Home  /  Zprávy  /  Prague Panthers - Prague Lions 28-13

Prague Panthers - Prague Lions 28-13

(ne) 29. červenec 2007, Michal Rosíval

Tým Prague Panthers přerušil tříletou nadvládu městských rivalů, týmu Prague Lions a po dlouhé době půstu zakusil opět sladkou chuť výhry celkového vítězsví v elitní divizi A České ligy amerického fotbalu. Pro Panthers šlo ve 14 leté historii domácí soutěže o 9 mistrovský titul, čímž si upevnili pozici historicky nejúspěšnějšího týmu právě před Lions, kteří vybojovali celkem 4 vítězství (zbylé prvenství patří týmu Ostrava Steelers).

Panteři se velmi rychle ujali vedení 6:0 touchdownem Miroslava Dopity. Lions sice kontrovali, ale při rozehrávce ze vzdálenosti 5 yardů před end zónou Panthers došlo k velké chybě, v důsledku které přišel útok o míč, který naopak po běhu Dopity přes celé hřiště skončil v koncové zóně Lions, s následným potvrzením QB Panthers Jacoba Shruma za 2 body - 14:0. Nečekaná a trestuhodně laciná ztráta míče nalomila psychiku Lions, kteří do té doby působili odhodlaně se zjevnou snahou zapomenout na obě prohraná utkání základní části (42:14 a 14:28) a zejména runningback Michal Formánek zdařile ukrajoval yardy, ale popsaná situace zlomila počáteční odpor Lions, takže i ve druhé čtvrtině narostlo nejprve skóre ve prospěch Panthers díky již třetímu Dopitovu TD. Když se nedařilo offense Lvů, nulu na jejich straně skóre změnil ve 2 body za safety František Janýr. Po té si sám krásným během doběhl pro další touchdown quarterback Shrum a ještě před přestávkou se nemýlil kicker Lvů Stanislav Jantoš field goalem, takže do šaten se šlo za neobvyklého stavu 28:5.

Shodný stav zůstával v platnosti téměř do konce utkání, po bezbodovém třetím dějství se ale přeci jen neúspěšní obhájci titulu dočkali alespoň korekce výsledku na konečných 28:13 díky TD Jana Dundáčka a dvoubodovému potvrzení Standy Jantoše.

Panterům se zjevně vyplatila spolupráce s americkým trenérem Johnem Srholcem, který tým vytáhl z herního útlumu (loni se poprvé v historii Panteři nedostali ani do finále) a samozřejmě i quarterback Jacob Shrum (offense MVP utkání a neoficiálně i celé soutěže) přispěl zásadním způsobem k znovuobnovení již trochu zašlé slávy Panthers, nicméně jde o kolektivní výkon, který znamená zasloužený zisk další titul pro celou plejádu matadorů českého amerického fotbalu. Blahopřejeme novým mistrům k zisku titulu i k předvedenému výkonu a rovněž Lvům děkujeme za bojovný výkon, přestože to tentokrát na vítězství nestačilo.

Scoring summary
1.čtvrtina
PAN - TD - 6-0 - Miroslav Dopita, run (2pt conversion pass neúspěšný)
PAN - TD - 14-0 - Miroslav Dopita, fumble return (Jacob Shrum 2pt conversion run)
2.čtvrtina
PAN - TD - 20-0 - Miroslav Dopita, run (2pt conversion run neúspěšný)
LIO - SAFETY - 20-2
PAN - TD - 28-2 - Jacob Shrum, run (Jan Kolek 2pt conversion pass od Jacoba Shruma)
LIO - FG - 28-5 - Stanislav Jantoš
4.čtvrtina
LIO - TD - 28-13 - Jan Dundáček, pass od Libora Navrátila (Stanislav Jantoš 2pt  conversion pass od Libora Navrátila)

Diváků: 450
Rozhodčí: Valenta, Bouzek, Kelly, Kumhra, Ludvík, Rosíval, Winkler
Počasí: Zataženo, 20°C

Vyloučení: Jaroslav Vondráček (Panthers)

