Home  /  Zprávy  /  Čtveřice zápasů Snapbacks ligy zahájí letošní sezonu

Čtveřice zápasů Snapbacks ligy zahájí letošní sezonu

(pá) 8. duben 2022, Radim Kroulík

Čekání je u konce. O víkendu se opět rozjede americký fotbal na českých trávnících. Po dvou sezonách se Snapbacks liga opět vrací k tradičnímu jarnímu začátku soutěže. A první zápas obstarají finalisté z poslední jarní sezony mužů, Prague Lions a ISMM Ostrava Steelers. Po roční pauze se do akce vrací Sígrs a Blades. Ze slovenské dvojice účastníků ligy se představí v neděli Nitra Knights. Hned na úvod doma přivítají obhájce titulu. Potřetí v řadě odehrají Mammoths úvodní zápas sezony před televizními kamerami. Nezapomeňte se zapojit do tipovací soutěže Pick’em. Soutěžit můžete také o ceny našich partnerů na našem Facebooku.

Prague Lions - ISMM Ostrava Steelers
Lions a Steelers proti sobě zahajovali sezonu také v roce 2019 v televizním zápase na Žižkově. Souboj dvou favoritů tehdy přinesl netradiční výsledek 7:0 a jen potvrdil, že úvod sezony nemusí útoky zastihnout v té nejvyšší formě. Lions ale letos sází na stabilitu a kontinuitu v týmu. Z loňského týmu zůstaly klíčové postavy quarterback Shazzon Mumphrey, hlavní trenér/ofenzivní koordinátor Zach Harrod i defenzivní koordinátor Daniel Disch. Lions tak v přípravě na letošní sezonu nemuseli budovat nic od nuly. Mumphrey si za loňské výkony vysloužil trofej pro nejužitečnějšího hráče útoku v lize a letos by rozjezd pražského útoku mohl mít vyšší otáčky než před třemi lety.

Na soupisce pražského týmu jsou stálice jako Marek Suchý, Lukáš Růžek nebo Ondřej Kubík. Výraznou posilou pražského týmu je running back Adam Žouželka, který přestoupil z Mammoths. Žouželka si za loňskou sezonu odnesl trofej pro Juniora roku a měl by tak být výraznou posilou v backfieldu Lions. Žouželka by měl vytvořit úderné duo společně s Filipem Ječným, který měl loni výborný vstup do sezony, ale sezonu kvůli zranění nedohrál.

Steelers od loňské sezony prošli řadou změn. Do nové sezony vstupují s titulárním partnerem jako ISMM Ostrava Steelers. Hlavním trenérem pro letošní sezonu je Gabriel Martinez a na pozici quarterbacka nastoupí Brad Jones. Na soupisce nechybí ani nesmrtelný Martin Wasserbauer.

Loňská sezona se Steelers nepodařila podle představ. Ve formátu bez semifinále se Steelers úvodními prohrami rychle dostali ze hry o postup do Czech Bowlu. V průběhu sezony se museli navíc vypořádat se zraněním quarterbacka Reddinga. Výsledná bilance 2-4 tak byla daleko za očekáváním ostravského týmu. Ten nyní věří, že bude útočit na návrat do Czech Bowlu.

Hned první zápas ukáže, kde se momentálně oba týmy výkonnostně nachází. Výsledky prvního kola je ale vždy potřeba brát s rezervou. Do konce základní části se toho může hodně změnit a panika ani přehnaný klid nebude po víkendu na místě.

Zápas Lions - Steelers začíná v sobotu od 16:00.

Přerov Mammoths - Brno Sígrs
Mammoths budou chtít vylepšit loňský výsledek, kdy v covidem ovlivněné sezoně skončili na posledním pátém místě.

Kostra přerovského týmu zůstala bez výrazných změn. Útok opět povede quarterback Michal Stoklásek. Ten bude mít letos opět extra motivaci v podobě vstupenky do reprezentačního týmu. Stoklásek je nyní hlavním favoritem pro roli quarterbacka národního týmu, který na podzim odehraje Mistrovství Evropy. Vedle Stokláska budou Mammoths opět spoléhat na kvalitní běhovou hru pod taktovkou running backa Michala Bocka.

Naopak poprvé neuvidíme na hřišti ofenzivního lajnmena Petra Stejskala. Ten po loňské výhře nad Steelers v závěrečném kole ukončil hráčskou kariéru a věnuje se nyní naplno roli předsedy klubu.

