Home  /  Zprávy  /  ČLAF A, 3.kolo

ČLAF A, 3.kolo

(ne) 4. květen 2008, Michal Rosíval
Pilsen Patriots - Brno Alligators  38-44
Patrně nejzajímavější zápas v historii české ligy. Pokud si totiž ze všech dosavadních zápasů vybereme jen ty, kde mezi týmy byl na konci utkání rozdíl menší než 9 bodů (tzn. jeden potvrzený touchdown by srovnal nebo otočil skóre), tak nejvyšší počet bodů v zápase byl 64 (v roce 2003 Devils porazili Monarchs 36-28). V případě, že bysme rozdíl mezi týmy povolili až na 14 bodů, tak bylo maximem bodů 67.
No a pokud nejsme zarytým fanouškem obrany a za zajímavý a pohledný zápas považujeme takový, kde padne hodně bodů a současně to není drtivé vítězství, tak dnešní zápas v Plzni byl rekordní, protože padlo 82 bodů.
Dalším rekordem je pak velmi pravděpodobně obrat, který se povedl Brnu, protože dvě minuty před poločasem prohrávalo o 22 bodů (30-8). Tento rozdíl je velmi pravděpodobně nejvyšší, které kdy kdo v Česku dokázal zvrátit ve vítězství - a aby včechno bylo bylo opravu nejnej, tak vítězný TD padl pouhou minutu před koncem.
Podrobný popis celého utkání, komentář trenéra Brna a fotografie z utkání (vše od Brno Alligators)
 
Scoring summary
1.čtvrtina
ALL - TD - 0-8 - Martin Brablc, 6y pass od Pavla Motúze (2pt conversion pass Pavla Motúze na Davida Mynáře); 5:30
2.čtvrtina
PTR - TD - 8-8 - Jiří Urban, 18y pass od Víta Písaře (2pt conversion pass Víta Písaře na Marka Adama); 11:10
PTR - TD - 16-8 - Adam Dvořák, 58y pass od Víta Písaře (2pt conversion pass Víta Písaře na Marka Adama); 10:15
PTR - TD - 24-8 - Pavel Tumpach, 1y run (2pt conversion run Víta Písaře); 1:53
PTR - TD - 30-8 - Libor Kurfirst, 80y interception return (2pt conversion pass neúspěšný); 1:30
ALL - TD - 30-14 - Jan Bárta, 50y pass od Pavla Motúze (2pt conversion pass neúspěšný); 1:04
3.čtvrtina
ALL - TD - 30-20 - Jan Bárta, 21y pass od Pavla Motúze (2pt conversion pass neúspěšný); 8:45
ALL - TD - 30-28 - Martin Brablc, 21y run (2pt conversion run Martina Brablce); 0:36
4.čtvrtina
ALL - TD - 30-36 - Martin Brablc, 5y run (2pt conversion run Martina Brablce); 7:15
PTR - TD - 38-36 - Pavel Tumpach, 4y run (2pt conversion pass Víta Písaře na Marka Adama); 4:50
ALL - TD - 38-44 - Jan Klimeš, 17y pass od Pavla Motúze (2pt conversion pass Pavla Motúze na Jana Bártu); 1:01
 
Diváků: 150
Rozhodčí: Winkler, Janhuba, Kumhera, Ludvík, Tachovská, Vildová, D.Vobořil
Počasí: Oblačno
 
 
 
