Home  /  Zprávy  /  Baráž 1.: Bobcats - Alligators (Zelinka, Mynář, Raspopčev)

Baráž 1.: Bobcats - Alligators (Zelinka, Mynář, Raspopčev)

(ne) 9. červenec 2006, Filip Hobza
Prohra v  prvním barážovém utkání o postup do divize A s týmem Příbram Bobcats v poměru 17:0, znamená pro brněnský univerzitní tým VSK VUT BRNO ALLIGATOR vůbec první prohru v sezóně. Trenéři Raspopčev a Mynář dobře věděli, co tým v dnešním barážovém utkání čeká: výborná obrana Bobcats a slabší vlastní útok. Ten se ukázal být klíčovým momentem, který nakonec stál Alligators prohru: ve své kůži nebyl absolutně quarterback Tomáš Fortelný, kterého bohužel nebylo možné vystřídat, neboť jeho náhradník Robert Schön kvůli střevní viróze nemohl nastoupit. Naproti tomu u soupeře exceloval 24-letý quartetrback Jan Jenista.

K průběhu zápasu:
Absolutně vyrovnaný herní projev obou týmů v první čtvrtině, kdy se oběma útokům dařilo dostávat jen těsně za půlku, odkud museli puntovat, pozvolna pokračoval i do druhé čtvrtiny, která již neskončila bezbodovým stavem.
Ve 2. čtvrtině byli velmi blízko skórování Bobcats, když quarterback Jenista nejdříve z 23 yd předal na běh Tomáši Fixovi (č.31), jenž posunul svůj útok pěkným během na 10,5 yd před endzónu Alligators. Zde se pokoušel Jenista 2x neúspěšně házet, ve 3. pokusu míč nešťastně vypadl a zalehl jej 0,5 yd! před endzónou Štěpán Mikšánek, který tak odvrátil jasný touchdown domácích. Bohužel tohoto privilegia útok Alligators nevyužil a z 9,5 yd linie musel kopat punt!, který Skoupému nesedl a útok Bobcats začínal na našich 25 yardech!!! Neposunul se a tak z 21 yd trenér Bubník nařídil fieldgoal, který bezproblémů proměnil Kamil ?Houba? Hencl (č.28) a tak se 2 minuty do poločasu radovali více domácí. V tomto zbývajícím čase došlo k interceptions na obou stranách. Při té druhé se podařilo Michalovi Karasovi doběhnout na 50 yd a vykřesat tak naději na bodový zisk. Bohužel během interception došlo k faulu ze strany Alligators a tak se hra posunula na místo faulu ? 25 yd, odkud již útok nebyl schopen vážněji ohrozit endzónu domácích.

