Home  /  Zprávy  /  Finále ČLAF 2007 - Preview

Finále ČLAF 2007 - Preview

(st) 25. červenec 2007, Michal Rosíval

Prague Panthers (9-0) ? Prague Lions (7-2)
Sobota, 14:00. Stadion Univerzity Karlovy, Bruslařská 10, Praha 10
Vstupné: Zdarma
 
Rozhodčí: Bartošek R., Bouzek, Ludvík, Kelly, Kumhra, Rosíval, Valenta, Winkler
 
Historická vzájemná bilance: 15-9 (z toho v playoffs 4-3); včetně let 1994-1997: 23-9 (6-3)
Letošní výsledky: letos 42-14 (PP), 28-14 (PL)
Historická bilance v playoffs: Panthers 14-4, Lions 12-5 (nyní 7 výher v řadě)
 
Předsezónní ?nábor? Panthers přinesl své ovoce, Panthers po dlouhých šesti letech vyhráli základní část soutěže. V ?moderní? historii ligy (tj. od roku 1998) ale vítěz základní části ve finále zvítězil možná překvapivě ?jen? v šesti z devíti případů, takže mise ještě ukončená není.
Patrně důležitějšími elementy pantherského návratu jsou ale hra těžko zpochybnitelného MVP české ligy QB Jacoba Shruma a v neposlední řadě osoba coache Johna Srholce. Srholec Panthers vštípil řád, disciplínu a hře smysl. Byli-li v posledních letech tím koncepčním týmem Lions, tak letos je Panthers minimálně vyrovnali. Jejich triple option útok nemá chybu, obrana pak stojí na osvědčených řekněme legendách českého fotbalu.
Zbraní Lions je to, že, ačkoliv jde o trojnásobného obhájce, tak nemají co ztratit, protože pantherští ?Oldboys? jsou těmi, kteří do finále vstupují jako jasný favorit a i vyrovnaný průběh by byl v podstatě překvapením. Na druhou stranu vloni byl ve finále také jasný favorit a i když nakonec Lions porazili Monarchs o 17 bodů, tak v průběhu třetí čtvrtiny vedli Slováci.
Chtějí-li Lions uspět, tak musí zlepšit hru útoku i obrany. Lions letos hráli čtyři těžká utkání, dvě s Panthers, dvě v EFAF Cupu. Ani v jednom zápase útok, hlavně při hře vzduchem, nepředvedl oslnivý výkon. Ostatně i v semifinálovém zápase s Monarchs měl QB Libor Navrátil bilanci 13-31 a jeden touchdown na jeden interception (přičemž druhý interception byl negován jen díky roughing the passer). Pokud Navrátil podstatně nezlepší svoji hru, tak Lions nevyhrají. Hra na pět receiverů sice mlže pomoci, protože síla pantherské obrany je spíše v linebackerech než-li secondary, ale i zde platí, že reciveři musí nejprve dostat možnost míč chytit. Pro runy mohou Lions počítat s uzdraveným Michalem Formánkem (proti Monarchs pěkných 15-108), který vede družinu několika runningbacků a patrně není primárním problémem Lions.
Pro lionskou obranu zní úkol jasně ? lépe číst hru, jinak je runový útok Panthers opět deklasuje. Ačkoliv Lions často vědí, že přijde run (například z  pantherské formace s ?covered? tight endem dosud nikdy pass nepřišel), tak se opakovaně nechají zmást předávkami nepředávkami v backfieldu (i Panthers disponují družinou running backů) a o systematickém zastavování runů nemůže být řeč. Ke vší smůle není Shrum jen běžec, ale disponuje i velmi přesnou a silnou rukou. A aby toho nebylo málo, tak jako receiver nastupuje Daniel Beneš, takže vyloučit nelze ani překvapivý pass od receivera.
Během sezóny Panthers trochu bojovali s vlastními turnovery, ale zdá se, že na krátkém předsemifinálovém soustředění na tom zapracovali a v zápase s Bobcats o míč nepřišli ani jednou a jejich útok předvedl famózní útočnou podívanou. Pokud Panthers zahrají stejně jako v semifinále, tak patrně vyhrají; pokud ale zahrají jako v druhém vzájemném zápase v základní části, kdy se oba týmy předháněly v turnoverech, tak vyhrát nemusejí. Vzhledem k síle a dominanci patherského útoku se zdá, že Lions by větší šance měli mít v zápase s větším počtem bodů než-li v ?low-scoring? zápase, protože varianta udržet Shruma pod dvaceti body se zdá být nepravděpodobnou. A vítězství v zápase s vysokým skóre žádá opakovaně zmíněný výborný výkon Navrátila.
Čekat lze snad výborný zápas, možná nejlepší bitvu od roku 2003. A ach ano, rok 2003 je dosud posledním rokem, kdy se Panthers stali šampióny?
 
Přehled finálových výsledků ČLAF:
1998: Lions ? Panthers 29-8
1999: Panthers ? Lions 38-0
2000: Panthers ? Lions 15-13
2001: Panthers ? Alligators 35-13
2002: Panthers ? Alligators 52-14
2003: Panthers ? Lions 23-14
2004: Lions ? Panthers 13-3
2005: Lions ? Panthers 24-9
2006: Lions ? Monarchs 38-21
 
Line: Panthers -15,5; tip: Panthers o 12
 
Video trailer vyrobil Butch