Home  /  Zprávy  /  ČJLAF 2006: Alligators - Monarchs

ČJLAF 2006: Alligators - Monarchs

(so) 30. září 2006, Filip Hobza
Na rozdíl od prvního zápasu na Slovensku, který skončil výhrou Bratislavy Monarchs 20:0, se dnes podařilo týmu juniorů VSK VUT BRNO ALLIGATORS na domácí půdě Pod Palackého vrchem aspoň skórovat, ale na soupeře, který využil nespočet fatálních chyb domácích, ani tento výkon nestačil ? Aligátoři podlehli 14:37 (v poločase 7:14). I když se už zdálo, že by mohlo ve 3. čtvrtině za stavu 14:23 dojít k vyrovnání (respektive aspoň k přiblížení se na rozdíl jednoho bodu v případě proměnění conversion), se při pozici útoku Alligators 6 yardů od soupeřové end zóny, stal pravý opak - Brňané této jedinečné šance nevyužili a po té se psychicky zlomili, čehož soupeř využil a jasně v poslední čtvrtině dominoval.
Další zápas čeká juniorku VSK VUT BRNO ALLIGATORS 7. října (odvetný zápas proti Devils z Havířova, Pod Palackého vrchem od 14 hod.) ? s největší pravděpodobností půjde o rozhodující utkání z hlediska účasti v play-off.

Zkráceně k průběhu zápasu:
1. čtvrtina: Bratislava začínala výkopem - Branislavu Balaďovi (č. 45) se dnes na pozici kickera dařilo a vždy výtečně kopl ? za hranici endzóny. Náš útok tedy rozehrával z 20 yd. Hned druhá akce ? běh Tomáše Vrány, který celou čtvrtinu nebyl ve své ?obvyklé kůži?, skončil jeho ztrátou míče. Bratislava se dostala na 5 yardech k útoku. Výtečně (až neuvěřitelně) zapracovala obrana Alligators (Tomáš Kučera), která nedovolila soupeři skórovat. Následný útok Alligators skončil nevalně (pokusy běhat Vránou nevycházely) a byl nucen puntovat. Bratislava vrátila na 10 yd od endzóny Alligators, což nebyl problém pro Rolanda Špaise, aby dotáhl svůj běh do endzóny - touchdown. Kopem za bod upravil skóre na 0-7 Branislav Balaďa. Zbývaly 2 minuty do konce čtvrtiny a při pozici útoku Alligators na svých! 28yardech a pokusu o punt, Marku Sochovi míč vypadl, a bratislavský obránce jej zalehl, čímž získal skvělou pozici 5 yd od endzóny Alligators pro svůj útok, který ji zužitkoval hned na 2. pokus a tak si mohl Branislav Balaďa připsat na své konto svůj 1. touchdown. Sám kop za bod proměnil, čímž se Panovníci dostali do vedení 0:14. Další útok Alligators skončil opět  fiaskem: Tomáš Vrána po druhé v zápase dostal svůj tým do těžké pozice: tentokrát o míč přišel na 20 yardech.
2. čtvrtina:  Z těchto 20 yardů se Bratislava přiblížila na 8 yardů, odkud Balaďa kopl field goal a poslal svůj tým do vedení 0:17. Poprvé za celý zápas se podařilo útoku Alligators získat first down, posunul se až na půlku soupeře. Bohužel na 30 yardech zachytil přihrávku Tomáše Fortelného Radovan Urban (č. 31), jenž s míčem doběhl o dalších 14 yd dále. Monarchové útočí ze svých 45 yardů, avšak obrana Alligators v čele s Pekárkem a Kučerou výborně brání, Panovníci volí punt, který skončí na 31 yardech Alligators. Odtud se domácí dostávají přes polovinu hřiště. Nádherný 40 yd běh Vrány na 10 yd před endzónu není díky faulu uznaný. Fortelný volí pas na Valíka, který doběhne na 9yd! ? což je nejbližší postavení útoku Alligators před endzónou soupeře za celý zápas. Zbývá 2,5min. do konce a hned první akce ? pasem Fortelného na Lukáše Dvořáka (č. 33) končí touchdownem. Radek Pekárek potvrzuje kopem za bod a upravuje tak skóre na 7:17.
Při 3. downu  po rozehrávce ze své 28 yardové linie Bratislava ztrácí díky obránci Alligators Petrovi Malákovi na 19 yd míč. Útok Alligators se dostává na 25 yd od endzóny. Trenér Stříbrný nařizuje field goal, který bohužel Pekárek 12sec. před poločasem neproměňuje.
3. čtvrtina: hned v úvodu čtvrtiny přišla ledová sprška v podobě nádherného returnu hráče č. 30 Adama Zádora, který s míčem doběhl až na 31 yardů Alligators! Odtud s jistotou proměňuje svůj běh Špais. Jelikož je kop za bod Balaďovi zblokován, zůstává skóre 7:23. Jakoby zablokování tohoto extrapointu bylo vzpruhou pro Aligátory, hned další akci se return vydaří Vránovi a Fortelný rozehrávající na vlastních 34 yardech volí pas na Martina Malkovského ? ten svůj běh zužitkuje a skóruje touchdown. Radek Pekárek přidává bod a snižuje skóre na 14:23. Od tohoto momentu se Alligators začíná dařit: útok Monarchs, který se dostal na 40 yd Alligators zde končí, neboť pas quarterbacka Martina Reicha (č. 1) končí na 18yd v rukou obránce Alligators Tomáše Valíka. Útok domácích z toho místa rozehrává ? Fortelný volí pas na výborně rozehraného Malkovského, který končí na 30 yardech Alligators. Další akce, opět pas na Malkovského a jeho následný běh končí až na neuvěřitelné vzdálenosti 8 yd od endzóny Monarchs! Vrána posunuje na 6 yd. Díky neúspěšnému rolloutu Fortelného zpět na 7 yd. Trenér Stříbrný volí field goal, který Pekárek neproměňuje a tímto okamžikem se psychika Alligators láme a hráči hrají jakoby už nechtěli ani vyhrát.
4. čtvrtina:  Bratislava se v pohodě dostává ze svých 20 yd až na 16y d Alligators. Běhy středem nejdou ubránit a tak není divu že při 4. downu a 3 yardech od endzóny Alligators se během do endzóny prodere hráč č. 35 Lukáš Vallo, jenž zvyšuje na rozdíl 14:29.  Balaďa přidává conversion za 2 body ? stav 14:31.
Útok Alligators je bezúspěšný na svých 35 yardech Vrána opět již po třetí během zápasu ztrácí míč. Útok Monarchs tak má opět ?zadarmo? skvělou pozici ke skórování, čehož patřičně využívá a na druhý pokus z 35 yardů Ronald Špais skóruje svůj 3. touchdown, Balaďa kop za bod nedává, stav 14:37. Do konce zápasu se ještě 2x vystřídají útoky, které vždy končí puntem.

