Home  /  Zprávy  /  Amazons se vrátily na trůn. Trofej vybojovali také Gladiators a PBP

Amazons se vrátily na trůn. Trofej vybojovali také Gladiators a PBP

(po) 6. listopad 2023, Radim Kroulík

Prague Black Panthers loňský úspěch nezopakovali a o víkendu ze tří možností vybojovali trofej ”pouze” v Youth Bowlu. V Ženské lize se poprvé od roku 2019 radují z titulu Amazons a v Juniorské lize dokázali Gladiators překvapit Black Panthers. Ve Flagové lize U15 nedokázali Bobcats 1 potvrdit roli favoritů a z vítězství se radovali hráči Blades.

Rose Bowl IX

Zápas mezi Amazons a Black Cats měl nabídnout vyrovnanou bitvu. Oba týmy si počínaly v základní části suverénně a vzájemný zápas vyhrály Black Cats po boji 26:17. Finálový zápas v Brně ale nabídl naprosto odlišný scénář. Amazons měly od začátku zápasu jasnou převahu v útoku i v obraně. Útok Amazons pod vedením Lenky Vavrisové našel recept na překonání pražské obrany. Amazons se mohly opřít o výbornou běhovou hru a hned v úvodním drivu se 3yardovým během prosadila Vavrisová. Útok Black Cats se v první čtvrtině na hřišti dlouho neohřál a naopak Amazons udeřily i podruhé. Tentokrát Vavrisová našla Kamilu Ludlovou, která si připsala 49yardový touchdown.

Black Cats na konci první čtvrtiny dokázaly snížit field goalem Michaely Ďuriškové, ale to bylo z pohledu útoku Black Cats vše. Ve zbytku zápasu se prakticky nepřiblížily k endzóně soupeřek. Do klíčového trháku se Amazons dostaly v průběhu druhé čtvrtiny, ve které daly další tři touchdowny. Vavrisová nejprve navyšovala na 21:3 23yardovým během a následně si touchdown připsala také Ludlová a Ivana Schmiedová. Poločasové skóre 35:3 dávalo vědět, že zápas o titul napínavý boj nenabídne.

Jakoukoliv snahu o obrat ve druhém poločase rázně utnula Vavrisová hned v úvodu třetí čtvrtiny 16yardovým touchdownem, kterým se spustil čas podle pravidla Mercy rule. Ve zbytku zápasu si Black Cats připsaly safety, když při plánovaném puntu Amazons se míč dostal přes puntera až do endzóny. Na konečných 45:5 upravila v průběhu poslední čtvrtiny Tereza Kubicová 35yardovým field goalem.

Amazons dominovaly v běhové hře a obrana soupeřkám prakticky nic nedovolila. Brněnský tým se vrací na trůn poprvé od roku 2019.

Junior Bowl XXIII

Narozdíl od zápasu v základní části měli Gladiators k dispozici quarterbacka Víta Bezecného. Výsledek 43:6 pro Black Panthers z poloviny října tak pro finálový zápas neměl velkou vypovídající hodnotu. První poločas Junior Bowlu ukázal, že tentokrát bude mít zápas výrazně odlišný průběh. Velkou zásluhu na tom měla obrana Gladiators, která nedovolila útoku Black Panthers se prosadit. Body tak přidávali pouze hosté. V úvodní čtvrtině poslal Gladiators do vedení Vojtěch Kolář 67yardovým touchdownem po passu Bezecného. Quarterback Gladiators 5yardovým během navýšil v polovině druhé čtvrtiny skóre na 12:0 a do poločasu se hosté radovali z bodů ještě jednou. Minutu a půl před koncem prvního poločasu proměnil 26yardový field goal Miloslav Hamerník. Gladiators vedli v poločase 15:0.

Domácí Black Panthers dokázali zápas zdramatizovat. V polovině třetí čtvrtiny připsal první body pro svůj tým 10yardovým během Pavel Prokop. To ovšem bylo jediné zaváhání obrany Gladiators. Ta už ve zbytku zápasu soupeře do endzóny s míčem nepustila. Naopak Bezecný na začátku čtvrté čtvrtiny svým druhým běhovým touchdownem navýšil skóre na 23:6. Gladiators závěrečný tlak pražského týmu ustáli a po titulu v mužské kategorii si připisují titul také v juniorech. Black Panthers naposled prohráli zápas Juniorské ligy v roce 2017, když ve finále prohráli s Lions 4:12.

Youth Bowl IX

Také v dorostencích se oba finalisté potkali proti sobě v závěru základní části. V něm dokázali Black Panthers oplatit Monarchs porážku z úvodního kola a zvítězili 28:13. Narozdíl od žen a juniorů dokázali dorostenci Black Panthers vítězství ze základní části zopakovat také ve finále. Domácí Monarchs sice předvedli větší produktivitu než při prohře z konce základní části, ale se soupeřem dokázali držet krok pouze polovinu zápasu. Útok Black Panthers odstartoval bodové hody v první čtvrtině dvěma touchdowny, kdy quarterback Jakub Yamato našel Lukáše Bačovského a následně Jana Vrňatu. Na skórování pražského týmu dokázali Monarchs odpovědět, když skóroval quarterback Martin Melich a ve druhé čtvrtině snižoval na 13:21 Jakub Horniak.

Do třetí čtvrtiny vstoupili Monarchs rychlým touchdownem Patrika Tomana, který snížil na rodzíl jediného skóru. Od tohoto momentu ale na hřišti úřadoval už pouze útok Black Panthers. Do konce třetí čtvrtiny dokázal nasázet hned čtyři touchdowny, o které se podělili Filip Kažmír, Yamato, Vrňata a Sebastien Crosby. Na ofenzivní smršť nenašli domácí Monarchs před více než 500 diváky odpověď.

Black Panthers si připsali výhru 56:20 a odvezli si do Prahy trofej pro vítěze v 1. dorostenecké lize. Monarchs sice dokázali narušit neporazitelnost pražského týmu v základní části, ale Black Panthers se potřetí v řadě radují z vítězství v Youth Bowlu.

Flagová liga U15

Překvapivý výsledek přinesla také Flagová liga U15. Do finálového turnaje vstupovali Bobcats 1 jako jasní favorité, když základní část odehráli s bilancí 47-1. Příbramský tým ale narazil už v semifinále, ve kterém podlehl Steelers 1 20:22. Do finále se společně s ostravským týmem probojovali Blades, kteří v semifinále porazili Sígrs 34:12. Blades suverénní výkon zopakovali také ve finále a nad Steelers 1 zvítězili v poměru 41:13. Bobcats 1 nakonec obsadili konečné 3. místo po výhře 25:0 nad Sígrs.