Home  /  Zprávy  /  Halové mistrovství ČR 2006

Halové mistrovství ČR 2006

(pá) 15. prosinec 2006, Filip Hobza
Po čtyřech ročnících odehraných v hale v Průhonicích se turnaj stěhuje na sever republiky do Jablonce. Parametr haly důležitější než město, ve kterém stojí, bude ale nahlášená šířka hřiště. Oproti 35 metrům (lze-li tomuto číslu ovšem věřit) v Průhonicích nabízí hala v Jablonci na šířku jen 26 metrů a lze tudíž očekávat, že ke hře bude k dispozici hřiště o šírce zhruba 20 metrů. Protože nic není jen černé, nabízí jablonecká hala i ?bílé? ? hřiště bude o zhruba 5 metrů delší a mnohem vyšší strop umožní více rozvinout hru vzduchem.
Co to může znamenat pro týmy? Je vysoké pravděpodobné, že výhoda silově založených bude díky úzkému hřišti ještě vyšší než byla v minulosti. Vliv passingu lze odhadnout stěží. Delší passy budou teoreticky možné, ale užší hřiště zase zmenší prostor pro receivery najít si volné místo a quaterbacky budou v pocketu kromě containu držet i autové čáry.
 
Nyní postupně o jednotlivých týmech.
 
Bobgators (Skupina C, Panthers, Bulldogs)
Na poslední chvíli složený tým se pohromadě uvidí až v Jablonci a úspěch mu mohou zajistit jedině vyjímečně nadprůměrné individuální výkony. V případě, že Bobgators prohrají oba své zápasy ve skupině, tak může dojít k zajímavému setkaní Alligators-Bobgators.
Historická bilance: První účast
Predikce: Třetí místo ve skupině a vyřazení ve wildcard kole
 
Brno Alligators (Skupina D, Devils, Odpadlíci)
Brno v hale prohrálo až na 13. pokus a s bilancí 14-3 je historicky nejúspěšnějším týmem v hale, ale po generační obměně muselo vyklidit pozici jak v hale, tak venku. Pokud se z relativně početné hráčské základny podaří vybrat dobrý tým, tak se Brno může vrátit na výsluní (prozatím alespoň v hale). Druhý tým z ?moravské? skupiny, v případě úspěchu ve wildcard, může narazit ve čtvrtfinále na Oldboys, takže zápas s Havířovem se pro úspěch v turnaji zdá býti klíčovým
Historická bilance: 4 účasti, 14-3 (6-2)
Největší úspěch: Vítěz (2002, 2003)
Výsledek 2005: Čtvrtfinále
Predikce: Druhé místo ve skupině a čtvrfinále
 
Budapest Black Knights (Skupina A, Oldboys, Highlanders)
Sílu Černých rytířů opravdu těžko odhadovat. Dá se předpokládat, že nějaké informace dostanou od Wolves, možná do týmu pozvou posily z jiných maďarských týmů, ale i tak toho mnoho nevíme. V rámci maďarské ligy jsou Black Knights na stejném místě jako Devils nebo Bobcats v lize české, čili lepší střed, ale ztráta na nejlepší je zřejmá. V září se Black Knights utkali s Wolves a prohráli 7-52.
Historická bilance: První účast
Predikce: Třetí místo ve skupině a vyřazení ve wildcard kole
 
Budapest Wolves (Skupina B, Tornadoes, Stallions)
Extrémně ambiciozní klub, který se v sezoně 2007 hodlá zúčastnit rakouské druhé divize, východoevropské ligy (SELAF) a se záložním týmem pravděpodobně i domácích soutěží. Vloni byli Wolves v Průhonicích černým koněm (a to nejen díky barvě dresů), letos jsou již legitimním aspirantem na celkové vítězství. Jejich cesta ale nebude snadná. Již v základní skupině narazí na v hale silné Tornadoes a pokud vyhrají, tak v semifinále mohou narazit na Oldboys. Pokud na Plzeň stačit nebudou, tak se ve wild card kole mohou utkat s druhým budapešťským týmem a ve čtvrfinále by je čekali Panthers.
Historická bilance: 1 účast, 3-2 (1-2)
Největší úspěch: Čtvrté místo (2005)
Výsledek 2005: Čtvrté místo
Predikce: Vítěz skupiny a třetí místo celkově