Prague Lions - Prague Panthers  0-23
Nejjednodušeji by tento zápas bylo možné popsat slovy, že Panthers jsou o 23 silnější než Lions a oba týmy si to dokážou udělat složité – Panthers fauly, Lions fumbly.
Panthers začali útokem, ale byli hned zastaveni, museli puntovat a do hry šel útok Lvů. Dokázal se přesunout přes k red zone Panthers, ale tam odevzdali míč interceptionem. Druhá várka útoků byla podobná – Panthers byli rychle posláni zpět na lavičku, Lions přešli přes celé hřiště (tantokrát díky třem faulům Panterů), ale na downy míč odevzdali. Popis těhle čtyř drivů pak plně vystihuje celý zápas. Lions míčem posunovali asi o něco lépe (uvnitř soupeřových 30 yardů byli během utkání častěji než Panthers), často za pomocí nesportovních faulů Pantherů (součet yardů za fauly Panthers byl dost možná větší než lionská total offense), ale přesuny zvládali pouze přes střed hřiště – v blízkosti endzón byl lionský útok totiž bezradný a skutečnou šanci skórovat neměl ani jednu. Kromě dobré obrany Panterů byla v prvním poločase katem domácích spolupráce centera Lukáše Kratochvíla a quaterbacka Libora Navrátila – Lions totiž první poločas hráli zpravidla shotgun a přehozených snapů bylo opravdu příliš (jednu ruka by na jejich spočítání nestačila určitě, pravděpodobně ani dvě). Jeden takový snap skončil safety, druhý připravil pozici pro TD žlutých.
Panthers se do libivých útočných akcí nehrnuli vůbec (nejčastější formací byli „I“ formace se dvěmi tightendy) a spoléhali na svoji hrubou sílu. Za dobře fungující offensive line pak výborně pracovali hlavně těžké váhy Miroslav Dopita a Martin Dlouhý (dnešní starting RB Ondřej Víšek se zranil, utkání nedohrál a Panthers tak po Stanislavu Jantošovi přišli o druhého ze svých hbitých běžců).
Panterům se nicméně musí vyseknout poklona za to, že i přes pokročilejší věk některých hráčů (velká část navíc hrála útok i obranu) vypadali v závěru svěžejší a při svém posledním drivu obranu Lionů jednoznačně přehrávali.
 
Scoring summary
2.čtvrtina
PAN - TD - 0-7 – Martin Dlouhý, 2y run (Michal Srp kick); 9:59
PAN - Safety - 0-9 – 8:54
PAN - TD - 0-16 – Jan Kolek, 13y pass od Jacoba Shruma (Michal Srp kick); 5:19
4.čtvrtina
PAN - TD - 0-23 - Miroslav Dopita, 5y run (Michal Srp kick); 1:14
 
Diváků: 150
Rozhodčí: Rosíval, Klimeš, Kumhera, Ludvík, Winkler
Počasí: Polojasno, 20°C
MVP zápasu: Daniel Krejbich (Panthers)
 
 
 
Zápasy příštího kola
Prague Panthers (3-0) - Brno Alligators (1-2)  --- sobota, 14:00; Praha, areál Slavie Praha, Vladivostocká ul.
Pilsen Patriots (0-3) - Prague Lions (2-1) --- neděle, 16:30; Plzeň, stadión FK Viktorie Plzeň, Štruncovy sady
 
 
 
Dvě problémové akce (dvě chyby rozhodčích) ze zápasu Lions-Panthers
Akce první (žádný vliv neměla)
Pantherská safety proběhla následovně. Při snapu Lions v blízkosti jejich endzone center přehodil quaterbacka, začal skákat někde dva yardy od endline (tedy v hloubi endzone), kam první doběhl quaterback a aby odvrátil zalehnutí míče Panthery, tak jej odkopl za hřiště. Výsledek akce byl jasný - míč skončil v endzoně útočícího týmu z jeho viny, takže safety. Současně to byl ale faul, protože kopání do volného míče dovoleno není. Otázka je, odkud by se tento faul měl měřit (15 yardů a ztráta downu). Rozhodčí nabízel měření z místa předchozího rozehrání, ale to je špatně - měří se z místa faulu. V tomto případě to tedy znamená, že Panthers v podstatě neměli volbu a safety to byla v každém případě (faul měřený z endzóny je safety).
 
Akce druhá (vliv měla velký)
Rozehrávka Lions na pantherských 30 yardech. Center opět přehodí quaterbacka. Ten ani na okamžik a ani náznakem nezíská míč pod kontrolu, naopak zalehají jej Panthers. Během toho je jeden z lionských receiveru držen cornerbackem. Rozhodčí vyhlašuje holding proti receiverovi (a tedy automaticky first down pro Lions), což byla, hrubá, chyba. Správný ruling byl "žádný faul" a turnover, tedy first down Panthers, protože držení receivera zjevně nemělo žádný vliv na výsledek akce.
Fauly (zde není myšleno pass interference, ale nejčastěji holding) proti receiverům jsou pak dvou typů - pokud během downu je hozen pass, který přejde line of scrimmage, tak je trestem 10 yardů a automatický first down. Pokud pass hozen není, ale současně držení nějak akci ovlivní (fakticky se to týká případu, kdy QB nemůže házet na drženého receivera a kvůli tomu je následně sackován), tak to stále je holding za 10 yardů, ale bez automatického first downu.