Home  /  Zprávy  /  Letem fotbalovým světem 6/2008

Letem fotbalovým světem 6/2008

(ne) 11. květen 2008, Michal Rosíval
EFAF Cup
Bern Grizzlies - Hohenems Blue Devils 0:28
Berlin Adler - Triangle Razorbacks 38:0
Prague Panthers - Danube Dragons 55:19
Parma Panthers - Carinthian Black Lions 42:35
It doesn´t have to be pretty, případně účel světí prostředky. Tohle mohou být stručná, byť maximálně výstižná hesla, která charakterizují zápas. Dragons do Prahy zjevně přijeli bez pořádného skautingu hry Panterů a na hřišti nepůsobili jako top tým z nejlepší ligy v Evropě, ale spíše jako bezradný nováček. Pravda, Poláky porazili snadno a Češi budou „jistě totéž“…
O svém krutém omylu se přesvědčili dokonale. Panthers za celý zápas (vyjma dvou two-point conversionů) hodili 4 (slovy čtyři) passy, z toho jeden byl option pass od running backa (a skončil interceptionem), všechny ostatní akce (řádově tedy 40) byly runy. Nelze popřít výbornou práci útočné lajny Panthers, ale přesto se naskýtá otázka, jestli by tým kvalit Rakušanů neměl být schopen tohle zastavit – pokud by ovšem věděl, co se bude dít (a v Rakousku by tohle natrénovat nemohl, protože tam se hraje trošku jinak, takže změna gameplanu nebyla zas tak snadná).
A ano, je tu ještě jeden faktor, který rozhodl o utkání a tou je rodina Shrumova. Zápas by šlo totiž popsat i tak, že Dragons byli Shrumed to death. Jacob Shrum je v týmu Panthers už zažité jméno, ale dnes na hřišti byl i Joshua Shrum, konkrétně jako starting runningback (a vypomáhající i jako nickel back). Joshua měl dobrých 50 procent snapů, o zbytek se postarala rotace ve složení Martin Dlouhý, Miroslav Dopita a uzdravený Stanislav Jantoš.
Lajna pracovala výborně a Joshua měl snad při každém svém běhu alespoň jeden „broken tackle“. K tomu zvádl míče i chytat – v útoku si připsal touchdown, v obraně interception a od dokonalého výkonu jej dělil jen ten zmíněný hozený interception.
Jacob se snažil také – ze svých tří passů hodil dva touchdowny (třetí byl incomplete) a jako obvykle naběhal hodně yardů i on sám (včetně touchdownu). K jeho (resp. týmovým) „přitěžujícím“ okolnostem se tak dá zapsat snad jen několikeré (jednou se to Panterům podařilo neuvěřitelně třikrát po sobě!) delay of game, které ho provází i poněkud liberálnější českou ligou.
Co se obrany Panthers týče, tak ta přiváděla útok Dragons zjevně k šílenství a po cestě domů mohou Rakušané přemýšlet o tom, čím to je, že co letos stačilo na Viennu Vikings nebo Graz Giants (dva nejlepší evropské týmy současnosti), nestačilo na „neznámý tým z pralesní ligy“ (za což byli Panthers v Rakousku považováni). Defensive line vytvářela trvalý tlak na quaterbacka a hlubší zóna čtyř až pěti hráčů si receivery Dragons perfektně rozebírala. Pár passů prošlo, ale s trochou nadsázky se dá říct, že Dragons v útoku nepředvedli víc než Lions nebo Brno. Dragons vůbec nehráli střední routy (obzvlášť křižující přes hřiště), buď chtěli dlouhý pass nebo screen na WR. Pšenka jim ale nekvetla v žádném případě. A při hře po zemi byl nejnebezpečnějším hráčem quaterback, pokoušející se, nemaje komu hodit, uniknout sacku.
Panthers přehráli Dragons ve všem – měli lepší útok, měli lepší obranu a hlavně zjevně lepší přípravu na utkání – a zcela zaslouženě postoupili do semifinále a dá se říct, že způsob, jakým Dragons porazili, je favorizuje na celkové vítězství. Zbývá si jen položit otázku, zda-li hra (a celková atmosféra na utkání), kterou předvádějí je dostatečně atraktivní na to, aby si mohli vybudovat takovou diváckou základu jakou mají týmy v Rakousku nebo v Německu nebo zda-li jim stačí vyhrávat před rodinnými příslušníky.
Závěrem je potřeba zmínit nikoliv zanedbatelnou skutečnost. Rakouská liga je jistě nejlepší ligou Evropy, nicméně – vloni Lions porazili Carinthian Black Lions, letos Panthers deklasovali Danube Dragons - takže Česko-Rakousko 2-0 a úroveň fotbalu v tom našem „pralese“ nakonec asi až tak žalostná nebude…
Vítězové čtyř výše uvedených zápasů postupují do semifinále.
 
Belgie
Brussels Black Angels - Bruxelles Tigers 36:0
Charleroi Cougars - Antwerp Diamonds 12:43
Wild card kolo.
 
CEFL
Bratislava Monarchs - Novi Sad Dukes 6:29
Ljubljana Silverhawks - Vukovi Beograd 6:38
S Monarchs to v CEFL jde "dole vodou". Uvidíme, jak na tom v dalších kolech budou s motivací.
 
Eurobowl
Vienna Vikings - Lions Bergamo 51:32
Eidsvoll 1814s - Seinäjoki Crocodiles 19:22
Raiders Tirol - Coventry Cassidy Jets 49:20
Stuttgart Scorpions - Graz Giants 9:24
Čtvrtfinálové zápasy.
 
Španělsko
Hospitalet Pioners - Badalona Dracs 21:0
Valencia Firebats - Osos Rivas 21:15
Semifinále.
 
Německo
Dresden Monarchs - Munich Cowboys 21:9
Cologne Falcons - Darmstadt Diamonds 41:24
 
Maďarsko
Budapest Wolves - Szolnok Soldiers 34:6
 
Polsko
Pomorze Seahawks - The Crew Wrocław 24:18
 
 

Pozvánka na ČLAF
Havířov Devils (2-0) - Liberec Highlanders (1-1)

Sobota, 14:00.
 Havířov, ragbyové hřiště, ul. Astronautů
Rozhodčí: Ludvík, Hort, Chmela, Navrátil, Bouzek
Historická bilance: 1-0, v roce 2005 vyhráli Devils doma 39-0
Tip: Devils o 70

Příbram Bobcats (1-1) - Pardubice Stallions (0-2)
Neděle, 14:00. Příbram, Stadion Fialka, Brodská ul.
Rozhodčí: Winkler, Miklovič, Kumhera, Vildová, Poříz
Historická bilance: 2-0, naposledy v roce 2005
Tip: Bobcats o 48