Home  /  Zprávy  /  Steelers, nebo Lions? Bitva o titul je tady!

Steelers, nebo Lions? Bitva o titul je tady!

(pá) 19. červenec 2019, Radim Kroulík

Ostrava, nebo Praha? Již tuto sobotu se na Městském stadionu v Ostravě rozhodne o novém Mistrovi České republiky v americkém fotbale pro rok 2019. Do finálového Paddock Czech Bowlu XXVI postoupili Aquaponik Ostrava Steelers a Prague Lions. Kromě kvaltiního fotbalu čeká na návštěvníky bohatý doprovodný program.

Kdo vyhraje? Nikdo neví!

Po dlouhé době nás čeká Czech Bowl bez jasného favorita. Prague Black Panthers dominovali Paddock lize od roku 2013. Letos se Black Panthers soustředí pouze na rakouskou ligu, čímž dostala Paddock liga nový náboj.

S tím souhlasí i předseda České asociace amerického fotbalu, Filip Hobza. Ten byl u všech dvaceti pěti Czech Bowlů, a tak má o finálových zápasech přehled. „Czech Bowl nemá po mnoha letech favorita. I s přihlédnutím k výsledkům sedmi vzájemných zápasů Steelers a Lions v posledních třech letech, kdy pouze jediný skončil vítězstvím o víc než jeden touchdown, lze možná očekávat ten nejvyrovnanější finálový souboj v historii, který navíc bude okořeněn odvěkou rivalitou, která mezi Ostravou a Prahou panuje.”

Nejlepší obrana proti nejlepšímu útoku

Czech Bowl bude soubojem statisticky nejlepší obrany proti nejlepšímu útoku. Steelers v základní části inkasovali průměrně pouze 13 bodů. Lions jsou v této kategorii na druhém místě s průměrnými 20 body. V útoku si týmy pozice prohodily. Lions průměrně nasázeli soupeřům 42 bodů, Steelers na druhém místě pak 37 bodů.

Je pak proto trochu s podivem, že úvodní zápas sezony těchto týmů skončil 7:0 pro Lions. „Teď jsou to úplně jiné týmy než na začátku sezony. Mají nové quarterbacka, takže jejich útok vypadá jinak. Když jsem se znovu díval na tento zápas, tak jsem se trochu styděl, protože náš útok nefungoval, jak mohl,” přiznal hlavní trenér Lions, Zach Harrod.

Lions se v útoku mohou opřít o široký arzenál zbraní. Quarterback Michael Hayes bude mít k dispozici receivery Marka Suchého, Jiřího Kohuta, Davida Hlaváčka nebo tight enda Archieho Stevense. Vzdušnou sílu podporuje po zemi running back Filip Ječný, který se společně s Hayesem stará o většinu běhových yardů. 

Podruhé v řadě se Steelers představí v Czech Bowlu před domácím publikem. „Určitě je to výhoda, když můžete hrát doma, přestože technicky se jedná o neutrální prostředí. Město je za námi,” dodal k domácímu prostředí Griffeth.

Hrající trenér stojí za úspěchem obrany Steelers, která patří od jeho příchodu mezi českou špičku a letos vévodí většině defenzivním statistikám. Filozofie ostravské obrany je zdánlivě jednoduchá. „Snažíme se dělat pár věcí, ale snažíme se je dělat lépe než kdokoliv jiný. Hráči přesně vědí, co se od nich očekává a co mohou očekávat ode mě,” popsal recept na úspěch obrany Steelers Griffeth.

Steelers si věří také v útoku. Doby, kdy útok Ocelářů závisel pouze na běhové hře, jsou pryč. „Lions nemohou podcenit náš passový útok. Každý ví, že běhový útok máme, ale teď už je to vážné i s passovým,” potvrdil větší variabilitu útoku receiver Ondřej Chmela. Z větší vyváženosti útoku měl radost i running back Dominik Dvorský. „Je to pro nás obrovská úleva. Passový útok otevírá více prostoru pro běhový.”

Týmy se dobře znají z předchozích bitev. Lze tedy očekávat, že ve finále vyrukují s nějakou novinkou. „Musíme se připravit na neočekávané,” potvrdil Griffeth. Harrod připouští, že nějaké změny budou, základní kostra hry ale zůstane stejná. „Musíme přidat nějaké věci, ale také musíme hrát to, co nás do finále dostalo. Neznamená to, že budeme mít úplně nový útok. Počítáme s tím, že my i Steelers budeme mít ve hře malé změny.”

