Home  /  Zprávy  /  Evropský combine camp

Evropský combine camp

(út) 11. listopad 2008, Michal Rosíval
V rámci akce "cizinci do NFL a více peněz z ciziny pro NFL" proběhl v německém Hanau druhý stupeň výběrových combine kempů, který navázal na kempy národní (výsledky českého). Mimo kempu v Hanau se druhý level konal ještě v Londýně, Mexiku a Japonsku, přičemž na těchto kempech (s určitostí na těch evropských) bylo vždy kolem 40 hráčů. Z tohoto druhého levelu mohou nejúspěšnější (jejich počet není známý) postoupit ještě do třetího, finálového, výběrového kola, který bude v únoru v Seville ve Španělsku.
 Nejlepších dvaatřicet ze španělského kola jde potom do NFL. Zda-li na practise roster do předsezónního campu nebo "povinně" na zápasový roster, případně, zda-li si je týmy budou vybírat v draftu nebo budou přidělováni po vzoru NFL Europa není jasné.
 
Česká republika měla na kempu hned šest zástupců, což je vzhledem k počtu evropských účastníků poměrně velké číslo. Otázkou je, zda-li u nás máme tak kvalitní fotbalové hráče nebo prostě jen mladé lidi, kteří mají "správné rozměry". V každém případě onou šesticí českých zástupců byli Karel Augusta, Miloš Hildebrand, Vojtěch Svoboda (všichni Panthers), Petr Andres, Josef Fuksa a Jakub Mahler (všichni Lions). V Hanau došlo k přeměření stejných vlastností a zapisovaní výsledků stejných disciplín jako v Praze, nové bylo jen měření délky paže a ruky, který Martin Kocián, trenér Lions (a současně osobní šofér Andrese a Mahlera, kteří do Hanau odjížděli ihned po prohraném juniorském finále) okomentoval slovy "je to jako u psa,když má velkou tlapu, víš, že bude velký".
Kromě fyziologických vlastností se testovaly i schopnosti herní a byť byl kemp pouze jednodenní, tak nemůže být pochyb o tom, že každá minuta tréninku pod vedením špičkových trenérů má cenu zlata.
 
Za nejúspěšnější české hráče označil Kocián Hildebranda a Fuksu, což asi není překvapením. Hildebrand, mající s podobnými kempy již zkušenosti, byl totiž na českém combine v první pětce ve všech disciplínách a Fuksa, jasně nejtěžší i nejvyšší účastník českého kempu na bench pressu zvedl skoro tolik, co všichni ostatní dohromady. Přitom současně patřil k nejdynamičtějším.
V seznamu českých vyvolených možná překvapivě chyběl Jan Dundáček, který byl v Česku rychostních disciplinách nejlepší a stačil i v dynamice. "Zastoupil" ho jiný Lion, Petr Andres, který ve všech statistikách byl takřka ve všech statistikách horší než Dundáček, ale patrně rozhodl ročník narození (je o 4 roky mladší). V případě Mahlera je potřeba zmínit, že v kempu nebyl evidován jako quarterback (v ČJLAF byl sarting QB Lionů), ale WR/DB.
I oba zbývající Panteři se do výběru dostali, soudě podle čísel, trochu překvapivě - Svoboda ve všech kategoriích byl nanejvýš ve "středu pole", nevynikl ani v bench pressu, ovšem jeho výšku, 203 cm, doslova nešlo přehlédnout. Rovněž Svoboda zaznamenal jediný dobrý výsledek - byl čtvrtý v bench pressu. Vzhledem k sestavě českého týmu se proto částečně nabízí otázka, zda-li má z hlediska NFL smysl vybírat mezi fotbalisty nebo by "nadějnější" adepty našli v posilovnách nebo basketbalových týmech...
 
Tak či onak, vystoupení všech českých zástupců shrnul Kocián slovy, že se rozhodně neztratili a přinejmenších dvojice Hildeband-Fuksa by si tedy na únor neměla objednávat lyžovačku. A možná se příští rok dočkáme souboje Hildebrand-Fuksa v zápase Panthers-Lions - ovšem nikoliv Prague-Prague, ale Carolina-Detroit. Proč ne...