Home  /  Zprávy  /  ČJLAF 2006: Devils - Alligators

ČJLAF 2006: Devils - Alligators

(ne) 17. září 2006, Filip Hobza
První vítězství si připsala na konto juniorka VSK VUT BRNO ALLIGATORS, když porazila v Havířově tamější Devils 19:18 (stav v poločase 18:12 pro Devils).  Trenérské duo Stříbrný a Řezáč očekávalo těžký zápas plný silových běhů, což je pro havířovský tým typické, a také odjíždělo s vědomím, že v posledních sezónách se nedařilo nad silově založeným týmem běžně vyhrávat. Už první minuty zápasu ale ukázaly, že by tomu tak tentokrát nemuselo být. Do poločasu se zápas vyvíjel skoro vyrovnaně (možná i pro skoro stejný počet hráčů na obou stranách: Devils 27, Alligators 25), až na ?kanára? 10 sec. před koncem hrací doby, který zajistil Devils větší morální pohodu do přestávky za stavu 18:12. Poločas však zřejmě více prospěl Alligators, kteří začali více těžit ze soupeřových chyb, či nepřesných přihrávek a druhou polovinu hráli mnohem přesvědčivěji, nicméně šance skórovat byla na obou stranách stejná až do závěrečného hvizdu hlavního rozhodčího Sergia Belliniho.
Po následujícím volném víkendu čeká hráče Alligators série domácích odvetných zápasů základní části ligy (30.9. proti Bratislavě Monarchs, 7.10  proti Devils, vše od 14 hod. na stadionu Pod Palackého vrchem,vstup volný).

Zkráceně k průběhu zápasu:
1. čtvrtina: první akce brněnského útoku, která začala na 20yd, nebyla úspěšná a útok byl nucen putnovat. Odkop nebyl ideální a tak Devils začali útočit z aligátorské 36yardové linie, postoupili až na 18yd. odkud se pokoušeli neúspěšně o field goal. Díky faulu Alligators, získávají ďáblové 1st down na 8yd!, ze kterých quarterback domácích Adam Javorek (č.18) během skóruje 1. touchdown zápasu. O kop za 1 bod se Javorek pokusil marně. Po následném kickoffu Devils rozehrávají Allligators na svých 20yd. Tomáš Vrána (č.23) posouvá tým na 29yd a potom překrásným 69yd! během na 1yd před endzónu Devils odkud není pro quarterbacka Alligators ? Tomáše Fortelného problém touchdown během středem získat. Následný kop za bod Radkovi Pekárkovi nevyšel, skóre 6:6. 3minuty před koncem čtvrtiny se daří Devils získávat území především běhy. Patriku Kotasovi (č.22) se podařilo z 48yd aligátorského území doběhnout až 3yd před endzónu. Opět Javorek neváhá a skóruje další svůj touchdown, skóre 12:6. Pokus o conversion nevyšel.
2. čtvrtina: Útok Alligators po úspěšném kickoffu Devils opět začíná útočit z 20yd, Fortelný se snaží pasovat na TE Martina Malkovského, což však nevychází. Na 21yd volí po bezúspěšném útoku punt.  V další sérii se podaří Fortelnému z vlastních 31yd přihrát na Tomáše Valíka, který doběhne na 6yd před endzónu. Tomáš Fortelný pak dává svůj 2. touchdown a upravuje skóre na 12:12 neboť pokus o conversion za 2body je opět neúspěšný. Útok Devils začíná na svých 28yd a přes nádherně zahranou reverse se dostává na 44yd Alligators. 18yd, poslední down, přihrávku dostává Kotas, který míč donáší na 2yd před endzónu!  Celou úspěšnou akci dotáhne Javorek a přidává svůj další (v pořadí 3.) touchdown. Conversion je núspěšná.
3. čtvrtina: Devils se v průběhu čtvrtiny dostávají na půlku Alligators (na 32yd), odkud se dál díku faulu (passinterference) posouvají na 12yd před endzónu Alligators a first down! Díky sérii faulů Havířova se posunou zpět na 27yd, odkud zachytává na 25yd přihrávku Radek Pekárek a následným famózním 75yd během skóruje touchdown. Skóre 18:18. Následný kop je úspěšný, skóre 19:18 pro Alligators.
4. čtvrtina:  je ve znamení hry nervů, sledování času a boj o každý yard a sekundu zápasu. Výborně hrají Tomáš Kuparowitz (č.63), Radek Pekárek (č.46) a Jakub Harašta (č.60), kterým  se daří zneškodňovat několik akcí útoku Devils už v zárodku. Devils volí stále častěji punt.  Alligators se přibližují na 8yd před endzónu Devils. Je vidět obrovská snaha dát touchdown, která je však provázena i nervozitou a tak 20cm!! při 4. downu na 8yd před endzónou Devils (7min před koncem) je nad síly útoku Alligators. Poslední šanci, jak skóre zvrátit ve svůj prospěch měli Devils  minutu před koncem při jejich útočném drivu: rozehrávali na svých 22yd, ale bohužel Javorek hodil nepřesně a přihrávku zachytl Tomáš Valík. Útok Alligators už potom kontroloval čas a nedovolil soupeři se dostat k útočení.