Co rozhodne o titulu?

Jaké otázky si klást? Zde je několik klíčových aspektů, které mohou rozhodnout o titulu.

Koho více pohltí atmosféra finálového zápasu? Nervozita bývá často viditelná hlavně v úvodu zápasu.

Která obrana dokáže eliminovat běhání quarterbacků? Webster i Hayes dokáží prodloužit passovou akci a získat si drahocenné vteřiny navíc. V případě nouze umí oba sbalit míč a získat yardy po zemi. 

Udrží útok Steelers krok s útokem Lions?

Kdo bude udávat tempo zápasu? Nejlepší způsob, jak zabránit soupeři skórovat, je držet svůj útok na hřišti. Oba týmy umí útočit dlouhým postupným drivem, který zabere hodně času a zároveň vyvede útok soupeře z ideálního tempa.

Podaří se obraně Steelers zopakovat výkon z Paddock Kickoffu, kdy udržela útok Lions na pouhých 7 bodech?

Komu se podaří zastavit běhový útok soupeře? Oba týmy mají produktivní passový útok, který je potřeba si bedlivě hlídat. To ale může otevřít prostor pro běhový útok, kde oba týmy také vynikají. Zastavit běhový útok s odlehčeným boxem může hrát velkou roli.

Kdo se vyvaruje faulů a chyb? Steelers byli druhým nejvíce penalizovaným týmem v základní části. Ve vyrovnaném zápase mohou zbytečné fauly jako nesportovní chování rozhodnout o zápase. Kdo udělá více chyb? Především chyby ve special týmech mohou změnit průběh zápasu.

Atraktivní přenos na ČT sport

Fanoušci amerického fotbalu, kteří nemohou dorazit do Ostravy, nemusí smuntit. ČT sport nabídne přímý přenos, a to včetně virtuální grafiky, videorozhodčího nebo zpomalených opakovaných záběrů. „Určitě se dívejte na exkluzivní přímý přenos na ČT sport. Přenosy jsou na světové úrovni,” uvedl na tiskové konferenci předseda ČAAF, Filip Hobza. Komentátorskou dvojici vytvoří Jiří Kalemba a Petr Košťál, hlavní trenér Pardubic Stallions a poziční trenér reprezentačního týmu. Přenos z Ostravy začíná již v 18:10. Zápas bude k dispozici také na webu ČT sport, a to i pro diváky ze zahraničí. Živé statistiky ze zápasu můžete sledovat na tomto odkazu.

Nevšední zážitek pro každého

Finále Paddock ligy ale není pouze pro skalní fanoušky amerického fotbalu. O jednu z nejlepších akcí tohoto léta v Ostravě nepůjde jen kvůli mimořádnému sportovnímu zážitku. Pro návštěvníky na stadionu čeká našlapaný program, ve kterém si každý najde to své. „Je připraven jeden z nejbohatších programů před zápasem i v poločase,” lákal Hobza. Již od 16:30 bude k dispozici Paddock fanzóna s různými atrakcemi a stanovišti včetně možnosti hodit a kopnout míč na americký fotbal na rychlost a přesnost, případně si vyzkoušet opravdovou výstroj. Před zápasem vystoupí AK - Sergei Barracuda, Pastor & DJ Bussy.

Celým večerem na stadionu bude provázet oblíbený moderátor zpráv televize Prima Matěj Misař a sedminásobný vítěz ankety Hráč roku amerického fotbalu Honza Dundáček. Nástup finalistů bude zpestřen vlajkovým defilé účastníků Paddock ligy, největší českou vlajkou o velikosti 216 m2 a hmotnosti 25 kg, pyrotechnickými efekty, zapojením atraktivních cheerleaders, i slavnostním losem. Fanoušci si ale neoddechnou ani v poločase. Přestávku vyplní artisté z uskupení Cirkus tak trochu jinak, jejichž vystoupení bude velmi neobvyklé!

Vstupenky na Paddock Czech Bowl XXVI jsou k dispozici v předprodeji za sníženou cenu, děti do 15 let pak mají vstup za symbolických 10 Kč.