Home  /  Zprávy  /  Dundáček poosmé ovládl anketu Hráč roku! Bútora a Clark MVP ligy

Dundáček poosmé ovládl anketu Hráč roku! Bútora a Clark MVP ligy

(st) 20. prosinec 2023, Radim Kroulík

Sezonu 2023 definitivně uzavře tradiční anketa individuálních cen. Nejprve se zaměříme na muže a na kategorie Hráč roku, Offensive a Defensive MVP Snapbacks ligy. Vyhlášení ankety podzimních soutěží v čele s Hráčkou roku přijde na řadu na začátku roku.

Hlasování
Ve 14. ročníku ankety Hráč roku mohlo hlasovat celkem 48 osob. Do hlasování se zapojili zástupci klubů s týmy ve Snapbacks lize a ve 2.Lize. Dále trenéři reprezentace mužů, členové Rady ČAAF, rozhodčí Czech Bowlu a zástupci médií. Stejné složení hlasujících bylo i v anketách o nejužitečnějšího hráče útoku a obrany Snapbacks ligy.

V kategorii Hráč roku mohli hlasující určit hráče a pořadí v TOP 5, kdy hlasovat mohli pro české hráče bez ohledu na soutěž, ve které v roce 2023 hráli a rovněž se mohli započítat výkony v reprezentaci. Naopak cizinci v této kategorii hlas dostat nemohli. U MVP kategorií mohli hlasující vybrat tři jména a pořadí, a to pro hráče hrající ve Snapbacks lize bez ohledu na občanství hráčů.

Hráč roku 2023 - Jan Dundáček (Vysočina Gladiators)
Osmá trofej pro Dundáčka! Legendární quarterback dovedl Gladiators k druhému titulu v historii klubu před domácími fanoušky a byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem Tipsport Czech Bowlu. Dva touchdowny Dundáčka v posledních šesti minutách finále rozhodli o finálové výhře Gladiators. Dundáček si v základní části připsal 1975 yardů a 23 touchdownů vzduchem a k tomu přidal 416 yardů a 13 touchdownů po zemi. Především v běhových touchdownech se Dundáček vzdálil všem svým pronásledovatelům, kdy na druhém místě skončil Blackwood s 6 běhovými touchdowny a třetí Tyler Callens měl 4 touchdowny. Dundáček se v historických tabulkách dostal v počtu běhových touchdownů na první místo s 55 touchdowny. Quarterback Gladiators nyní drží rekordy v touchdownech po zemi i vzduchem. Jeho letošní statistiky mohly být ještě lepší, ale v některých zápasech za rozhodnutého stavu dostal prostor také backup Vít Bezecný.

2. místo - Radim Kalous (Vienna Vikings)
Český receiver se po angažmá v Dresden Monarchs vydal do ELF. Navzdory limitům na počet evropských importů angažovali Kalouse loňští šampioni Vienna Vikings. Už jen samotný podpis v tomto prestižním týmu je obrovský individuální úspěch. Kalous v 11 zápasech nasbíral 377 yardů (čtvrtý v týmu) a měl nejlepší poměr zachycených passových pokusů v týmu, když dokázal chytit téměř 86 procent passů, které na něho směřovaly. Vikings ovládli základní část ELF, když vyhráli všechny zápasy. V semifinále ale nestačili na Stuttgart Surge 33:40 a Kalous si v tomto zápase připsal 2 catche pro 16 yardů. 

3. místo - Jan Telnar (ISMM Ostrava Steelers)
Telnar ovládl statistiku interceptionů také v letošním roce, když si v 10 zápasech připsal 6 interceptionů a jeden dokázal vrátit až pro touchdown. Po jednom interceptionu si Telnar připsal také v semifinále proti Znojmu Knights a také v Tipsport Czech Bowlu. Jeho interception ve třetí čtvrtině finále pomohl Steelers dotáhnout skóre na 21:21. Telnar se následně představil v reprezentačním dresu v zápasech proti Švýcarsku a Maďarsku.

4. místo - Jan Krs (Prague Lions)
Defenzivní back přišel pro letošní sezonu do Lions a v ELF si v 8 zápasech připsal 55 tacklů a měl nejlepší průměr tacklů na zápas v týmu. K tomu přidal jeden interception. Výrazný výkon předvedl Krs v reprezentaci, když si v zápase proti Maďarsku přidal celkem 13,5 tacklů, což je rekord od roku 2003, kdy se statistiky z reprezentačních zápasů začaly sledovat. 

5. místo - Jiří Šimečka (ISMM Ostrava Steelers)
Šimečka byl důležitou postavou útoku Steelers, který byl hned po Nitře druhý nejproduktivnější v lize (průměr 290 passových yardů na zápas). V devíti zápasech základní části si Šimečka připsal 806 yardů a 8 touchdownů. V průměru počtu zachycených passů na zápas skončil na třetím místě. Šimečka pomohl svému týmu také jako kicker, když proměnil 17 z 20 potvrzení a 5 z 9 field goalů. Letošními výkony se receiver Steelers posunul v historických tabulkách na druhé místo v počtu zachycených touchdownů (34) i v počtu zachycených passů (197).

