Home  /  Zprávy  /  Alligators - Bobcats přátelsky

Alligators - Bobcats přátelsky

(po) 26. březen 2007, Filip Hobza
V pořadí druhá prověrka připravenosti týmu před nadcházející sezónou se uskutečnila tuto sobotu na umělém povrchu Tatranu Bohunice, kdy pozvání k přátelskému utkání přijali Bobcats z Příbrami (účastník divize A). Zápas byl více jak čtvrt roku naplánovaný a měl definitivně ukázat na slabiny a přednosti týmu Brno Alligators, který letos hraje v divizi B České ligy amerického fotbalu (do divize A nepostoupil v dvoukolové baráži v loňské sezóně právě přes Bobcats).
Avšak úplně první kontakt se soupeřem, kdy trenéři Raspopčev a Mynář mohli letos poprvé vyzkoušet svůj hráčský kádr, který je obohacen o 12 nových hráčů, měli před 2 týdny (10.3.) v Brně na společném ?zápasovém tréninku? ? tzv. scrimmage opět s týmem divize A - týmem Prague Panthers.
Příští víkend odjíždí tým Alligators na týdenní soustředění, po kterém následují dva víkendy volna (zapříčiněné odstoupením polského týmu The Crew z ligy) a 3. dubnový víkend se rozběhne naplno ligová soutěž.