Havířov Devils (Skupina D, Alligators, Odpadlíci)
Podobně jako Tornadoes má tým z Havířova pro hru v hale dobré předpoklady. Při předešlých účastech vždy vyhrál své první tři zápasy, ale poté prohrál v semifinále. Pokud ve skupině porazí Brno, tak by se scénář mohl opakovat i do třetice. Na domovské stránce klubu se ale píše, že tréninky na halové mistrovství se konají od 7.12. každý čtvrtek, což tedy znamená pouhé dva tréninky (čemuž se snad ani nedá věřit) a jistá proto není ani výhra nad ´Gators.
Historická bilance: 2 účasti, 7-3 (3-3)
Největší úspěch: Třetí místo (2005)
Výsledek 2005: Třetí místo
Predikce: Vítěz skupiny a čtvrté místo celkově
 
Liberec Highlanders (Skupina A, Oldboys, Black Knights)
Domácí prostředí je jedna věc, ale v tomto případě bude potřeba víc, protože Liberec dosud v hale neporazil jiný tým než Pardubice. Osud tomu chtěl, že k ?derby severovýchodu? může dojít i letos ? pokud Liberec ve skupině porazí Budapešť, tak se ve wildcard kole utká, s největší pravděpodoností, právě se Stallions. V každém případě bude zajímavé sledovat, jak si s úzkým hřištěm poradí domácí hvězda a nepsaný MVP juniorské ligy Jaroslav Zeman.
Historická bilance: 3 účasti, 2-9 (1-3)
Největší úspěch: Čtvrtfinále (2005)
Výsledek 2005: Čtvrtfinále
Predikce: Druhé místo ve skupině a čtvrfinále
 
Odpadlíci (Skupina D, Devils, Alligators)
Odpadlíci jsou jediným vracejícím se účastníkem turnaje, který dosud v hale nezvítězil a ani letos nejsou vyhlídky příliš optimistické. Chce-li tým složený z hráčů, kteří se na nevešli na ostatní rostery pomýšlet na premiérové vítězství, tak by veškerou svoji energii měl upnout na wildcard zápas proti Bulldogs nebo Bobgators.
Historická bilance: 1 účast, 0-3 (0-1)
Největší úspěch: Těsná prohra se Stallions (2005)
Výsledek 2005: Prohra ve wildcard kole
Predikce: Třetí místo ve skupině a vyřazení ve wildcard kole

Oldboys (Skupina A, Highlanders, Black Knights)
Čím více se stávají Old a čím méně Boys, tím je tato sestava lepší. V letech 2002 a 2003 hráli Oldboys o třetí místo, přeloni sice v základní skupině prohráli s Prague Panthers, aby nakonec titul získali a vloni jej, tentokrát již bez porážky, obhájili a jsou tedy úřadujícími šampiony. Oldboys do svých řad nasáli dalšího mladíka, Petra Matloviče, zda-li kmenoví hráči Lions i letos uvíznou v pasti je otázkou. Tým již přes dva měsíce trénuje a užší hřiště tomuto týmu nemůže než prospět.
Historická bilance: 4 účasti, zápasová bilance 13-5 (7-2 v playoffs)
Největší úspěch: Vítěz (2004, 2005)
Výsledek 2005: Vítěz
Predikce: Vítěz skupiny a druhé místo celkově

Pardubice Stallions (Skupina B, Wolves, Tornadoes)
Pardubicím se v hale nikdy příliš nedařilo a to z několika důvodů. Mladý a lehký tým nemá pro hru v hale patřičné parametry, slabá účast na trénincích znamená chaos zejména v útoku a navíc někteří hráči otevřeně dávali najevo, že hra v hale pro ně není vhodná, protože jim v zimě stačí pouze posilovna. Zatímco druhý a třetí důvod si mohli Hřevbci ve své stáji vyjasnit, fyzicky se Východočeši s Tornadoes nebo Wolves patrně měřit nemohou. Půjdou-li věci podle předpokladů, tak se Stallions i ve svém třetím startu na halovém mistrovství utkají s Libercem (dosud 0-2)
Historická bilance: 2 účasti, 1-5 (0-1)
Největší úspěch: Výhra nad odpadlíky (2005)
Výsledek 2005: Prohra ve wildcard kole
Predikce: Třetí místo ve skupině a vyřazení ve wildcard kole

