Hlavní nabídka

Pravidla

Nutnost registrace
Základní pravidla
Návod jak tipovat
Ceny pro nejlepší
Podrobná pravidla
Určování pořadí
Vysvětlení pojmů
Časové rozložení etap
Případ nouze

Nutnost registrace
Pro zapojení se do soutěže je nutná registrace na webu caaf.cz (v pravém horním rohu webu jsou odkazy pro přihlášení, resp. registraci). Podmínkou je ale pouze registrace na webu, podmínkou není členství v ČAAF. Členem se samozřejmě v této souvislosti můžete stát také, ale není to nutné.
Jednotliví soutěžící v soutěži vystupují pod svými jmény, zjevně podvodné účty mohou být odstraněny.

Základní pravidla
Každý hrací víkend tipujete okolo deseti zápasů, ale nejen zápasů, tipovat lze třeba i počty touchdownů skórovaných jednotlivými hráči a podobně. Tipuje se vždy výběrem ze dvou variant. 
Jeden hrací víkend znamená jedno kolo soutěže. Dvě až tři kola tvoří jednu etapu celé soutěže. Do výsledku etapy se počítají všechny zápasy. Do celkového výsledku se pak počítá umístění ze tří nejlepších etap.

Návod jak tipovat
Tipování je velmi snadné, jednoduše klikněte na levou nebo pravou část události - na logo, na fotku, na název jedné ze dvou možností. Po kliknutí na levém nebo pravém konci události uvidíte v modrém rámečku "Můj tip". Pokud budete chtít tip změnit, tak jednoduše klikněte na druhou stranu. Pokud kliknete podruhé na stejnou stranu, tak svůj tip vezmete zpátky a událost budete mít nenatipovanou.
Uprostřed události vidíte v procentech, jak už tipovali ostatní soutěžící. Toto má jednak informativní vliv, ale hlavně je to rozhodující informace o tom, kolik bodů můžete získat v případě úspěšného tipu, viz podrobná pravidla.
Po vyhodnocení události se u správné možnosti zobrazí velká "fajfka" a modrý rámeček "Můj tip" se změní na zelený nebo červený podle toho, jestli jste tipoval úspěšně nebo ne. A také zde uvidíte počet získaných bodů za událost.
U "nadpisu" každé události, stejně tak u jednotlivých možností můžete vidět grafické otazníčky - při najetí myší se dozvíte dodatečnou informaci, která událost nebo možnost blíže vysvětluje a popisuje.
Pozor, tipovat lze vždy pouze do uzávěrky celého kola, která je většinou nastavená na okamžik začátku prvního zápasu daného víkendu. Všechny události tedy mají jednotnou uzávěrku a například nedělní zápasy tedy nelze tipovat až v neděli!

Ceny pro nejlepší
Celkové 1. místo: nákup zboží Under Armour v hodnotě 5 000 korun
Celkové 2. místo: nákup zboží Under Armour v hodnotě 3 000 korun
Celkové 3. místo: nákup zboží Under Armour v hodnotě 2 000 korun

