Home  /  Zprávy  /  Alligators porazili Mammoths field goalem v poslední vteřině

Alligators porazili Mammoths field goalem v poslední vteřině

(út) 13. říjen 2020, Radim Kroulík

Poslední zápas v nováčkovské sezóně odehráli Mammoths doma před prázdnými tribunami proti brněnským Allligators. Zápas to byl jako na houpačce a nakonec vyhrál ten šťastnější.

Po vyhraném losu začínali na míči Mammoths, ale stejně jako u většiny svých prvních drivů na hřišti vydržel jen tři pokusy, než byli domácí nuceni odpuntovat. Další šanci mu dala obrana Mammoths, která brzy ze hřiště vyhnala i útok hostů. Ani druhý drive domácích nebyl úspěšný. Útok se viditelně v chladnéM počasí teprve zahříval.

Do provozní teploty se tak zjevně dostal dříve útok hostů, který ve svém druhém drivu, vedeném překvapivě především vzduchem dostal až do endzóny, kde našel Tomáš Fortelný svým pokusem Davida Michálka. Po potvrzením z nohy Jana Nestra tak šli hosté do vedení 7:0.

Jestli se první tři drivy domácího útoky moc nepovedly, tak třetí byl přímo katastrofální, když obrana hostů získala míč těsně před domácí endzónou a připravila tak svému útoku krásnou pozici pro další skórování. Útok vedený Fortelným tuto situaci naplno využil, když si do endzóny doběhl krátkým během David Kilián. Po dalším přesném kopu z nohy Jana Nestra to s domácími nevypadalo dobře, protože na ukazateli svítilo nelichotivých 0:14.

Domácí útok však dokázal větší psychickou odolnost, než v předchozích zápasech a ve svém dalším drivu překvapila hostující obranu krátkým passem na Filipa Novotného, který svoje zachycení donesl až pro 71yardový touchdown. Ani domácí kicker Jaroslav Ulica se nemýlil a domácí snížili na 7:14.

Úspěšný drive domácího útoku vlil trochu energie do jejich žil, jejich drivy vypadaly lépe, ale přesto téměř po celou druhou čtvrtinu hrály prim obě obrany, které útoky nepouštěly do skórovacích pozic. Tak jak domácí útok skončil první čtvrtinu, tak skončil i tu druhou. Touchdown si připsal po krásném passu Michala Stokláska Zdeněk Šulák. Jaroslav Ulica tentokrát minul svoji neoblíbenou branku, a tak první poločas skončil za stavu 13:14 pro hosty.

Třetí čtvrtina se odehrála plně v režii domácích Mammoths. Obrana vystavovala brněnským rychlé stopky a domácím se podařilo rozjet jejich běhovou hru. Jako obvykle, když funguje běhová hra, jde nahoru hra celého útoku, což se potvrdilo ve druhém útočním drivu domácích, kdy Michal Stoklásek našel passem svůj oblíbený cíl v tomto zápase Zdenka Šuláka, který se zastavil až v endzóně. Po dvoubodovém potvrzení, kdy si do endzóny doběhl sám domácí quaterback, šli mamuti poprvé v zápase do vedení.

Že jdou v tomto zápase domácímu útoku závěry čtvrtin, potvrdil útok i na konci té třetí, když skvělou prací s časem dokázal míč počtvrté dostat do endzóny Alligators a potřetí tam s ním s míčem v ruce doběhl Zdeněk Šulák po dalším úspěšném passu Michala Stokláska, který zřejmě chtěl využít toho, že Mustangs nehráli a předskočit Martina Ernekera na pozici nejlepšího českého quarterbacka. Jaroslav Ulica tentokrát kopal na svoji oblíbenou bránu a ze ztráty dvou touchdownů byli domácí ve vedení o dva touchdowny.

Pokud jsme v úvodu řekli, že zápas byl jako na houpačce, je asi jasné, jak vypadala poslední čtvrtina letošní sezóny. Domácí sice nadále dokázali pohybovat míčem po zemi, ale passová hra začala váznout, a tak byla na hřišti stále více domácí obrana. Zda to bylo únavou obrany, která opět v důsledku zranění a nemocí, nebo přece jen zkušenostmi z mnoha sezón v Paddock lize na straně hostujících Alligators, ale byli to hosté, kdo diktovali tempo čtvrté čtvrtiny. Nejprve snížili na rozdíl jednoho touchdownu po běhu Davida Kiliana téměř přes polovinu hřiště, nepotvrzeném kopem, který se Janu Nestrovi nevešel mezi tyče.

Domácím nepomohl ani interception zachycený hvězdou domácí obrany Lubomírem Dohnalem. Domácí útok sice pobyl díky běhové hře na hřišti, ale k bodům to nevedlo, a tak se ke skórování dostali hosté, kdy se do endzóny po krátkém běhu podíval i druhý z running backů hostů, Marcus Francis. I hostům se povedlo napravit nepovedený kop, když potvrzení za dva proměnil po zemi David Kilian.

Po dalším neúspěchu domácího útoku vydržet na hřišti tak dostali hosté možnost otočit zápas k vítězství. I oni dokázali, že umí pracovat s časem, a poté co se úspěšným postupem po zemi dostali na dostřel field goalu ho s vypršením času proměnil s jistotou Jan Nestr. Domácí tak po povedeném útoku zakončili sezónu smolnou porážkou, ač ukázali, že dokážou hrát dobrý zápas i proti tradičnímu týmu z Paddock ligy.

Počet diváků: 0
Rozhodčí: Jaroslav Rybář (R), Kamil Kroulík (U), Mikuláš Zouvala (HL), Martin Živný (LJ), Petr Márai (BJ), Stanley Hameder (SJ), David Hájek (FJ)

Brno Alligators TD - 0:7 - David Michálek, 27y pass od Tomáš Fortelný (Jan Nestr kick); 6:30
Brno Alligators TD - 0:14 - David Kilian, 5y run (Jan Nestr kick); 5:35
Přerov Mammoths TD - 6:14 - Filip Novotný, 71y pass od Michal Stoklásek (kick neúspěšný); 4:06
Přerov Mammoths TD - 14:14 - Zdeněk Šulák, 2y pass od Michal Stoklásek (Michal Stoklásek 2pt run); 0:26
Přerov Mammoths TD - 21:14 - Zdeněk Šulák, 30y pass od Michal Stoklásek (Jaroslav Ulica kick); 9:27
Brno Alligators TD - 28:20 - David Kilian, 48y run (kick neúspěšný); 11:51
Brno Alligators TD - 28:28 - Marcus Francis, 1y run (David Kilian 2pt run); 4:52
Brno Alligators FG - 28:31 - Jan Nestr, 24y; 0:00