Pilsen Bulldogs (Skupina C, Panthers, Bobgators)
O rozdělení hráčů do dvou plzeňských týmů lze jen spekulovat, ale Bulldogs by přeci jen měli být tím slabším. Los je stejně jako vloni umístil do skupiny s Panthers (vloni vzájemný zápas přinesl výsledek 32-0, což je od rozšíření počtu týmů a zkrácení hrací doby v roce 2004 vítězství nejvyšším rozdílem) a nově s Bobgators. Chtějí-li Bulldogs zopakovat loňský výsledek (čtvrtfinále), tak by brněnsko-příbramské seskupení měli porazit. Účast v semifinále je nepravděpodobná.
Historická bilance: 1 účast, 1-3 (1-1)
Největší úspěch: Čtvrtfinále (2005)
Výsledek 2005: Čtvrtfinále
Predikce: Druhé místo ve skupině a čtvrfinále
 
Pilsen Tornadoes (Skupina B, Wolves, Stallions)
Plzeňské ?áčko? možná nepřekypuje talentem nebo rychlostí, ale fyzické síly má dostatek a to je ideální recept na jejich tradičně kvalitní výkony na halovém mistrovství. Vloni v čtvrtfinále smolně narazili na Oldboys a vypadli s nimi po výsledku 0-6, což byl nejtěsnější výsledek, který vloni kdokoliv s Oldboys uhráli. V případě vítězství ve skupině by se ve čtvrtfinále mohli utkat s Bulldogs a měli by poměrně reálnou šanci na medaili.
Historická bilance: 4 účasti, 5-7 (1-3)
Největší úspěch: Druhé místo (2003)
Výsledek 2005: Čtvrtfinále
Predikce: Druhé místo ve skupině a čtvrtfinále
 
Prague Panthers (Skupina C, Bulldogs, Bobgators)
Věčný vyzyvatel, věčně neúspěšný. Panthers nikdy neskončili hůře než třetí, ale přesto nikdy nedokázali turnaj vyhrát. V roce 2004 v základní skupině porazili pozdější šampiony Oldboys, ale v semifinále překvapivě prohráli s Brnem. Vloni ve finále s Oldboys prohráli dokonce až v druhém prodloužení. Pro letošní turnaj se Panthers budou muset obejít bez head coache Matloviče, který ?přestoupil? k pantherským veteránům. Pokud v první nebo třetí skupině nedojde k senzaci, tak se Pathers octnou v opačné polovině pavouka než Oldboys a nebudou se s nimi tak moci potkat dříve než ve finále (případně zápase o třetí místo). Vzájemná bilance s Oldboys přitom hovoří ve prospěch Panthers ? ze čtyř setknání prohráli jen jedenkrát (naneštěstí v již zmíněném finále 2005)
Historická bilance: 4 účasti, 13-4 (6-3)
Největší úspěch: Druhé místo (2002, 2005)
Výsledek 2005: Druhé místo
Predikce: Vítěz skupiny a celkový vítěz
 
 
Zajímavosti
-Ve čtyřleté historii turnaje vítěz skupiny vždy vyhrál všechny svoje zápasy ve skupině a naopak, poslední týmy všechny svoje zápasy ve skupině prohrály
-Vítězové základních skupin vždy (bilance 9-0) vyhráli svůj první zápas v playoffs (s vyjímkou roku 2003, kdy se rovnou utkali ve finále)
-Obhájce titulu v následujícím roce vždy postoupil do finále. Na druhé straně poražený finalista v následujícím ročníku do finále nikdy nepostoupil, v posledních dvou případech obhájce vypadl již ve čtvrtfinále
 
 
Pozn.: Na veškeré údaje zde uvedené je nahlíženo tak, jako by se turnaj začal pořádat v roce 2002. Pokud někdo disponuje výsledky z roku 2001, nechť je tak laskav a ozve se na bradus2@centrum.cz. Děkuji