Hlavní trenér Rostislav Stříbrný po zápase řekl:
?Velmi napínavý a věřím, že i divácky atraktivní zápas až do samotného konce předvedly týmy VSK VUT Brno Alligators a Havířov Devils v druhém kole ČJLAF. Utkání bylo plné zvratů, jednak díky penaltám, které rozhodčí rozdělovali opravdu požehnaně a také díky turnoverům, které naštěstí pro nás občas zastavily offense Havířova. Zápas nakonec rozhodl jediný bod ? extra point, který kopnul Radek Pekárek a který dokázal předtím skórovat TD zachyceným interceptionem.
Na hřišti opět dominovala naše obrana, která po rozpačitém začátku v prvním poločase již nedovolila soupeři v druhém poločase znovu skórovat. Jsem rád, že v obraně jsou již poměrně fotbalově vyspělí hráči, na jejichž výkon se dá plně spolehnout. Mezi tyto stálice patří výborně hrající DL v čele s Tomášem Kuparowitzem, z linebackerů podal dnes jednoznačně nejlepší výkon Radek Pekárek a z DB?s chválím hru Daniela Flory a Tomáše Valíka, který odehrál výborně i v offense.
Rád bych také zmínil hru našich Special teamů ? zejména puntu a kick offu, kde se do týmu dobře zapsal nováček Tomáš Kučera a již zkušený, nicméně na nových postech hrající Tomáš Fortelný.
V offense sice naše hra nebyla úplně přesvědčivá, ale dařilo se nám hýbat s míčem a opakovaně dělat první down, což je pro nás nejdůležitější. Velmi mně potěšilo, že jsme v offense neměli žádný ztracený míč v podobě fumblu a interceptionu, za což patří dík dnes velmi dobře hrajícímu Tomáši Vránovi resp. Tomáši Fortelnému. Celkově je nutné vyzdvihnout hru naší útočné i obranné lajny, kde bohužel nemáme možnost žádného střídání a hráči jako Petr Malák, Richard Novák a Jakub Harašta dokážou celý zápas bez problémů odehrát.
Dnešní zápas byl pln očekávání s čím přijde tým Havířova, nakonec se nám podařilo tento zápas vyhrát a vytvořit si tak dobrou pozici do bojů o play-off. Tento zápas nám opět přinesl mnoho ponaučení ? zejména musíme lépe kontrolovat zbytečné fauly jako false start, 12 lidí na hřišti? Tyto fauly jsou naprosto zbytečné a pokud chceme pomýšlet na dobrý výsledek s Bratislavou doma, musíme se těchto chyb vyvarovat.?

Trenér obrany Jiří Řezáč dodal:
?Z pohledu obrany jsme dnes odehráli zápas dvou rozdílných poločasů. V první polovině jsme se bohužel nedokázali ubránit chybám při tacklování soupeře, díky kterým tým Havířova získával potřebné yardy a posléze se  mu podařilo 3x skórovat. Ve druhé půli obrana zlepšila koncentraci, tacklování a celkové nasazení do zápasu a již nedovolila soupeři skórovat, naopak zaznamenala dva velice důležité turnovery (první INT a úspěšný return Radka Pekárka přes půl hřiště znamenal vítězný touchdown, druhý INT Tomáše Valíka ukončil velice dramatický zápas). Velmi dobrý zápas dnes předvedli Tomáš Kuparowitz a Radek Pekárek, kteří si na svoje konto připsali množství důležitých zákroků a velice příjemným překvapením pro mě byl výborný výkon nováčka Tomáše Kučery. Celkově si obrana zaslouží pochvalu za zlepšení ve druhé polovině zápasu.
Do dalšího zápasu nám zbývají dva týdny, ve kterých budeme intenzivně pracovat na odstranění nedostatků, které provázely naši dnešní hru. Závěrem bych chtěl poděkovat týmu Havířova za pěkný a velice dramatický zápas.?