Home  /  Zprávy  /  Finále ČJLAF 2009: Lions-Panthers 38:29

Finále ČJLAF 2009: Lions-Panthers 38:29

(ne) 15. listopad 2009, Michal Rosíval
Diváků sice nepřišlo tolik, jako v létě na finále seniorské ligy, ale kdo nechtěl, aby mu byla zima, tak musel fandit. A asi fandili všichni, protože atmosféra byla výborná ještě před zápasem a v jeho průběhu gradovala. Skoro dva tisíce diváků na juniorský fotbal je skvělé číslo, o kterém si dorostenecká liga v kopané může nechat jen zdát.
Po úvodním nervóznějším začátku a seznámení se s fotbalem ve velkém, jako první úspěšně zacílili Lions, konkrétně Matyáš Honzák na Karla Pavelku. Panthers ale poslední akcí první čtvrtiny odpověděli Stanislavem Tománkem a Tomášem Markem. Prostřední část prvního poločasu se Lionům příliš nevyvedla, ztracený fumble a interception dvakrát využil Tománek, Panthers vedli o 13 bodů a jejich konec provazu byl delší o pořádný kus. Sami se ale o slibný náskok připravili, až při puntu na vlastní polovině došlo k přehození centra a Adamovi Štěrbovi nezbylo než zvednout míč a říct "děkuji". Pořád ale zbývala minuta a míč měl Manning Tománek. Two-minute drill na výbornou, druhá úspěšná spolupráce Tománka s Markem. Tománek byl v prvním poločase opravdu famózní, během necelých deseti minut se přímo podílel na čtyřech touchdownem. Během přestávky tak mohli lionští fanoušci během ohnivé show přemýšlet co s tím, protože tým, který jde za titulem byl docela jasný.
Po přestávce ale nastoupila úplně jiná obrana Lions - mnohem úspěšněji četla runové útoky a Tománek už své passy nerozhazoval jak šipky do terče. Lvi snížili na pět bodů a znovu bylo o co hrát. V podstatě jedinou chybu, která mohla být osudovou, udělala lionská obrana při punt returnu - aby o počtu hráčů na hřišti nemohlo být pochyb, tak nastoupila rovnou ve třinácti a tím udžela pantherský útok na hřišti. Dát Panteři touchdown, tak asi vyhráli, ale obrana svou chybu napravila - Pantery pustila pouze k fieldgoalu, který proměnil "efektně" v pádu Jan Štiegler. Rozdíl se tak udržel na osmi bodech, čili jednom skórování. Okamžik druhého z quarterbacků - lionského Matyáše Honzáka. Lions se dostali na necelý yard od goalline a měli first down. Třikrát se Honzák neúspěšně pokusil prorazit, obrana byla výborná. Až na čtvrtý - teď-nebo-nikdy - down se zadařilo, touchdown. Ten ale nutně musel být potvrzen za dva body. Passová rozehra, obrana ale byla připravena a nikdo nebyl volný. Až na poslední chvíli se uvolnil Ondřej Straka a Honzák ho našel. Big play a vyrovnané skóre.
Pět minut do konce a remíza. Že by fantastický zápas šel do prodloužení? Útok Panthers opět v podstatě bez šance a punt. Pokud dvakrát nevstoupíš do téže řeky, tak Panthers dvakrát zapadly do stejného bahna! Snap opět vysoký, opět přes puntera. Tentokrát byl u míče dřív a nedal soupeři šanci na touchdown, ale s volným míčem neměl šanci udělat nic jiného, než jej zalehnout ve vlastní endzone. Čili safety, dva body pro Lions (a konec nadějí na prodloužení). Navíc Lions po kickoffu znovu na míči a tři minuty do konce. Lions potřebovali získat dva first downy, získali jen jeden a ještě museli puntovat. Panthers tedy šanci na zvrat dostali, ale půl minuty před koncem a bez timeoutu. Tománek ale všechna svá kouzla vyčerpal v prvním poločase, naopak, Ondřej Šisl jeden ze zoufalých passů zachytil a interception return udělal definitivní tečku za úžasným zápasem.
Při záverečném ohňostroji tak titul, svůj pátý, oslavovali Lions. Ovšem i hráči Panthers na sebe mohou být pyšní. Tenhle zápas měl totiž jedinou chybu - juniorská liga se hraje pouze 4x10 minut...

LIO - TD - 7:0 - Karel Pavelka, 10y pass od Matyáše Honzáka (Ondřej Šisl kick); 6:20
PAN - TD - 7:6 - Tomáš Marek, 17y pass od Stanislava Tománka (kick aborted); 0:00
PAN - TD - 7:14 - Stanislav Tománek, 32y run (Petr Křesťan 2pt run); 6:19
PAN - TD - 7:20 - Stanislav Tománek, 8y run (2pt run neúspěšný); 5:23
LIO - TD - 14:20 - Adam Štěrba, 2y fumble return (Ondřej Šisl kick); 1:14
PAN - TD - 14:26 - Tomáš Marek, 57y pass od Stanislava Tománka (2pt run neúspěšný); 0:19
LIO - TD - 21:26 - Petr Andres, 3y pass od Matyáše Honzáka (Ondřej Šisl kick); 7:28
PAN - FG - 21:29 - Jan Štiegler, 25y; 9:57
LIO - TD - 29:29 - Matyáš Honzák, 1y run (Ondřej Straka 2pt pass od Matyáše Honzáka); 4:57
LIO - Safety - 31:29; 3:15
LIO - TD - 28:29 - Ondřej Šisl, 25y interception return (Ondřej Šisl kick); 0:03

Diváků: 1974. Děkujeme!
Rozhodčí: Rosíval, Ludvík, Kumhera, Málek, Gazdík, Adus, Winkler
Počasí: Zataženo, 8°C
MVP zápasu: Matyáš Honzák (LIO)

Statistiky zápasu budo k dispozici později.