Také letos se v obraně budou Mammoths opírat o výkony linebackera Lubomíra Dohnala. Ten si za své loňské výkony vysloužil 9. místo v anketě Hráč roku a anketě o Nejužitečnějšího obránce ligy skončil dokonce na druhém místě.

Sígrs ve své poslední sezoně v roce 2020 postoupili do semifinále ligy a také letos budou mít ve svých řadách zahraniční posilu na klíčovém postu quarterbacka. S quarterbackem Shonem Beltonem přišel do týmu také hlavní trenér James Sutton. I přes roční výpadek tak budou Sígrs vstupovat do zápasu v roli favorita.

Zápas Mammoths - Sígrs začíná v neděli od 12:00 a v přímém přenosu ho odvysílá stanice Premier Sport 2.

Nitra Knights - Vysočina Gladiators
Knights čeká premiéra ve Snapbacks lize a hned na úvod vyzve obhájce titulu. Slovenský tým působil v Česku i v sezoně 2020. Ve 2.Lize v základní části domninoval, když nejtěsnějším výsledkem byla výhra 27:7 nad Sharks. Úspěšné tažení ukončil koronavir a Knights už nedostali šanci dotáhnout sezonu až k vítězství v Silver Bowlu.

Nyní Knights čeká skok z druhé ligy do té nejvyšší. Pro quarterbacka Borise Butoru to bude návrat do nejvyšší české ligy. Zkušený slovenský quarterback hrál za Trnavu Bulldogs. Jestli platí, že v úvodním kole je forma týmů velkou neznámou, tak u slovenského nováčka to platí dvojnásob. Rozhodně ale v Nitře nemohou spoléhat na podcenění ze strany soupeře.

Gladiators vstupují do nové sezony s pořádnou porcí motivace. Poprvé jsou v roli obhájců titulu a k tomu budou chtít ukázat, že za úspěchem posledních dvou let nestály pouze posily z řad Prague Black Panthers. Quarterback Ryan Pahos nahradil Clarka Hazletta, ale od útoku Gladiators lze očekávat podobný ofenzivní styl založený na běhové hře vedené Janem Dunovským. Pahos v dresu Patriots ukázal, že také on bude nebezpečnou zbraní po zemi. Navíc ofenzivní lajnu posílil Josef Fuksa a k němu se přidal také talentovaný Jakub Chareziński z Prague Black Panthers. K tomu nebudou chybět Jan Beran, David Calta a Petr Čermák. Útok Gladiators tak má všechny dispozice k vysoké produktivitě.

Otázkou tak zůstává, jestli se obraně podaří nahradit výkony Augusty, Kabáta, Krse nebo Starého. To není zanedbatelná ztráta pro obranu Gladiators.

Zápas Knights - Gladiators začíná v neděli od 14:00.

Ústí nad Labem Blades - Brno Alligators
Blades loňskou sezonu vynechali a tak se vrací po dlouhé pauze. V sezoně 2020 se ústecký tým probojoval až do semifinále, které se nakonec kvůli koronaviru neodehrálo. Pro letošní sezonu se Blades vydali podobnou cestou jako hlavní favoriti ligy, a to s americkým quarterbackem a hlavním trenérem. Po Bláhovi převzal otěže útoku quarterback Tony Brown. Hlavním trenérem pak je Austin Stubbs. Dlouhá pauza a změny na klíčových pozicích tak prakticky garantují změnu v herním projevu Blades.

Také Alligators přivedli na letošní sezonu do týmu importa. Na soupisce brněnského týmu je americký quarterback Noah Suszckiewicz. Ten by měl pomoci především running backovi Davidovi Kilianovi, který v minulé sezoně navzdory vysoké pozornosti obran soupeřů dokázal naběhat nejvíce yardů v lize. Produktivitě útoku by výrazně pomohla větší konzistentnost passového útoku. Z nové posily by v útoku měli těžit také receiveři v čele s Robertem Wirthem, který si v loňské sezoně připsal nejvíce catchů v lize a v yardech skončil na druhém místě za Josefem Janotou z Lions.

V obraně Alligators letos opět uvidíme klíčové hráče jako Nestr, Řezáč nebo Fišer. Pokud Alligators nebudou mít problémy s malým počtem hráčů jako loni, tak můžeme čekat lepší výsledky. Jejich poslední zápas loňské sezony proti Gladiators, který nakonec v prodloužení prohráli, ukázal, že Alligators dokáží hrát na vysoké úrovni.

Zápas Blades - Alligators začíná v neděli od 15:00.