Home  /  Zprávy  /  Deset nejlepších zápasů u nás za posledních deset let (edice 2015)

Deset nejlepších zápasů u nás za posledních deset let (edice 2015)

(po) 28. prosinec 2015, Michal Rosíval

Každoroční připomenutí desítky nejlepších zápasů hraných na našem území za posledních 10 sezón.

Nejprve tradiční připomenutí zásad, podle kterých je žebříček sestaven. Každý zápas je ohodnocen v pěti kategoriích, kterými se "měří" zajímavost zápasu. Ve všech kategoriích se uděluje 1-5 bodů, celkové maximum je tedy 25 bodů. Hypotetických 25 bodů by získal například finálový zápas Mistrovství Evropy hraný ve výborné atmosféře, s dostatkem bodů, skvělých výkonech a dramatickým rozhodnutím v závěru zápasu. Jednotlivé kategorie k hodnocení jsou rozepsány na konci článku.

Sezóna 2015 se do rankingu top zápasů zapsala dvakrát - Czech Bowl XXII dostal naprosto stejné hodnocení jako finále z roku 2014, patrně nikoliv překvapivě. A umístila se i soutěžní premiéra reprezentačního týmu na našem území.

Finále Divize I přineslo rekordní návštěvu, přes 4500 diváků, rozlučku Kyla Newhall-Caballera s kariérou, ale také opět jednoznačný průběh zápasu, na kterém ztroskotalo celkové hodnocení zápasu. Zápas sice nakonec skončil tak jednoznačně jako vloni, ale hodnocení mají oba zápasy shodné - třikrát "pětka", ale za dramatičnost jen "jednička".

Druhý zápas, který se letos zapsal mezi top ten zápasů je souboj s Poláky do další fáze kvalifikace na ME. Zápas získal plná hodnocení za "ligu" a dramatičnost. Na Ondráškův vítězný zákrok si jistě vzpomenete. Kdyby se volila nejdůležitější akce roku, tak by polský vyrovnávací ne-touchdown asi soupeřil s two-point conversion Black Panthers ze semifinále AFL v Innsbrucku. Obě akce v sobě doslova zhmotnily napěti, jakkoliv výsledky těchto jedinečných okamžiků byly pro české barvy zásadně odlišné.

Rok 2015 přinesl i první vyřazování ze žebříčku pro "stáří" - ranking opustilo finále Halového mistrovství 2005. Inu, deset let uplynulo jako voda... Kromě tohoto zápasu žebříček opustil i Silver Bowl z roku 2014, už ani devatenáct bodů z pětadvaceti nestačí.

10. Česko-Slovensko (Přátelský mezistátní zápas mužů) – 19 bodů
První zápas reprezentace na domácí půdě. Herně trochu slabší zápas byl vyvážený podstatností okamžiku, atmosférou zápasu, na které se valnou měrou podíleli slovenští příznivci a ačkoliv zápas nakonec skončil o deset bodů, tak průběh zápasu nenudil.

8. Lions-Panthers (ČJLAF 2010) – 20 bodů
Finálové zápasy juniorské ligy hrané v Edenu měly všechny předpoklady dostat se do žebříčku, protože atmosféru měly výbornou a i dramatičnost zápasů je mezi Lions a Panthers velmi dobrá, byť toto finále mírně zaostalo za rokem 2009.

8. Česko-Polsko (Kvalifikace na ME mužů 2018) – 20 bodů
Historicky první ostrý reprezentační zápas na našem území. Drama jako řemen, ale jen průměrné hodnocení důležitosti zápasu (šlo o první kolo kvalifikace) i atraktivity předvedené hry. Přesto docela silná vzpomínka a díky povedenému konci zápasu i radostná.
 
7. Black Hawks-Milano Rhinos (EFAF Cup 2011) – 20 bodů
Maximální počet ve třech kategoriích - liga, atraktivita a drama. Zápas EFAF Cupu, který v podstatě dokonale naplnil podmínku o  atraktivitě s vítězným field goalem pět sekund před koncem. Třikrát dokonalost, kterou ale až na sedmé místo srazila úroveň zápasu (pouze základní skupina) a bohužel i nezájem diváků.

