Home  /  Zprávy  /  Leško: S přípravou jsem spokojený

Leško: S přípravou jsem spokojený

(st) 14. září 2016, Radim Kroulík

Dnes večer vyráží česká reprezentace do anglického Worcesteru, kde bude bojovat o postup do další fáze kvalifikace na Mistrovství Evropy. Český výběr se v pátek střetne s Nizozemskem, se kterým v roce 2014 sehrál v Praze přátelský zápas. V neděli čeká na náš tým jeden z dvojice Velká Británie - Rusko. Pouze vítěz turnaje si zajistí účast v dalším kole kvalifikace na Mistrovství Evropy. V pondělí byla zveřejněna nominace týmu hlavního trenéra, Daniela Leška.

Jak probíhala příprava národního týmu?

Měli jsme tři víkendové kempy a dva tryouty. V tryoutu jsme narazili na hodně hráčů s velkým talentem, ale bohužel talent není všechno, často chybí detailní dovednosti a znalost fotbalu. Byl jsem rád, že se spousta hráčů, se kterými jsem ještě neměl možnost pracovat, ukázala na tryoutech. Pro ně mohlo být obohacující, že se podívali, jak se dělá fotbal jinde a možná i na vyšší úrovni. Co mě trochu zarazilo, byla horší účast hráčů pozvaných na kempy. Bylo pozvaných dost hráčů z různých klubů, kteří se poté kempů nezúčastnili, což mě zklamalo. Celkově hodnotím přípravu jako velice dobrou. První kemp byl zaměřený na testování hráčů, vystavování je nekomfortních herních situacím a k tomu kompetitivní drilly mezi pozicemi. Druhý kemp už byl zaměřený na finální vylepšování playbooku a uzpůsobení hry našemu soupeři, protože už jsme měli základní přehled toho, co Nizozemsko bude hrát. Poslední kemp byl o finální přípravě na zápas a eliminaci chyb. Počasí nám opravdu přálo, každý kemp bylo přes 30 stupňů, takže všichni hráči mají můj velký respekt za to jak k tomu přistoupili. S přípravou na kempech jsem maximálně spokojený.

Jak je pro tebe jako trenéra Black Panthers těžké vytvořit reprezentační soupisku, která bude vhodným mixem „vlastních hráčů”, které dobře znáš, a těch z ostatních klubů?

Já tohle často opakuji, ale nechci aby to znělo jen jako fráze. Já se snažím najít 45 nejlepších hráčů a následně 11 hráčů na hřišti, kteří nám dají nejlepší šanci vyhrát. Potom je mi jedno z jakého je hráč týmu. Samozřejmě pokud s hráčem pracuji na klubové úrovni, tak znám jeho charakter, jak moc je schopen čelit emocionálně a fyzicky vypjatým situacím během zápasu. U ostatních kluků takovou možnost nemám. Zde probíhá nováčkovská daň, kdy pokud vezmu šikovného hráče, který je vystaven zápasovému stresu, například že musí rozhodnout třetí down na Mistrovství Evropy, tak potřebuji znát i jeho charakter, jestli se mi v té situaci nesesype. K tomu samozřejmě přihlížím také. Určitě jsem rád, že můžeme tým, který je postavený na hráčích z Black Panthers, doplnit o hráče, kteří je skvěle doplňují, jak fyzicky, tak charakterově. Například Lukáš Růžek, ale i na ostatních pozicích. Těžké to není, je to práce, která je pro mě příjemná a baví mě pracovat s lidmi tak, aby se vytvořila chemie týmu.

Oproti zápasu s Polskem je na soupisce 18 změn. Je to způsobeno výkonností hráčů nebo jejich nezájmem o reprezentaci.

Od všeho trochu. Zklamáním pro mě je, že ne všichni mají zájem reprezentovat. U nás je hodně skvělých hráčů, výborných atletů, kteří by rovnou mohli mít starting pozici v reprezentaci, ale bohužel nemají o to zájem. Pokud by byl větší zájem mezi hráči reprezentovat, soupiska mohla vypadat trochu jinak. Měl bych mnohem těžší situaci, koho z týmu seškrtat na finální soupisku. Takhle jsem ani neměl moc velkou práci, protože mi to někteří hráči „usnadnili” tím, že nedorazili na kempy. Letos jsem tomu v takové míře čelil poprvé. Někdy se stane, že někdo nemůže nebo odřekne, ale letos nedorazilo hodně hráčů, kteří i předběžně přislíbili, že budou k dispozici. Další věc je generační výměna, kdy na loňské soupisce bylo pár hráčů, kteří atakují 40 let. Budu radši, když tým budu pozvolna obměňovat a omlazovat, proto jsem dal přednost mladým klukům i z nižších lig než brát do Anglie hráče, kterým je 38 nebo 40. Jde o omlazování a získávání rychlosti do týmu, protože starší hráči už většinou nejsou schopni stíhat rychlostně. Je to příslib do budoucna a získávání zkušeností. Budeme hrát dva zápasy ve třech dnech, což 40letý člověk nedá, to vím z Black Panthers, kdy jsme hráli dvojáky. Mladí hráči by to měli lépe fyzicky utáhnout. Větší talent, větší rychlost a větší možnost regenerace k tomu odehrát dva zápasy v krátkém čase. 

