Home  /  Zprávy  /  Top10 zápasů 2005-2009

Top10 zápasů 2005-2009

(po) 23. listopad 2009, Michal Rosíval
Samozřejmě nelze čekat, že by všichni „svých“ deset zápasů seřadili stejně, tudíž toto pořadí berte s rezervou a nechť je třeba inspirací nebo připomenutím. Při sestavováním tohoto pořadí byly zápasy hodnoceny v pěti kategoriích:
  • Liga a její úroveň - seniorská liga byla hodnocena výše, než juniorská; evropská soutěž více než česká soutěž
  • Důležitost zápasu - stejný zápas ve finále je lepší, než zápas základní části. Ostatně návštěvy na finálových zápasech to jasně dokládají. Americká poptávka po vstupenkách na různé zápasy rovněž.
  • Atraktivita - Velmi subjektivní, fanoušek obrany by asi vyzdvihl zápas s výsledkem 3:0, berme tedy průměrného TV diváka ESPN America, který vysoce pravděpodobně raději zvolí zápas Colts-Saints než Raiders-Redskins, protože hra Colts a Saints se obecně považuje za líbivější... 
  • Dramatičnost - Předpoklad je, že pěkný zápas s výsledkem 55:0 je pro diváka méně zajímavý, než zápas, který jde do prodloužení. Efekt se v Česku na stadionech hodnotí těžko, nicméně při televizním sledování je jistě snazší televizi vypnout před koncem zápasu, když je vítěz jasný. Naopak při vyrovnaném zápase spíše sledování protáhneme...
  • Atmosféra - hlasitost a počet byla kritéria v této kategorii
 Ve všech kategoriích se udělovalo 5 bodů, celkové maximum tedy bylo 25 bodů. 25 bodů by získalo finále Eurobowlu hrané ve výborné atmosféře, které by přineslo dostatek bodů po pestrých akcích a které by se rozhodlo v samotném závěru utkání. Naopak na minimum (tedy 5 bodů) aspiroval například zápas Rangeros-Highlanders na posledním Halovém mistrovství.
 
10. Patriots-Alligators (ČLAF 2008) – 15 bodů
Brno v Plzni vyhrálo 44:38 a jde o nejvyšší součin bodů ve sledovaném období (absolutně nejvyšší byl dosažen v roce 2003, kdy Brno porazilo Příbram 68:30). Tento zápas drží český "rekord", co se vyrovnanosti a dramatičnosti a současně počtu bodů. 159 seniorských zápasů nabídla 50 nebo více bodů, ale pouze tři z nich skočily rozdílem jedné skórovací akce nebo menším a pouze 9 z nich rozdílem dvou akcí (tedy do 16 bodů). Ze 47 zápasů, které nabídly 70 nebo více bodů potom tento jediný skončil rozdílem skóre pod 20 bodů.
V samotném zápase Brno vedlo 0:8, následně Plzeň otočila na 30:8, aby Brno otočilo zpět na 30:36. Pět minut před koncem znovu Plzeň 38:36 a minutu před koncem Brno na 38:44. Po zápase trenér Brna, fotbalový to veterán, prohlásil, že na něj bude vzpomínat celý život.
 
9. Monarchs-Bobcats (ČJLAF 2005) – 16 bodů
Vzpoura venkova - jediné finále mezi seniory nebo juniory bez pražské účasti. Jedna ze čtyř bratislavských finálových účastí, patrně s největší šanci na titul. Ten se nepodařilo získat ani zde, ani nikdy jindy. Naopak, slavné vítězství chlapců z malého města. Škoda, že o čtyři roky později se tým potácí v personálních problémech.
 
8. Panthers-Thonon Black Panthers (EFAF Cup 2009) – 16 bodů
Největší český úspěch v historii. Měřeno pouze "velikostí" výsledku jasná jednička tohoto žebříčku. Jenže o zápase se těžko dá mluvil o strhujícím a už vůbec ne jako o dramatickém (Panteři "bohužel" vyhráli příliš jasně). Fantastický úspěch ve velkém zápase, ale nikoliv fantastický fotbal. Na druhou stranu, i sebehorší Superbowl zanechá mnohem větší dojem než sebelepší zápas dvou týmů s bilancí 5-11...
 
7. Panthers-Lions (ČJLAF 2009) – 17 bodů
Rozhodující zápas o vítězství v základní části (oba týmy ale s jistotou postupu). Lions potřebovali vyhrát o dva body. Vyhráli o tři díky field goalu v momentě, kdy vypršel hrací čas.
 