5. Black Panthers-Bobcats (ČLAF 2014) a Black Panthers-Bobcats (ČLAF 2015) – 20 bodů
Zápasy jsou vedeny na jednom řádku, protože pro ně platí legendární "stejné chyby, stejné známky". Nicméně kromě dramatičnosti zápasy ve všech ostatních kategorích získaly maximum, které mohly získat, tzn. třikrát po pěti bodech a za "Ligu" čtyři body (české zápasy "pětku" získat nemohou).

4. Panthers-Lions (ČLAF 2009) – 21 bodů
Druhé velké finále v Edenu. Zápas na nejvyšší úrovni. Kdyby Lions zcela zbytečně neztratili vedení v závěru prvního poločasu a šli do přestávky se sedmibodovým vedením, tak by pořadí zápasu bylo asi ještě vyšší.

3. Black Hawks-Panthers (ČLAF 2012) – 22 bodů
V mnoha ohledech velmi podobný zápas finále z roku 2011. Také velká přetahovaná, nakonec rozdíl jen o jediný bod, ale něco málo přece jen na nedostižný loňský zápas scházelo. Možná vítězný field goal, možná umělé osvětlení, možná více diváků, možná jiný stadion. Každopádně i toto byl zápas, který patří do českých fotbalových dějin.

2. Lions-Panthers (ČJLAF 2009) – 22 bodů
Co do součinu bodů obou týmů (skóre 38:29), tak rekord juniorské ligy. Tohle ve finále soutěže, ne v "nevýznamném" zápase v poklidné přátelské atmosféře. Kromě rekordního počtu v bodech (přitom se v žádném případě nedá říct, že by obrany hrály špatně!) i výborná fotbalová atmosféra. Tento zápas měl všechno. Skoro...

1. Black Hawks-Panthers (ČLAF 2011) – 24 bodů
Juniorské finále 2009 mělo všechno dokud se světu neukázalo finále ČLAF z roku 2011. A tento zápas všechno opravdu měl. Vítězný field goal Black Hawks 25 vteřin před koncem, následovaný o asi 3 yardy krátkým pokusem Panthers v době, kdy vypršel čas. Výborná atmosféra na perfektním stadioně, jinde neopakovatelná. Zápas české ligy lepší hodnocení, podle vymezených kritérií, získat nemůže.


Jednotlivá kritéria určující bodový zisk zápasů

Liga a její úroveň
Mezinárodní soutěž (evropské poháry, mezistátní zápasy): 5 bodů
Národní soutěž mužů (ČLAF, AFL): 4 body (za nižší úrovně vždy o bod méně)
Národní soutěž juniorů: 3 body
Jiné soutěže: 2 body
Nesoutěžní zápasy: 1 bod

Důležitost zápasu
Finále: 5 bodů
Playoffs: 4 body
Důležitý zápas: 3 body
Zápas: 2 body
Nepodstatný zápas: 1 bod

Atraktivita
Zde již nelze stanovit objektivní kritérium. Fanoušek obrany by asi vyzdvihl zápas s výsledkem 3:0, bere se tedy hodnocení průměrného diváka, který dává přednost útoku. Vždy se hodnotí podle obvyklých pro danou soutěž, takže 5 bodů může získat zápas například AFL i české juniorské soutěže, ačkoliv předvedená hra bude rozdílná. Jde o to, nakolik byl daný zápas vyjímečný v dané soutěži nebo věkové kategorii.

Dramatičnost
Samozřejmě ani zde nelze stanovit hranice dramatičnosti, nicméně vychází se z předpokladu, že pěkný zápas s výsledkem 55:0 je pro diváka méně zajímavý, než zápas, který jde do prodloužení nebo je rozhodnut vítězným field goalem při vypršení času, což lze přijmout jako všeobecně uznatelné kritérium.

Atmosféra
Ani tady pochopitelně nelze být zcela objektivní, ale jsou zápasy, které si zapamatujete nejen hrou, ale i tím "okolo", duchem místa a času. Jinými slovy, roli hraje atmosféra na zápase, místo zápasu, počet diváků.