Home  /  Zprávy  /  Co napovědělo první kolo? Ohlédnutí za 1. kolem Snapbacks ligy

Co napovědělo první kolo? Ohlédnutí za 1. kolem Snapbacks ligy

(út) 12. duben 2022, Radim Kroulík

Úvodní kolo Snapbacks ligy je za námi. Období před startem ligy je plné prognóz a předpokladů, jak si týmy povedou. Nyní se už můžeme podívat, co nám o stavu týmů řeklo první kolo. Úvodní výsledky je vždy potřeba brát s rezervou, ale:

Alligators překvapili
Vypsané kurzy před startem ligy na celkové vítězství Alligators mluvily jasně. Brněnský tým měl z celé Snapbacks ligy nejvyšší kurz. Tým na letošní sezonu posílil americký quarterback Noah Suszckiewicz. Že americký quarterback nemusí automaticky znamenat skvělé výsledky, to vám řeknou v Brně pamětníci sezony 2014. Tehdy Alligators s Ferni Garzou skončili předposlední s bilancí 2-6.

Suszckiewicz v prvním zápase ukázal, že brněnský útok může být velmi nebezpečný. Quarterback Alligators má kolem sebe running backa Davida Kiliana, který loni ovládl statistiku yardů v celé lize. Ve vzduchu pak Suszckiewicz úspěšně nacházel Roberta Wirtha, který loni v yardech i zachycených passech skončil na druhém místě v lize. Ofenzivní produkce Alligators tak není až takovým šokem. Stejně tak v obraně se Alligators opírají o zkušené hráče, kteří i v loňské nepříliš vydařené sezoně se dokázali prosadit na přední příčky ligových statistik.

Blades se úvodní zápas nevydařil, když dvě skórování soupeři věnoval. V obou případech při puntu long snapper přehodil puntera. V úvodu zápasu si díky tomu Alligators připsali safety, při druhé chybě zalehl míč v endzóně brněnský Markvart.

Alligators mohou vydařený vstup do sezony potvrdit venkovním zápasem na hřišti Monarchs. Po úvodním zápase proti soupeři, který naposledy hrál v roce 2020, se Alligators utkají s dalším soupeřem, o kterém toho moc neví.

Steelers potvrdili vysoké ambice
Málokdy se stane, že by tým prohrál a zároveň si mohl říct, že si potvrdil vysoké ambice. Steelers před sezonou po dvou neoslnivých sezonách vyhlásili za svůj cíl návrat do Czech Bowlu. Na hřišti Lions hrála prim obrana Steelers, která na chvíli připomínala obranu z éry Garretta Griffetha. Lions se ve třech úvodních drivech poroučeli ze hřiště stylem tři a ven a dobrou výchozí pozici dokázali Steelers využít ve vedení 14:0.

Útok vedený Bradleym Jonesem ukázal, že v letošní sezoně nebude hra Steelers závislá pouze na běhové hře. Jones si v zápase připsal 5 passových touchdownů. Bohužel pro Steelers, obrana nedokázala udržet výkon z úvodu zápasu a druhý poločas byl na obou stranách divokou přestřelkou, kterou Lions ovládli 49:40. Steelers ale na hřišti favorita ligy ukázali, že jejich ambice stojí na reálných základech.

Lions se na výhru nadřeli
Pražský tým letos sází na stabilitu kádru. Stejný quarterback a koordinátoři měli zaručit, že se Lions v úvodním zápase nebudou sehrávat. První ofenzivní drivy tomu ale příliš nenasvědčovali. Útok kolem Shazzona Mumphreyho ale na konci první čtvrtiny našel tempo a nakonec si ofenzivní zbraně Janota, Suchý, Kadlec a nově také Žouželka rozdělily 49 bodů.

S takovou produkcí útoku je určitě hlavní trenér a ofenzivní koordinátor Zach Harrod spokojen. To defenzivní koordinátor Daniel Disch s inkasovanými 40 body nemohl být spokojený. Obrana Lions v loňské sezoně pustila nejméně yardů v lize, ale Steelers v úvodním zápase neměli problém se po hřišti pohybovat směrem vpřed, včetně několika passových big plays.

Lions hned v dalším zápase čeká další velký favorit. Repríza loňského Czech Bowlu na hřišti Gladiators. Lions na stadion FC Vysočina nemají nejlepší vzpomínky. Po prohře v základní části zde prohráli 0:23 také Czech Bowl.

Pahos do Gladiators zapadl
Obhájci titulu vyrazili s novým quarterbackem Ryanem Pahosem do Nitry. Loňský úvodní zápas sezony se pro Gladiators nesl v duchu dropů receiverů. Tentokrát spojení mezi novým quarterbackem a receivery nevázlo. Calta, Beran i Mašita si připsali passové touchdowny a vše doplnil dalším touchdownem Jan Dunovský. Drobnou kaňkou na prvním zápase Gladiators je inkasovaný touchdown z úvodního kickoffu zápasu. Jinak měli obhájci zápas pod kontrolou.

Zápas Mammoths se Sígrs nenapověděl
Televizní zápas v Přerově byl výrazně ovlivněn absencí quarterbacka Sígrs Shona Beltona, který kvůli nedotaženému mezinárodnímu přestupu nemohl nastoupit. Sígrs nemají na postu quarterbacka adekvátní náhradu a lze očekávat, že herní projev s Beltonem na hřišti bude ve všech směrech výrazně lepší. Sígrs si proti Mammoths připsali pouze 3 získané první downy.

Mammoths se v úvodu zápasu v útoku také hledali a nedokázali využít dobré pozice na hřišti. Překvapením byla slabší produktivita běhového útoku. Ten především ze začátku zápasu nedokázal získávat větší množství yardů. Útok se tak musel mnohem více opřít o passovou hru a quarterback Michal Stoklásek dokázal příležitosti využít.

Na hřiště se vynuceně vrátil předseda klubu Petr Stejskal, který po loňské sezoně ukončil kariéru. Po zranění centra Milana Boháčka v úvodním drivu se Stejskal vrátil na hřiště. Stejskalův fotbalový důchod tak měl podobného trvání jako v případě Toma Bradyho.