Home  /  Zprávy  /  ME 2003: Dánsko - Česko 3 : 7

ME 2003: Dánsko - Česko 3 : 7

(po) 28. červenec 2003, Filip Hobza
V neděli 27.7. v podvečer nastoupil český národní tým ke svému premiérovému utkání na Mistrovství Evropy proti domácímu Dánsku. Ačkoliv dopolední trénink byl poznamenán deštěm, počasí se vylepšilo a nebýt silnějšího větru, hrálo by se v téměř ideálních podmínkách. Utkání navštívilo přibližně 1000 diváků včetně výprav ostatních zúčastněných týmů (Itálie, Holandsko, Rusko). Utkání zahájil náš útok, kterému se podařilo poměrně hladce dostat na polovinu soupeře, ale díky ztrátě míče (fumble Jaroslav Mrowiec) se k útoku dostalo Dánsko. Jejich útočné snažení bylo natolik úspěšné mimo jiné i díky našim nevynuceným chybám (2x o jednoho hráče na hřišti více ? penalizace v podobě ztráty 2x 5yd), že se s rozehrávkou dostali až na 4 yd od koncové zóny, kde však výborně zapracovala naše defense a přinutila domácí ve 4. downu ?pouze? k fieldgoalu za 3 body (kop ze hry) ? 3:0 (Peter Fromberg). Do konce 1. čtvrtiny jsme stihli již jen jeden postupný útok, ale na č pokusy se 1. down získat nepodařilo. Po první výměně stran nejprve bez efektu útočilo Dánsko, ale následující offense našeho týmu po sérii úspěšných předávek přiblížila rozehrávku až na 35 yd od endzóny domacích. Následně díky běhu Pavla Hruzíka a úspěšným blokům celé offense jsme se ujali vedení 3:6 (touchdown) a ani kicker Jindřich Šild při extrapointu nezaváhal ? 3:7. V dalším průběhu Dáni převážně neúspěšně passovali bez zisku 1. downu ? za zmínku stojí běh jejich útočného křídla (widereceiver) Kristiana Worma, který úspěšně kličkoval a v poslední chvíli byl zastaven Radkem Miklovičem. Vzhledem ke skutečnosti, že se kvapem blížil konec první poloviny utkání a našemu quarterbackovi Liboru Navrátilovi se v těchto chvílích příliš nedařilo (2x pass incomplete z toho jednou málem interception), hlavní trenér Fred Amstrong rozhodl vyzkoušet zahrát fieldgoal jako poslední akci této čtvrtiny. Z tohoto důvodu nechal hráče rozehrát až 2 vteřiny před vypršením času, ale vzdálenost zhruba z poloviny hřiště byla nad síly Šilda. Úvodní útok Dánska na začátku 3. čtvrtiny ztroskotal na výborném výkonu naší defense. Offense českého týmu získala na 2 běhy Roberta Šamšuly (6 resp. 24 yd) 1. down, ale dále dvakrát pass incomplete zastavil naše naděje na zvýšení náskoku, takže na č. pokus pouze punt. Do konce třetí čtvrtiny jsme měli zcela jednoznačně více ze hry, ale tuto naší převahu jsme nedokázali zužitkovat do podoby změny skóre. Začátek posledního dějství opět probíhal v naší režii, ale poměrně dlouhá série byla nakonec zastavena 37 yd od koncové zóny Dánska. Jejich následný útok skončil hned třetím pokusem díky ztrátě míče (fumble) pouhých 12 yd od dánské endzóny, čímž vznikla velmi nadějná výchozí pozice pro naší offense, která naději na bodový zisk umocnila posunutím rozehrávky o dalších 8 yd vpřed (do touchdownu zbývaly jen 4 yd!). Bohužel však následovaly tři penalizace (12 hráčů na hřišti, blokování ze zadu a zdržování rozehrávky), které přerušily jinak úspěšný drive ? na 4. pokus nezbývala jiná možnost než pokus o fieldgoal, ale ani tentokrát, byť z výrazně kratší vzdálenosti než v závěru 2. čtvrtiny, nebyl Šild úspěšný díky průniku dánské defense přes naší nedůraznou offense line. Dánský útok ještě vykřesal naději v podobě získání 1. downu dvěma běhy, ale z jejich strany šlo o poslední záchvěv útočného snažení ? přihrávka dlouhá 25 yd byla zachycena v zámezí. V průběhu našeho posledního útoku jsme na 3 běhy získali nejprve 1. down (2x David Krejbich) a pak již šlo pouze o taktické manévry z obou stran ? Dánsko si postupně vybralo zbylé dva timeouty, kterými zastavovali čas, naopak náš útok zaklekával až do konce utkání. Konečný výsledek 3:7 v náš prospěch znamená úspěšné vykročení do dalších bojů a zároveň historicky první vítězství národního týmu, ke kterému přišla mezi hráče poblahopřát i velvyslankyně České republiky v Dánsku paní Košťálová. Výsledek dopadl podle našeho očekávání, ale je nutné v následujícím tréninku zapracovat zejména na větší sehranosti útoku ? podobný výkon proti nadcházejícímu těžkému soupeři z Itálie, který je favoritem celého turnaje, by zcela jistě k úspěchu nestačil.