Hráč roku 2023

  Hlasů   Hlasů 
Dundáček Jan 82 Mašita Vojtěch 4
Kalous Radim 57 Jeníček Viktor 3
Telnar Jan 50 Kysilka Zbyněk 2
Krs Jan 36 Benc Stanislav 2
Šimečka Jiří 24 Nestr Jan 2
Woleský Jakub 23 Plaček Petr 2
Bogocz Josef 17 Čermák Petr 1
Smutný Jakub 16 Dohnal Lubomír 1
Starý Jan 14 Chvojka Ondřej 1
Mareček Ondřej 8 Kodým Petr 1
Janota Josef 7 Malucha Adrian 1
Žouželka Adam 7 Mašek Martin 1
Vysloužil Jan 6 Bezecný Vít 1
Novák Miloš 5 Mráz Pavel 1


Offensive MVP Snapbacks ligy 2023 - Boris Bútora (Nitra Knights)
Bútora v letošní sezoně prolomil hned několik individuálních rekordů. Nejvíce naházených yardů v sezoně (3115), kdy se jako teprve druhý hráč v historii dostal přes metu 3000 yardů. Také rekord v počtu naházených touchdownů za sezonu, který držel Michael Hayes ze sezony 2019, dokázal Bútora pokořit. V 10 zápasech základní části si Bútora připsal rovných 40 passových touchdownů. I přes velký důraz na passovou hru hodil Bútora v základní části pouze 3 interceptiony (nejméně v lize). Není tak překvapením, že Knights ovládli ofenzivní statistiky Snapbacks ligy. Na prvním místě skončili v získaných yardech (průměr 399 yardů na zápas), v passových yardech (průměr 303 yardů na zápas). 

2. místo - Ľuboš Paprčka (Nitra Knights)
Paprčka se stal teprve druhým hráčem v historii, který v základní části překonal hranici 1000 yardů (prvním hráčem byl JaVontae Hence v roce 2016 s 1459 yardy). Kromě toho si receiver Nitry připsal 15 touchdownů (druhý v lize byl v této statistice jeho spoluhráč Mário Bíro s 12 touchdowny). Impozantní je také průměr yardů na jeden catch. S 22,3 yardy na catch je evidentní, že Paprčka byl schopen produkovat velký počet tzv. „big plays”. 

3. místo - Jan Dundáček (Vysočina Gladiators)
MVP Tipsport Czech Bowlu logicky nemohl chybět mezi hlasy v anketě o nejužitečnějšího ofenzivního hráče ligy. Přes skvělou sezonu završenou titulem se Dundáčkovi nepodařilo přeskočit duo z Nitry, i když slovenské opory Knights by jistě individuální úspěchy vyměnily za vítězství v semifinále proti Gladiators.

Offensive MVP Snapbacks ligy 2023

  Hlasů    Hlasů
Bútora Boris 67 Imr Jakub 2
Paprčka Ľuboš 34 Dunovský Jan 1
Dundáček Jan 32 Březina Jakub 1
Jones Bradley 15 Cox Brett 1
Šimečka Jiří 3    


Defensive MVP Snapbacks ligy 2023 - Tyrone Clark (Přerov Mammoths)
Cena pro nejužitečnějšího obránce Snapbacks ligy zůstává v Přerově, když loni tuto trofej vyhrál linebacker Lubomír Dohnal. Clark tuto anketu vyhrál v sezoně 2019 ještě v dresu Sígrs. Linebacker Mammoths si v letošní sezoně připsal celkem 77 tacklů (o 18 více než druhý Miloš Novák z Blades), k tomu přidal 4 sacky (druhý v lize) a 3 forced fumbly (nejvíce v lize).

2. místo - Jan Telnar (ISMM Ostrava Steelers)
Vítězství ve statistice interceptionů v sezoně prakticky automaticky posouvá hráče mezi favority na nejužitečnější hráče obrany. Telnar navíc dokázal své umění v chytání interceptionů potvrdit i v play-off.

3. místo - Josef Bogocz (ISMM Ostrava Steelers)
Bogocz se stal letošním králem sacků (4,5) a ovládl také statistiku tacklů pro ztrátu (16,5). Defenzivní lajnmen Steelers byl důležitou postavou pevné obrany, která dlouho mířila za rekordem ligy v počtu inkasovaných bodů. Steelers nakonec v základní části povolili soupeřům v průměru 7,8 bodů na zápas a nejméně celkových yardů (177 yardů na zápas).

Defensive MVP Snapbacks ligy 2023

  Hlasů    Hlasů
Clark Tyrone 58 Prosr Jan 2
Telnar Jan 49 Reng Michal 2
Bogocz Josef 21 Korim Lukáš 2
Novák Miloš 11 Chvojka Ondřej 1
Čížek Jakub 3 Lepič Stanislav 1
Šťastný Daniel 2 Kokoška Daniel 1
Fišer Martin 2 Dohnal Lubomír 1