K průběhu zápasu:
V první čtvrtině začínali kopem Alligators, jenž umožnil Bobcats rozehrávat z jejich 15yd čáry, odkud se dostali jen na půlku, kde následoval punt. Aligátoři se ve své první útočné sérii dostali ze svých 3yd na 22yd Bobcats, kde rovněž byli donuceni puntovat. Ze svých 0,5yd rozehrával soupeř.
Ve druhé čtvrtině, kdy hrála dobře obrana Alligators, která donutila Bobcats k puntu z jejich nevýhodné pozice 11yd, ale v zápětí došlo k fatální chybě při tomto puntu, neboť se míč odrazil od hráče Alligators a Bobcats opět získali útok ? tentokráte na 25yd domácího týmu.
Aligátorům se nepodařilo přejít ani přes půlku a opět volí punt, ve kterém chybuje punter Svárovský, který míč posílá jen do vzdálenosti 18yd (na 38yd Alligators). A tak není divu, že byla tato chyba vodou na mlýn pro Bobcats. Ti toho patřičně využívají a již na 3. útočnou sérii se dostávají nejblíže endzóny za zápas. Z 6yd již není pro Jana Jenistu, který trápil svou výbornou hrou Aligátory v loňské baráži (skóroval tehdy  2 td), problém skórovat. K jeho 6 bodům přidává po nezdařeném kopu 2 body Petr Datel, jenž otevírá skóre po první bezbodové čtvrtině na 0-8. Útoku Alligators se podaří snadno díky dlouhému pasu na Jana Klimeše dostat přes půlku hřiště na 38yd Bobcats. Dalším útokem posouvají na nejbližší vzdálenost za zápas na 7yd. Na 4. down z 5yd čáry skóruje Lukáš Dočkal a 2 body přidává Jan Klimeš, který skóre vyrovnává na 8-8.
Ve třetí čtvrtině jsou síly naprosto vyrovnány a oba týmy se dostávají maximálně na 25yd před soupeřovy endzóny. Snad výjimkou by mohl být fumble ?rysů?, který pokryl obránce Alligators Petr Donth na jejich 30yd, ale během následného útoku Alligators se podařilo quarterbackovi Pavlovi Motúzovi hodit interception. Díky faulu Bobcats však začínají na svých 38yd. Čtvrtina končí 0-0.
V poslední čtvrtině útok Bobcats velmi lehce získává 1st downy a nedělá mu sebemenší problémy se dostat rychle na půlku Alligators. Je to mimo jiné i díky tomu, že trenér Raspopčev nasazuje častěji zálohy a nové hráče do útoku i obrany bez potřebných  zkušeností. A tak není divu, že Bobcats skórují jeden touchdown za druhým: Petr Datel (6bodů), Lukáš Halenkovský (2b), v další útočné sérii Jan Jenista (6bodů), Radek Tydlačka (2b) a na konečný stav 8-31 přisazuje Lukáš Jech (6bodů) a Petr Datel kopem za 1 bod.
Trenér Jan Raspopčev dodal:
?Na začátek je potřeba říct, že Bobcats hráli velmi dobře, tvrdě, ?nahecovaně? a celkem koncentrovaně, dokázali dobře trestat naše četné chyby a vyhráli po právu a zaslouženě. Každopádně jim díky, že přijeli a umožnili tím oběma týmům snad kvalitní předsezónní přípravu.
Cílem tohoto zápasu bylo vyzkoušet všechny hráče, včetně těch nejnovějších, v plném zápasovém vytížení, zvyknout si na tempo hry, systém střídání a důležitost speciálních týmů. Najít slabiny v systému a naopak jeho silné stránky. To vše před sezónou a zaznamenané.
Hrou útoku se celou dobu táhla neschopnost najít odpovídající blokovací systém na velmi agresivní a tvrdě blitzující box soupeře, je pravda že při neustálém střídání backů to bylo velmi těžké, ale jak jsem pravil výše, bylo to potřeba. Naopak hra vzduchem se jevila lépe a hlavně díky ní se nám dařilo získávat cenné yardy. Velmi dobře se předvedlo duo Jan Bárta a Jan Klimeš. Pár pěkných akcí přidal Tomáš Fortelný a Pavel Motúz. Náš jediný TD zaznamenal Lukáš Dočkal.
Hra obrany byla ze začátku, ve starters, velmi dobrá a agresivní. Bohužel s přibývajícím časem a narůstajícím počtem velkých faulů v klíčových okamžicích, které v podstatě skoro pokaždé daly soupeři první down, zhoršeným skládáním soupeřových backů a úzkým hráčským kádrem na obranné lajně, šel její výkon dolů.
Navíc velmi silnou zbraní soupeře byl již tradičně scrammblující QB, který svými běhy zaznamenal mnoho klíčových her. Nárůst skóre soupeře v poslední třetině, lze přičíst na vrub i četnému střídání a jisté frustraci z opakovaných faulů. Velmi dobrý zápas měl Jiří Řezáč a Aleš Grošek.
Díky krátkému hřišti byla velmi problematická hra speciálních týmů a zranění kickera ze začátku zápasu nám jistou v této klíčové součásti hry nepřidalo. Chyba v punt returnu znamenala první TD soupeře.
Hra lehce zaostala za očekáváním, doufejme, že jsme si smůlu a chyby vybrali v tomto zápase a v sezóně se jich již dokážeme vyvarovat. Velmi jsem postrádal Davida Mynáře, který se bohužel nemohl utkání zúčastnit. Za týden nás čeká soustředění a na něm spousty práce, i díky tomuto zápasu víme, na čem pracovat a co doladit.?

Asistent hlavního trenéra ? koordinátor obrany Jakub Skácel řekl:
?Sobotní přátelský zápas nám přinesl mnoho poznatků. V obraných řadách proběhlo mnoho pozičních změn. Ostřílený Aleš Grošek nově na pozici defense enda, Michal Velkov na postu silného linebackera, dále pak loňský nováček Josef Nemrava jako start na defense-tacklovi. Letošní čerství nováčci si měli možnost vyzkoušet atmosféru skutečného utkání s kvalitním soupeřem a o to nám šlo především. Po rozboru videa budeme vědět, na co se zaměřit na blížícím se soustředění. Po celou letošní sezónu se zaměříme na začlenění nováčku do týmu a zdokonalování základních fotbalových technik. Úspěšnost našeho snažení budeme moci pozorovat už za necelý měsíc v utkání s Plzeňskými Tornády.?