Home  /  Zprávy  /  Letem světem 10/2010

Letem světem 10/2010

(po) 24. květen 2010, Michal Rosíval
Eurobowl
Nejprve informace k Eurobowlu: obě semifinále se budou hrát v Rakousku, v Innsbrucku a Vídni. Oba zápasy se budou hrát v neděli 6.června.
 
Rakousko
Zápasy pátého kola
Salzburg Bulls - Tirol Raiders 13:54
Teoreticky jasný zápas pro hosty, prakticky také. Raiders mají zajištený postup do playoffs.
Graz Giants - St. Pölten Invaders  68:26
Teoreticky jasný zápas pro domácí, prakticky to v poločase bylo 28:20 a rozhodla až drtivá třetí čtvrtina ve které Graz vyhrál 34:6.
Vienna Vikings - Prague Panthers  21:0
Na velmi těžkém terénu (fotografie ukazuje hřiště po zápase) byli Panthers zcela vymazáni a nedokázali si vypracovat ani jednu "gólovou příležitost". Pantherská rakouská realita je tudíž taková, že buď jejich styl funguje a nemají problém soupeři nasázet i 80 bodů nebo nefunguje a Panthers, nemaje v záloze žádný plán B, jsou bez šance. Dva zápasy pro outsiderům s bilanci 2-0 a skóre +102, tři zápasy proti kvalitním soupeřům s bilancí 0-3 a skóre -52. To mluví za vše.
Statistika ze zápasu.
Reportáž ze zápasu:
Začátek byl kvůli lijáku posunutý o deset minut. Déšť ale určitě není nic, co by hře Panthers mělo vadit. Na hřišti je těsně před zápasem více vody, než kolik jí bylo v úterý v Havířově (zápas byl odložen) a víc, než kolik jí bylo na hřišti Lions za posledních pět let (zápas byl také odložen).
Po dvou puntech první touchdown: Vikings vedou 7:0.
Panthers se dostali za půlku, ale Shrum hodil interception. Vikings jsou znovu na dostřel a mezitím skončila první čtvrtina.
Vikings kopali FG a Kramberger (hráč, který sám sebe prohlásil za hráče s nejvíce tituly na světě, ačkoliv za hranicemi Rakouska je spousta hráčů s více tituly a dost možná hodně "overrated" hráč) trefil tyčku, takže zůstává při 7:0.
Shrum delay, Dundáček při reversu minus, Jantoš nula a asi dnešní go-to-guy (i když po zemi:) Graham zachraňuju drive. Hned na to ale zase 3 a dlouhý a hned po false startu ještě delší. Tentokát nepomohl nikdo a nic. Punt. A vrácený až na 40 yardů Panthers. Zatím je zápas v dominanci Vikings. Zbývá pět minut.
Vikings hráli čtvrtý down a totálně zaskočili obranu - 14:0.
Panthers si v české lize někdy stěžují na velké množství faulů a věci které se jim v Rakousku nepískají. Teď ale late hit Jaroslava Vondráčka, takže zas takové rozdíly v posuzování zákroků tam asi nebudou:-) Bohužel ale fumble a turnover na vlastní půlce. Vikings se ale sami vytlačili zpět a mají 3 a 23.
Situaci nevyřesili a po pntu zbývá Panterům minuta. Shrum one-minute-drill nezvládl. Panthers se sice dostali lehce přes půlku, ale drive ukončil druhý interception. Při akci se zranil Josef Houška, který otřesem mozku odnesl už výlet do Innsbrucku. Tentokrát to ale tak vážně nevypadá. První poločas skončil, Vikings vedou 14:0. Zaslouženě.
Druhá půlka o nic lepší - útok neudělal nic, při puntu příliš vysoký snap a turnover on downs. Vikings na PAN35.
Vikings hráli podruhé v zápase čtvrtý down. Tentokrát vyústil v DPI, takže drive zůstal na živu a posléze další TD. Už 21:0.
Potom PAN punt, VIK turnover on downs a PAN totéž. Panterům zbývá na zázrak asi 5 minut. Resp. na zázrak... Prohra je v podstatě jasná - ale roli bude hrát celkové skóre, takže by Panthers měli hrát jakoby to bylo 0:0, protože přílišné riziko může přinést jen škodu, užitek už těžko.
Konec zápasu. Vikings 21, Panthers 0.
Carinthian Black Lions - Danube Dragons  7:42
Překvapivě jednoznačná záležitost. 
Aktuální tabulka
Raiders 4-1, Vikings 4-1, Dragons 4-1, Giants 3-2, Lions 2-2, Panthers 2-3, Invaders 0-4, Bulls 0-5
Zbývající zápasy
5.6. INV-CBL a 12.6. PAN-CBL, INV-BUL, RAI-GIA, DRA-VIK
Scenarios
Tři týmy mají jisté nebo skoroskoro jisté semifinále, zbývá jediné volné místo. Nejprve pohled na první tři týmy a boj o vítězství v základní části.
Vítěz zápasu DRA-VIK má jisté domácí semifinále a pokud vyhrají Dragons, tak vyhrají celou základní část. Domácí semifinále budou mít i Raiders - za podmínky, že doma porazí Giants (v kombinaci s výhrou Vikings vyhrají základní část). Pokud Raiders prohrají, tak bude rozhodovat skóre mezi nimi a Giants a platí, že Raiders si mohou dovolit prohrát o 27 bodů. Tím pádem se to dá shrnout tak, že domácí semifinále budou mít Raiders a vítěz zápas DRA-VIK.
A ke volnému čtvrtému místu - co potřebují jednotlivé týmy
Panthers - porazit CBL, dále CBL současně musí porazit INV (zdánlivě paradox, ale jde o to, aby vznikla rovnost mezi více týmy a rozhodovalo skóre) a RAI musí vyhrát nad GIA. V takovém případě bude mezi PAN a GIA rozhodovat skóre. PAN jsou zatím +18 a GIA +54, takže pokud PAN vyhrají o 35 nebo více bodů (a splnění dalších dvou podmínek), tak je poslední vstupenka jejich.
Black Lions - zde vzniká poněkud problém... Stejně jako Panthers potřebují, aby Giants prohráli v Innsbrucku, ale stačí jim pouze výhra v Praze. Na jejich výsledku proti Invaders nezáleží. Lions proto zápas s Invaders můžou vypustit a plně se šetřit a soustředit na zápas v Praze. Pokud prohrají s Invaders, tak v Praze už nebudou hrát proti soupeři, který bude hrát o postup, ale pouze o "pomstu".
Giants - jednoduchá rovnice je vyhrát v Innsbrucku. Dále Graz postoupí, pokud CBL prohrají oba své zápasy. A třetí možnosti je vyhraný souboj na dálku proti Panthers.
Pokud postupí CBL nebo Panthers, tak v každém případě budou #4. Pokud postoupí Graz, tak může být i #3, případně při malém zázraku i #2.
Šance Panthers teoreticky nejsou malé. Potřebují "správný" výsledek u tří zápasu a všechny tři potřebné výsledky by znamenaly výhru favorita. Problém číslo jedna je to skóre, problém číslo dvě je nejistá motivace Black Lions proti Invaders. Pokud budou šetřit svého trenéra, quarterbacka, runninbacka, puntera a všechno (řeč je stále o jediném hráči jménem DJ Hernandez), tak jejich prohra senzací nebude...