Home  /  Zprávy  /  V Tipsport Czech Bowl XXX se představí Gladiators a Steelers

V Tipsport Czech Bowl XXX se představí Gladiators a Steelers

(po) 3. červenec 2023, Radim Kroulík

Před sezonou byly týmy Vysočina Gladiators a ISMM Ostrava Steelers pasovány do rolí hlavních favoritů na postup do finále 30. ročníku Snapbacks ligy. Oba týmy své role potvrdily a po výhrách v semifinálových zápasech si zajistili účast v Tipsport Czech Bowlu, když Steelers porazili Znojmo Knights 35:0 a Gladiators zvítězili nad Nitrou Knights 38:28.

Bezchybný výkon útoku Gladiators
Zápas mezi Gladiators a Knights sliboval skvělou podívanou, když v základní části zvítězil slovenský tým 42:41. Gladiators usilovali nejen o odplatu, ale také o postup do domácího finále, které se bude hrát na jejich domácím stadionu FC Vysočina v Jihlavě.

Útok Gladiators si v semifinále přenesl skvělou formu ze základní části a v prvním poločase předvedl téměř bezchybný výkon. O hlavní porci yardů se starali především quarterback Jan Dundáček společně s Janem Dunovským, kdy tato dvojice hned v úvodním drivu pomohla přiblížit se k endzóně soupeře. První tažení úspěšně zakončil nikým nebráněný David Calta, pro kterého už nebyl problém doběhnout do endzóny a otevřít skóre zápasu na 7:0.

Také útok Nitry v úvodu zápasu potvrdil svou vysokou produktivitu z letošní sezony. Boris Bútora, který v základní části překonal rekordy v počtu touchdownů i yardů, vyslal dlouhý pass na Ľuboše Paprčku a Knights byli rychle u endzóny soupeře. První drive hostů přetavil v touchdown po zemi running back Patrik Klementovič.

Obrana Knights v prvním poločase nenašela recept na útok domácích a ti tak skórovali ze všech drivů. Další touchdowny si připsali Patrick Blackwood a Matěj Majerčák. Další body pak přidal field goalem Petr Kodým.

Obraně Gladiators se naopak podařilo najít způsob, jak soupeřův útok zastavit, když se defenzivní lajně podařilo dvakrát za sebou sackovat Bútoru a donutili tak Knights k puntu. Do poločasové přestávky šli Gladiators s vedením 24:14.

Do druhé poloviny zápasu vstoupili lépe Knights. Nejprve rychle snížili touchdownem Matúše Kotory a následně se jim poprvé v zápase podařilo zastavit útok soupeře. Získanou převahu ale nedokázali hosté využít a naopak důležitý moment si připsal obránce Gladiators Stanislav Lepič, který dokázal ve své endzóně zachytit pass Bútory a slovenský tým tak vyšel z tohoto drivu naprázdno.

Gladiators využili velmi rychle získaného míče a Jan Dunovský prokličkoval téměř přes celé hřiště a dostal se s míčem jen pár yardů od endzóny. Patrick Blackwood si poté připsal druhý touchdown v zápase a navýšil skóre na 31:21.

Naději pro svůj tým vykřesali Bútora s Paprčkou na začátku čtvrté čtvrtiny. Nejprve po 40yardovém spojení vzduchem společně posunuli svůj tým na hranici redzóny a následně na dlouhý čtvrtý down zkompletovali i 25yardový pass, po kterém byl útok Nitry pouhý yard od endzóny soupeře. S touto pozicí si poradil Martin Pargáč a Knights znovu ztráceli na soupeře jen 3 body.

Knights se pokusili překvapit soupeře krátkým onside kickem, který ale získal náhradní domácí quarterback Vít Bezecný. I tak se obraně Knights podařilo zastavit soupeře od skórování a Knights měli 5 minut před koncem šanci otočit skóre zápasu. To se jim nepovedlo, když Bútora ve snaze získat první down ztratil míč, který zalehla obrana Gladiators.

Klíčový moment Gladiators využili v pojišťovací touchdown, který zaznamenal Dundáček tři minuty před koncem zápasu a navýšil tak na 38:28.

Hosté se ještě pokusili nepříznivý stav zvrátit, ale pass Bútory vystihl obránce Jindřich Karban a definitivně tak zpečetil postup Gladiators do finálového Tipsport Czech Bowlu XXX.

Steelers si poradili proti oslabenému soupeři
Hráči Steelers byli v semifinále proti Znojmu Knights jasným favoritem. Knights se navíc pro semifinálový zápas museli obejít bez amerického quarterbacka Tylera Callense, který si poranil ruku. Při této absenci se dalo očekávat, že zápas nebude mít vyrovnaný průběh.

Obrana Steelers držela oslabeného soupeře daleko od své endzóny, a tak body přidávali pouze domácí. Hned v úvodní čtvrtině si quarterback Bradley Jones připsal dva touchdownové passy na Jana Vysloužila a Jakuba Řeháčka.

Pohodlný náskok 21:0 z prvního poločasu dokázali Steelers ve druhém poločase ještě navýšit po touchdownech Jiřího Šimečky a Dominika Dvorského. Steelers zvítězili nad Knights 35:0 a v letošní sezoně Snapbacks ligy jsou stále bez prohry.

O vítězi 30. ročníku Snapbacks ligy se rozhodne v neděli 16.7. Tipsport Czech Bowl XXX začíná v 18:00 na stadionu FC Vysočina v Jihlavě.