Hlavní trenér Rostislav Stříbrný po zápase dodal:
?V příjemném podzimním počasí jsme na našem domácím hřišti přivítali tým Bratislavy Monarchs k druhému zápasu ČJLAF. První zápas s Bratislavou jsme prohráli 20:0, takže jsme měli Bratislavě co vracet. Měli jsme 14 dní pauzu, což jsme využili k tréninku a přineslo to i své ovoce. Mně osobně se zápas velmi líbil a rád bych věřil, že se líbil i našemu soupeři a divákům.
Zápas byl v podstatě rozhodnut v prvních pěti minutách, kdy se nám bohužel opakovaně nedařilo v offense a obrana měla před sebou velmi těžký a téměř nereálný úkol - udržet soupeře na méně než 10 yardech. Hned na začátek jsme proto dostali 2 TD ze zbytečných chyb. Hráči do zápasu nastoupili dosti nekoncentrovaní a působili dojmem, že se jim vůbec nechce hrát, což se projevilo právě na začátku zápasu, kdy nám Bratislava utekla o hodně bodů. Poté se nám ale podařilo zmobilizovat naše síly a začaly se nám dařit hlavně pasové hry, díky kterým se nám podařilo dvakrát skórovat TD. Z tohoto pohledu bych tedy rád pochválil TE Martina Malkovského a WR Lukáše Dvořáka, kteří hrají první sezónu, stali se velmi platnými hráči a jsou jistě i velkým příslibem do budoucnosti. Naše O-line dokázala poměrně slušně podržet, takže náš QB Tomáš Fortelný měl dostatek času na přesné odhození míče. Obrana hrála od začátku velmi dobře a dokázala soupeře udržet. Horší to ovšem bylo na konci zápasu, kdy už jsme postrádali agresivitu a možná i sílu k dostatečnému tlaku. Z obrany zahrál výborně opět nováček LB Tomáš Kučera a již zkušený LB Radek Pekárek, David Příhoda a FS Tomáš Valík.
Tento zápas nám opět přidal mnohé zkušenosti a poučení z chyb, které jsme udělali. Největší problém byl v psychice, kdy hráči mají zbytečný respekt a v rozhodujících situacích přestávají hrát a začínají dělat zbytečné chyby - fauly a fumbly, které nás prostě zabíjejí. Nicméně na každém zápase musíme hledat něco pozitivního - Bratislava je pro nás zakletý tým, proti kterému se nám tradičně nedaří, dnes se nám podařilo proti tomuto soupeři alespoň skórovat a ve 2. a 3. čtvrtině sehrát poměrně vyrovnaný zápas. Za týden hrajeme s Havířovem Devils, kteří se rozhodně pokusí zvrátit zatím nepříznivou pozici a  proto pro nás bude tento zápas také velmi těžký.?

Trenér obrany Jiří Řezáč a Jakub Skácel dodali:
?První ?velký? okamžik naší obrany byl hned po začátku zápasu, kdy po ?dárečku? útoku jsme dokázali zastavit slovenský útok na vlastních 5 yardech, po několika minutách se ale bohužel stejná situace opakovala a soupeř na třetí down prorazil a skóroval. V první čtvrtině se obrana ocitala v nevýhodných pozicích a skóre se ustálilo na 17:0, ale do konce první půle už obrana nic nepřipustila a dala prostor útoku. V druhém poločase začala naše obrana chybovat a soupeř několikrát výrazně pronikl do hloubi našeho pole. Každou větší chybu trestal, což se výrazně  projevilo na skóre. Herní projev obrany v druhé půli nás jako kouče poněkud zklamal. Naopak vyzdvihnout chci práci našich linemanů (většina hraje na obě strany), dále výkon Tomáše Kučery (poprvé na pozici startera), Dana Flóry, Radka Pekárka a dalších....Příští týden očekáváme velmi dobrý fotbal.?

č. 35 Lukáš Vallo 6 bodů

Tomáš Kučera (č.53) v akci při bránění útoku Monarchs 5 yd od endzóny Alligators.

První touchdown Monarchs ? hráč č. 23 Roland Špais.

Touchdown Bronislava Baladi z první čtvrtiny, s č. 53 brání Tomáš Kučera.

Zachycená přihrávka Alligators hráčem č. 31 Radovanem Urbanem.

Tomáš Fortelný (č. 12) s míčem při neúspěšném pokusu ve 3. čtvrtině o rollout - zastavuje jej Adam Zádor (č. 30).

Rolanda Špaise (č. 23) skládá Radek Pekárek (č. 46) a Tomáš Kučera (č. 53).