MVP offense: Jacob Shrum (Panthers)
MVP defense: Ladislav Jenšík (Lions)

Podrobněji k průběhu:

1. Q
První drive Lions nevyšel a museli puntovat z PAN45. Panteři běhali - Víšek, Dlouhý. Přiblížili se po 35yd běhu na LIO3. Na 3. pokus QB Shrum (č.17) předal Dopitovi (č.49) a ten skóruje. Conversion pas je neúspěšný. Lions se dostáají po 22yd pasu na PAN8, kde po chybě QB Navrátila (č. 4) míč získává Dopita, který si dobíhá pro svůj druhý touchdown a zvyšuje na 12-0. QB Panthers přidává svým během v conversion pokusu 2 body, skóre je 14-0.

2. Q
Už na konci 1.čtvrtiny a obzvláště ve druhé, místo runnongbacka Formánka (č.22) začal více běhat Stanislav Jantoš (č.9). Nicméně Lions se nepodařilo atakovat redzone Panterů a z 50yd musí puntovat. Naproti tomu domácí se ze svých 10yd dostanou hladce na LIO26 odkud dává svůj 3. touchdown Dopita (skóre 20-0). Conversion reverse se nepodaří. Následný Lions drive končí opět puntem z jejich 27yd. Panterům se poprvé za zápas útočný drive nepovedl a při rozehrávce těsně před jejich endzónou je v ne moc líbivém běhu zatlačen Daniel Beneš do koncové zóny a Lions tak snižují safety na 20-2. Lions se mohli přiblížit endzóně městských rivalů, když Navrátil přihrál pas na Aleše Daňhela (č.18), který překročil hranici 10yd a mohl získat first down v redzóně,což by zcela jistě mohlo ohrozit Pantery, bohužel pro Lions rozhodčí měli jiný názor a navíc jim byl odpískán chop blok Formánka a posunuli je o 10yd zpět. Navrátilův hod na 4. down nevyšel. Panteři se pasem na Sama Lancastera (č. 6) posouvají díky jeho vběhnutí do autu na LIO31. Na 2. pokus dává QB Shrum 4. touchdown Panthers a zvyšuje na 26-2. Conversion pas úspěšně chytá Jan Kolek (č. 89). Zdá se, že Lions to nepoložilo a začali být více pasově úspěšní. Jantoš posouvá Lions na PAN6! Zde se bohužel třemi pokusy neposunuli ani o yard a tak coach Kocián zahlásil field goal, který Jantoš proměňuje a snižuje na 28-5.

3. Q
Po přestávce se Panthers tolik nedaří, nedostanou se v úvodu ani do redzone Lions. Útok Lions na 2. pokus ztrácí míč, neboť pas na Jantoše zmaří interception. V následném drivu Panthers také hází interception, který chytá Ladislav Jenšík (po zápase vyhlášený za MVP obrany). Výhodu útoku nezužitkují a jsou nuceni k puntu.

4. Q
Panteři byli blízko na LIO40 k dalšímu skórování, ale úspěšný pas na č.6 však díky jejich holdingu nebyl uznaný. Panthers na LIO23 končí, neboť je QB Shrum sackován Františkem Janýrem (č. 76). I na druhé straně v útoku Lions se obraně daří sack na Navrátila. Panteři zachytávají po druhé v zápase pas Navrátila - tentokrát Miloš Hildebrand (č. 86). Dobře běhající Víšek si mohl za odměnu připsat touchdown, ale rozhodčí mu jej opět díky holdingu neuznali a tak Panthers končí 17yd před endzónou Lions, kteří se v následném drivu asi řídili pravidlem nedáš dostaneš a celkem rychle a lehce se přenesli až na 2yd před koncovou zónu Panthers! Pas od Navrátila 11 vteřin před vypršením hrací doby na Jana Dundáčka (č. 85) znamená první touchdown Lions. Jantoš přidává pas conversion další 2 body na finální skóre 28-13.

Autor videa Roman Mlejnek
Fotogalerie