ve 4. čtvrtině měli Highlanders 2 vyložené šance na skórovaní, ale ani v jednom případě útočník pasy nezpracoval. Naopak se podařilo obránci Alligators Michalu Velkovi (nováček) získat míč v endzóně soupeře - tím pádem 6 bodů. Skóre 0:25 a na 0:26 upravil Richard Hošek úspěšným kopem. V závěru zápasu se podařil husarský kousek hráči obrany ? opět nováčkovi Petru Donthovi, který zachytil přihrávku soupeře a po úžasném 70yd běhu skóroval na konečných 0-32.


Obrana Alligators, hráč č. 38 je zadržen Michalem Velkovem (autorem 6 bodů).
 
Hlavní trenér Alligators David Mynář dodal:
"Relativní bezzubost našeho útoku v 1. polovině lze přiřadit tomu, že jsme prakticky neměli více přípravných zápasů před sezónou. Přípravné utkání s Havířovem na soustředění ve Žďáru nad Sázavou zjevně nestačilo. Obrana hrála naplno, takže v 1.půli útok soupeře dosáhl jen hry ? 3 a ven?. Ve 2. půlce se útok již znatelně sehrál, i když jsme postupně prostřídali všechny hráče. Obrana také excelovala dvěma touchdowny, které měli na svědomí oba nováčci (Donth,Velkov). V útoku se výborně sehrála útočná lajna. Z jednotlivců vynikli: Jan Klimeš, který prakticky nepustil pas a nováček runningback Tomáš  ?Hrana? Vrána, který přes svoji lehčí váhu, dokázal pronikat obranou mohutných Highlanders jako nůž máslem. V obraně zazářili DE Michal Velkov, který zalehl touchdown a DB Petr ?Joint" Donth, který po interception dokázal doběhnout do endzóny přes ¾ hřiště. Těším se na další zápasy, protože v týmu vládne přátelská a povzbuzující atmosféra.?


Rozehrávka Alligators.
 
Trenér Alligators Jan Raspopčev dodal:
?Dnešní zápas s Horaly byl ve znamení lehké nervozity a očekávání. Nervozity z toho, jak se dokáží zapracovat nováčci na postech a přeci jenom hrát bez přípravného zápasu je vždycky tak trošku krok do neznáma. No a očekávání toho, jak se chytne nový herní systém útoku a jak bude vypadat herní projev a strategie posíleného Liberce. První poločas byl ve znamení ?oťukávání? soupeře a sehrávání našeho útoku. V této fázi a ostatně i po celý zápas nám byla výbornou oporou obrana, která skoro každý drive soupeře zvládla udržet útok Liberce tři a ven. V útoku jsme se opírali především o běhy Lukáše Dočkala a 100% WR Honzu Klimeše. V poločase druhém jsme již věděli na kterou strunu zahrát a dařilo se nám získávat jeden první down za druhým. V útoku bych chtěl pochválit především výbornou práci O-lajny, která nechala svými dobrými bloky vyniknout ať již zmiňované Jana Klimeše, který zaznamenal dva touchdowny, či Lukáše Dočkala, a dále i nováčka na postu RB Tomáše Vránu, tak i jistého veterána Luďka Skoupého. Také velká pochvala pro QB Tomáše Fortelného, který přihrál na dva TD a pro jeden si po fakové hře doběhl sám a ani jeden jeho pass neskončil v soupeřových rukou. V obraně bych chtěl pochválit také lajnu, ale pro změnu obrannou. Která opět svým dobrým tlakem a tvrdou hrou dokázala dát čas a prostor ke skládkám našich LB´s a DB´s, velmi dobře se také na soupisku zapsal rookie Michal Velkov  který ve svém prvním zápase dokázal zalehnout fumble v endzóně soupeře a tím si připsat šest bodů a další rookie Petr Donth který zachytil interception a donesl ho skoro přes celé hřiště do soupeřovy endzóny. Jinak obrana zaslouží pochvalu jako celek a je pro mě MVP zápasu. Také se nám podařilo zapojit do hry všechny hráče soupisky a nezaznamenal jsem žádnou výraznou změnu herního projevu. Na závěr bych chtěl poděkovat všem hráčům za účast na trénincích a zdůraznit, že bez ní bychom takto nehráli: sami jste měli možnost zažít výsledek dobrého tréninku!?


S míčem skládaný Jan Klimeš.
 
Skóre po čtvrtinách:
0:0, 0:6, 0:13, 0:13
 
Skórující hráči Alligators:
č. 86 Jan Klimeš - 12 bodů
č. 12 Tomáš Fortelný - 6 bodů
č. 41 Michal Velkov - 6 bodů
č. 42 Petr Donth - 6 bodů
č. 3 Richard Hošek - 2 body


Běh nováčka Tomáš ?Hrany? Vrány.

Zpracoval Zbyněk Zelinka