Jak náročné je dostat všechny hráče na úroveň potřebnou pro mezinárodní fotbal?

Bohužel koncept víkendových kempů není plně dostačující, zvlášť pro talentované hráče z nižších lig. Na úrovni národního týmu je playbook zjednodušený, máme limitovaný počet akcí a coverages. Vycházíme z několika základních passových konceptů, každý bude mít 3-4 akce a dvě primární coverage s nějakými drobnými úpravami podle formací a down and distance. V porovnání s playbookem například z Black Panthers je to mnohem zjednodušené. 

Co si lze přenést do přípravy z přátelského zápasu, který český tým proti Nizozemsku odehrál v roce 2014?

Nemyslím si, že to příliš pomůže. Nizozemsko má od toho zápasu kompletně změněný trenérský kádr, takže budou hrát něco jiného. Dobré je, že známe jejich quarterbacka a running backa, což jsou jejich dvě největší zbraně v útoku. Ale koncept toho, jakým způsobem budou hrát, se od 2014 bude výrazně lišit. Máme přehled, co hrají teď, víme jaká je jejich filozofie útoku a obrany. Tomu jsme uzpůsobili přípravu gameplanu. To, že jsme s nimi již hráli, nepovažuji za elementární věc k přípravě na páteční zápas. Na video z našeho přátelského zápasu s nimi jsem ani nekoukal, protože mají úplně jiný tým. Jediné, co zůstalo je quarterback a running back, kteří budou hrát.

Jak moc se příprava na zápas s Nizozemskem dělila na atakování slabin soupeře a na soustředění se především na vlastní výkon?

Moje filozofie v reprezentaci je tzv. situační playbook. Já nemám 150 stránkový dokument, kde je 200 akcí. Jak na straně útoku, tak obrany máme situační playbooky. Samozřejmě obojí vychází z elementárních základů, ale zbytek se dělá specificky na soupeře. To znamená, že proti Polsku, které hraje v obraně více Cover 4, se přiklonilo k passům, které atakují slabiny této coverage. Naopak u Nizozemska víme, že jsou více Cover 3 obranou, takže playbook je uzpůsoben tak aby akce atakovaly slabiny Cover 3. A podobným způsobem postupujeme v rámci celé přípravy. Na Nizozemsko máme osekaný playbook, těch akcí není moc a pilovali jsme to, aby tým všechny akce znal, včetně úprav a readů. V přípravě jsme vycházeli z rozboru zápasu Nizozemsko - Irsko, které se hrálo před naším druhým kempem. Určitě pro nás bylo důležité, že video ze zápasu s Irskem máme.

Může být výhoda, že velká část týmu má zkušenosti s „dvojáky” z Black Panthers?

Moc jsem nad tímto nepřemýšlel. Určitou výhodou to být může. Hráči vědí, co přesně po zápase potřebují, aby během jednoho dne zregenerovali na další zápas. To možná pro hráče, kteří tomu nikdy nemuseli čelit, nemusí být komfortní. Ale nemyslím si, že by to bylo něco, co by mělo výrazně ovlivňovat zápas.

Odehrajete dva zápasy ve třech dnech. Jak těžké je připravit hráče na dalšího soupeře v tak krátkém čase?

Gameplan na případného nedělního soupeře nemáme. Videa ruského týmu se nalézt dají, u Britů k dispozici video nemáme. Přiznám se, že jsme to s trenéry neřešili. Jdeme do prvního zápasu s Nizozemskem s cílem vyhrát. Na druhý zápas budeme zůstavat na stadionu a podíváme se na něj. Mám sebou coaching staff, který je velmi kvalifikovaný. Přímo na druhém zápase už budeme dělat přípravu na nedělní zápas. V pátek večer budeme s trenéry do pozdních nočních hodin sedět a připravovat plán tak, abychom to byli schopni hráčům v sobotu ráno vysvětlit na bázi teorie a potom v odpoledních hodinách to procvičit na hřišti. Toho času je minimum. My si uvědomujeme, že čas na procházky po městě nebude. Budeme sedět nad videem a tabulemi a dohromady připravovat nejlepší možný gameplan tak, abychom byli schopni se během jednoho a půl dne připravit na soupeře. Není to nic s čím bychom neměli zkušenosti. Děláme to tak i v rámci Black Panthers, kdy jsme hráli současně rakouskou a českou ligu. Neobávám se toho, mám sebou vysoce kvalifikované lidi.