6. Panthers-Lions (ČLAF 2008) – 17 bodů
Poslední zápas základní části. Panthers, tradičně, vyhráli, ale až v prodloužení. Předtím Panteři třikrát vedli, ale Lvi třikrát srovnali.
 
5. Lions-Monarchs (ČLAF 2006) – 19 bodů
Finále seniorské ligy 2006, tak trochu Lions versus Slovensko. Lions jako favorit zápasu rychle vedl 17:0, ale v polovině třetí čtvrtiny vedli Monarchs 21:17 a početná skupina Slováků v hledišti byla u vytržení. Lions nakonec "vyloupení" české ligy nedovolili a 21 body v řadě zápas dovedli vítězství a svému dosud poslednímu titulu.
 
4. Panthers-Lions (ČLAF 2008) – 19 bodů
První velké finále. Nedá se říct, že by šlo o vyloženě úchvatný zápas, ale tento zápas byl velký především místem. Finále v "čerstvě" otevřeném Edenu prostě není možné vynechat. První zápas, při kterém diváci mohli sledovat i opakované záběry.
 
3. Oldboys-Panthers (Halové mistrovství 2005) – 20 bodů
Finále turnaje a nejlepší halový zápas. Zápas skončil 13:13 v základní hrací době. Remízu po prvním prodloužení zachránili Panthers lateralem (je opodstatněné se domnívat, že inspiraci pro svoji slavnou akci nalezli Boise State právě zde), aby padli až ve druhém.
 
2. Panthers-Lions (ČLAF 2009) – 21 bodů
Druhé velké finále v Edenu. Zápas na nejvyšší úrovni. Kdyby Lions zcela zbytečně neztratili vedení v závěru prvního poločasu a šli do přestávky se sedmibodovým vedením, tak by celkové pořadí zápasu bylo ještě vyšší. Nevýhoda seniorského finále: velká část zápasu se hraje za přírodního světla - umělé osvětlení zápasům přidává na atraktivnosti
 
1. Lions-Panthers (ČJLAF 2009) – 22 bodů
Co do součinu bodů obou týmů (skore 38:29), tak rekord juniorské ligy. Měřeno součtem, tak 8.místo (z celkem 117 zápasů), přičemž pět prvních míst patří "blowoutům" minimálně 70 bodů ku nule. Tohle všechno ve finále soutěže, ne v "nevýznamném" zápase v poklidné přátelské atmosféře. Kromě rekordního počtu v bodech (přitom se v žádném případě nedá říct, že by obrany hrály špatně!) rekord v počtu diváků, kteří v daném období vytvořili nejlepší fotbalovou atmosféru. Dojem ze zápasu je sice příliš čerstvý, ale tento zápas měl všechno.
 
Další pamětihodné zápasy:
Česko-Španělsko (MEJ 2006) – 15 bodů
Zápas, díky kterému se mladí Češi kvalifikovali na závěrečný turnaj ve Švédsku. Velký zápas Jaroslava Zemana.
 
Devils-Lions (ČJLAF 2008) – 15 bodů
Takový dvojzápas - nejprve v Havířově, potom v Praze ve finále. Oba zápasy vyhráli Devils. Vrcholné dílo havířovských Devils Kids.
 
Lions-Devils (ČJLAF 2007) – 15 bodů
Pro změnu vůbec nejnižší skóre (2:0) ve statisticky plně sledované historii fotbalu u nás. Nyní díky prodloužení navíc nepřekonatelný rekod. K safety navíc došlo faulem Devils v jejich endzone a Lions díky ní postoupili do finále, kde získali svůj, nyní již předposlední, titul.
 
Panthers-Monarchs (ČLAF 2006) – 14 bodů
Jediná domácí prohra Panterů s mimopražským týmem. A dá se říct díky za ni, protože byla poslední kapkou, která donutila partu kolem Krejbichů začít znovu hrát a vrátit jméno Panthers na výsluní. Prohra v semifinále znamena mimojiné jediný ročník bez Panthers ve finále seniorské ligy.
 
Devils-Bobcats (ČLAF 2008) – 14 bodů
Finále B-divize bylo v podstatě velice pěkným zápasem, který se ale odehrál spíše v duchu přátelské scrimmage, než jako bitva o první místo...
 
Panthers-Danube Dragons (EFAF Cup 2008) – 13 bodů
Zápas, kdy Panthers dali fotbalové Evropě jasně najevo, že v Česku se hraje fotbal dobrý. Prohra 19:55 byla pro rakouský tým drtivá.