Druhý poločas trenér Bobcats Václav Bubník odvedl skvělou trenérskou práci a dokonale odhadl útočné formace Alligators a jim přizpůsobil svoji obranu, která neumožnila Alligators vážněji ohrozit jejich koncovou zónu. Přestalo se dařit  v útoku, a narůstající bodový zisk znamenal jistou psychickou bariéru, která znamenala konec nadějí na skórování: ve 3. čtvrtine po chybě Skoupého, kdy mu po fake puntu vypadl  na 30yd linii soupeře míč, se soupeř dostal opět k redzóně Alligators, odkud se pokoušel kopnout fieldgoal. Tentokrát, byť se stejné vzdálenosti jako ve 2. poločase ? tj. 21 yd ? Hencl nebyl úspěšný a tak skóre zůstalo 3:0 pro Bobcats. Obrana Alligators si nestačila ani oddechnout a ihned musela zpět na hřiště, protože 1. drive útoku ? pas Fortelného byl zachycen Pavlem Zemánkem. Tato chyba Fortelného byla klíčovým momentem ve zbývajícím vývoji zápasu, neboť umožnila Bobcats se přiblížit běhy až na 13 yd linii, kdy při 4. pokusu Jenista hodil pas na Jaroslava Fridricha (č.11), který skóroval první touchdon zápasu. Hencl přidal kopem 1 bod a tím pádem náskok v zápase 10:0.
Hned na začátku poslední čtvrtiny byl útok Alligators nejblíže za celé utkání endzóny domácích ? z 15 yardů se Fortelný, na kterého vyvíjela obrana Rysů obrovský tlak a několikrát jej rázně poslala k zemi, pokoušel při 3. downu pasovat na Skoupého, který byl v endzóně, ale neúspěšně. Proto nařídil trenér Raspopčev fieldgoal. Skoupý jej však z 20 yd neproměnil. Potvrdilo se pravidlo nedáš ? dostaneš. Z 20 yd hodil Jenista překrásný pas na Fridricha jenž míč donesl na 40 yd linii Alligators! Útok Bobcats tohoto postavení nevyužil a nakonec musel puntovat. Náš útok se postupně dostával k půlce hřiště, kde díky špatně zahranému reverse ztratil pozici a následný pas Fortelného opět skončil v rukách Bobcats, kteří se posunuli na 19,5 yd před endzónu Alligators. Následoval běh na 17 yd, 3. downem se dostali díky obraně Alligators zpět a na 4. down z 19 yd Jenista přihrál na  Fridricha, který si po 2 yd běhu a zbavení se obránce doběhl pro svůj 2. touchdown. Hencl kopem za bod zpečetil skóre na 17:0.

Trenér Jan Raspopčev dodal :
?Prohra s Bobcats 17:0 je pro mne zklamáním. Chyběla nám koncentrace v útočné fázi hry, troška potřebného sportovního štěstí a rozehranost proti silnému a agresivnímu soupeři, což se na druhou stranu o soupeři říct nedá.
Obrana hrála slušně, jen škoda několika promarněných šancí na turnover. Hra po zemi byla kontrolována výborně, zakrytí dlouhých pasů bylo horší, chyběl lepší tlak na QB. Dobrá byla hra Jakuba Skácela a Stanislava Šlesingera.
Útoku se nedařilo, selhávali jsme na postu QB a nedokázali se prosadit v důležitých
okamžicích. I herní projev byl velmi nervózní. Velmi příjemně mě překvapil kick off return.?

Trenér David Mynář dodal :
?Náš zápas s Bobcats byl střetem 2 světů. Šli jsme do něj ukolébáni snadnými vítězstvími a mysleli jsme si, že se to vyhraje samo.
Věřím že dokážeme hrát vyrovnaný zápas, ale hlavní rozdíl byl v přípravě na něj. Nám se nepodařilo se sejít  ani na jeden trénink v plné sestavě, kdežto Bobcats se na nás připravovali dokonce i krátkým soustředěním. Obě obrany hráli pěkný zápas, hlavní rozdíl byl ve spolupráci QB a WR. Bobcats dokázali házet a chytat dlouhé pasy a nám se vůbec nedařily.
Běhy jsme měli trochu lepší než soupeř, ale ne tolik, aby nám vyhrály zápas, zvlášť, když jsme těch pár faulů udělali v nejméně vhodný okamžik.
Základní podmínkou pro úspěch v odvetném utkání vidím v účasti na trénincích, abychom měli dostatečný prostor se dobře připravit.?

Skóre po čtvrtinách:
0:0, 3:0, 7:0, 7:0

Skórující hráči Bobcats:
č. 11 - Jaroslav Fridrich - 12 bodů
č. 28 - Kamil Hencl - 5 bodů

Běh Tomáše Fixe (č.31), kterého atakují č.20 Stanislav Šlesinger(blíže k němu) a Jakub Skácel (č.23).

Běh Tomáše Fixe (č.31) s míčem, kterého se pokouší zachytit Jakub Skácel (č.23).

Běh po zachycené přihrávce Pavla Zemánka (č.24) ve 3. čtvrtině.

Lukáš Dočkal (č.46) s míčem ? s č.24 jej atakuje Pavel Zemánek.