Home  /  Zprávy  /  MEJ - utkání o 7.místo: ČR -Finsko (komentář)

MEJ - utkání o 7.místo: ČR -Finsko (komentář)

(so) 31. červenec 2004, Filip Hobza
ČR - Finsko  7:0
Stadion Olympijskij
Po čtvrtinách: 0:0, 0:0, 0:0, 7:0

V boji o 7. místo na Mistrovství Evropy juniorů v Moskvě se našim reprezentantům podařilo zdolat výběr Finska 7:0.
O utkání rozhodl 1 minutu před závěrečným hvizdem widereceiver Miloš Hildebrand č.86 (Prague Panthers), který chytil od quarterbacka Jiřího Sýkory (Prague Lions) přesnou ? 30 yd ? přihrávku do endzóny. Následně zvýšil skóre o l bod Karol Mikuláš č.33 (Prague Panthers).

Pro výběr hráčů z týmů: Alligators, Bobcats, Devils, Lions, Panthers a Stallions účinkování na MEJ v Moskvě skončilo. Hráči se rozjedou domů do domácích týmů se spoustou fotbalových zážitků a zkušeností, o které se mohou podělit se svými spoluhráči a zvýšit tak úroveň juniorského amerického fotbalu v ČR: vždyť mohli sledovat americký fotbal v podání nejlepších evropských týmů. Navíc valná většina hráčů české reprezentace by mohla hrát díky svému věku i na příštím MEJ v roce 2006.

Na zápas přijal pozvání Generální konzul ČR v St. Petěrburku, pan Antonín Murgaš s chotí.

Vzhledem k četnosti utkání MEJ 2004 patří velké díky MUDr. Tomáši Krůtovi alias ?Ptica? (ortopedie Motol 1. LF), a fyzioterapeutovi Mgr. Tomáši Křížkovi alias ?Kris-kros? (nemocnice Vinohrady ? Klinika rehabilitačního lékařství), kterým se na jejich pokoji vystřídal celý výběr ČR několikrát za den. Udržovali hráče neustále ?akceschopnými? a dokonce pomáhali i zraněným z ostatních týmů, kteří marně čekali na hřišti na pomoc svých doktorů (jejich běh nebyl silnou stránkou). Zavazadla obou lékařů budou lehčí o 40 kg (?materiál?, jenž byl spotřebován na hráčích).

1.čtvrtina:
Začali jsme se bránit na 45yd soupeře, který byl donucen skvěle hrající obranou puntovat ze svých 40yd.  O moc lépe nedopadl drive našeho útoku, který byl rovněž nucen puntovat ze své poloviny (27yd). Ani další útok nepřinesl kýžený výsledek pro soupeře a odkopává z 41yd na naši 22yd linii, odkud se nám daří díky dobře běhajícímu runningbackovi Víškovi č.21 (Prague Panthers) získat úplně první first down tohoto zápasu. Ten je však pro tuto čtvrtinu zároveň posledním. Nevyužíváme ani častých penalt proti Finům za falsestart. V závěru čtvrtiny po chybě našeho cornerbacka se podařilo Finům hodit na naši 25yd linii dlouhý pas, který je tak poprvé za utkání dostal za polovinu hřiště.  Končí čtvrtina.

2.čtvrtina:
Z 25 yd se posouvají o 4yd blíže naší endzóny, následuje pass na receivera v endzóně, který však nebyl zachycen. Výborně zapracoval defensend Michael Vondráček č.72 (Prague Lions), kterému se dařilo likvidovat hry soupeře v jejich backkfieldu. Následnou přihrávku quarterbacka pohotově zachytil na 25yd Bohuslav Rom č.35 (Dobříš Bobcats). Běhy středem útočné formace přenesl Víšek náš útok za půlku (na 37yd), kde bohužel udělal pouze 2yd a byl nucen kopat punt.
58 vteřin do poločasu jsme se snažili ultradlouhými pasy posunout náš útok z nevýhodné pozice (14yd): nevyšel 40yd dlouhý pas na Miloše Hilderbanda ani 30yd na Rostislava Stříbrného (Brno Alligators). 32 vteřin Před poločasem zkusil QB Sýkora běh středem ? byl úspěšný ? dostal se na 25yd, kde však díky nedostatku času nemohl rozvinout další akci. Končí čtvrtina.

V poločase hlavní trenér Martin Kocián poukázal na to, že je nutné skórovat  a právě k tomu máme v záloze 2 speciální útočné akce.

3.čtvrtina:
Až do posledních 2,5 minut čtvrtiny, kdy se střídalo několik neúspěšných sérií obou útočných formací, se Finové dostali nejblíže naší endzóně za celý zápas: na 20yd, následným během se posunuli na 18yd, incomplete pass do endzóny, následoval fake punt, který nevyšel. Náš útok začínal za 13yd. První akcí získal Víšek first down, další se už získat nepodařilo.

Michael ?Táta? ?Helenka? Vondráček se několikrát postaral o zlikvidování útočných akcí v backfieldu Finů, kterým dostatečně navýšil statistiku mínusových yardů.
3 minuty před koncem utkání soupeř puntoval ze svých 25yd. Víšek posunul míč z 43yd na soupeřových 38 yardů. Faul nás posunul na 24 yd. Zbývalo posledních 60 vteřin utkání, když se podařilo quarterbackovi Sýkorovi hodit nádherný touchdownový pas na Miloše Hildebranda, který tak přiblížil český výběr k získání 7. místa.  Mikuláš zvýšil kopem na 7:0.
36 sec před koncem naše reprezentace zažila horké chvíle, neboť se nepodařilo zastavit return, kterým se Finové dostali na našich 45yd.  Následně se posunuli zpět na 49yd jejich území. Na hodinách zbývalo 25 vteřin, když se Finům podařilo hodit úspěšným pas na 34yd našeho území.  Timeout CZ. V poslední sekundě utkání se Finům nepodařilo vymyslet útočnou akci, která by zvrátila výsledek.

Na konci utkání byl hlavní trenér Kocián velmi stručný: ?...je lepší být 7. než poslední 8.? Dál poděkoval všem hráčům za řádnou reprezentaci.