Vítězství v každé z etap: kšiltovka Snapbacks

Podrobná pravidla
Každý hrací víkend tipujete okolo deseti zápasů, ale nejen zápasů, tipovat lze třeba i počty touchdownů skórovaných jednotlivými hráči a podobně. Obecně jde tedy o tipované události. Tipuje se vždy výběrem ze dvou variant. V případě zápasů je volba zřejmá, tipuje se vítězství jednoho nebo druhého týmu. V případě srovnání dvou hráčů se tipuje, který z dvojice vyhraje jejich vzájemný duel. V případě tipování počtu bodů, touchdownů apod. se tipuje, která ze dvou variant bude pravdivá.
Za neúspěšný tip nezískáte žádný bod. Za úspěšný tip získáte jeden bod a k tomu navrch tolik bodů, kolik procent soutěžících tipovalo špatně. Několik příkladů (vždy se předpokládá, že jste tipoval správně, protože v případě špatného tipu platí vždy totéž - nezískáte žádný bod): Zápas A-B, 75% soutěžích věřilo A, 25% soutěžích věřilo B. Pokud vyhraje A, tak za tuto událost získáte 26 bodů (protože 25% tipovalo špatně plus 1 bod navrch). Pokud vyhraje B, tak získáte 76 bodů. Pokud by vítězství A tipovalo 100% soutěžících a A opravdu vyhrálo, tak všichni získají jen 1 bod. Atd. Tento způsob přidělování bodů je z důvodu odměňování těch, kteří jsou ochotni riskovat. Při pouhém počítání úspěšných tipů je totiž statisticky nejvýhodnější vždy tipovat favority a je to neporazitelná strategie, ve které nemá smysl riskovat. V případě zohlednění ochoty "jít proti proudu" je to ale jinak a risk se může vyplatit.
Jeden hrací víkend znamená jedno kolo soutěže. Dvě až tři kola tvoří jednu etapu celé soutěže. Do výsledku etapy se počítají všechny zápasy, výsledek etapy je tedy dán součtem získaných bodů za odtipovaných řádově 20 až 30 událostí.
Do celkového pořadí se již nepřenášejí body za správné tipy, ale tzv. "superbody". Superbody získá třicet nejlepších v každé ze tří etap. Vítěz etapy získá 30 superbodů, druhý v etapě 29 atd. až ke třicátému v etapě, který získá 1 superbod. Od 31. místa níž se už žádné superbody nezískávají. Do celkového pořadí se pak počítají výsledky ze tří nejlepších etap. Pokud tedy za jednotlivé etapy získáte 25, 2, 10 a 14 superbodů, tak v celkovém pořadí budete mít 49 superbodů. O celkovém pořadí pak rozhodují samozřejmě tyto superbody a v případě shody další kritéria, viz jiná část pravidel.

Určování pořadí
V případě rovnosti bodů získaných za celé kolo se tento fakt neřeší, protože pořadí v kole není podstatné. Soutěžící se budou o své pořadí dělit.
V případě rovnosti bodů získaných za jednu etapu rozhodují (v tomto pořadí)
- Nejvyšší zisk bodů z jednoho zápasu (tzn. kdo uhádne největší překvapení)
- Druhý nejvyšší zisk bodů z jednoho zápasu (atd.)
- Pokud by dva soutěžící měli naprosto shodné "zápisy", tak se budou o své pořadí dělit (pokud by mělo jít o určení vítěze etapy, bude rozhodující tiebreaker určen dodatečně)
V případě rovnosti superbodů získaných celkem rozhodují (v tomto pořadí)
- Více superbodů v nejhorší etapě soutěžícího (tzn. té, která netvoří celkové skóre)
- Více bodů celkem
- Další tiebreakery jsou stejné jako v případě shody v etapě

Vysvětlení pojmů
Tipování na vítěze zápasu je samozřejmě nejsnazší variantou, kterou není třeba dále vysvětlovat.
Tipování s handicapem je o něco složitější. Tyto události doplňují tipování na zápasy (na jeden zápas tedy lze tipovat dvakrát, jednou na zápas, podruhé s handicapem). Je tomu tak v případech, kdy je zjevný favorit zápasu a je velmi pravděpodobné, že drtivá většina soutěžících bude tipovat stejně, resp. samotný vítěz zápasu je opravdu velmi pravděpodobný. Handicap znamená náskok outsidera zápasu, který se potom přičte ke skutečnému výsledku na hřišti. Je-li zápas zadán jako Tým A - Tým B (+28.5) a zápas na hřišti skončí výsledkem 38:14, tak favorit sice vyhrál zápas, ale po započtení handicapu je správným tipem události možnost B. Handicap je zadávaný vždy jako desetinné číslo, je tomu tak z důvodu, aby byla vyloučena remíza.
Srovnání hráčů nebo týmů je tipování porovnávající dva hráče/týmy ve specifikované činnosti. Aby se vyloučila remíza, tak má jeden z hráčů/týmů vždy handicap (náskok) alespoň půl bodu nebo yardu.
Tipování počtu bodů (apod.) je potom volbou mezi dvěma stanovenými intervaly. Příkladem může být tipování počtu bodů v zápase. Jedna možnost bude například 0-34 bodů, druhá možnost pak 35 a více bodů. Tipování je v tomto případě tedy snadné.

Časové rozložení etap
Etapa 1:  23.3. - 7.4. (3 kola po asi 10 událostech)

Etapa 2: 13.4. - 28.4. (3 kola po asi 10 událostech)

Etapa 3:  4.5. - 19.5. (3 kola po asi 10 událostech)

Etapa 4: 25.5. - 9.6. (3 kola po asi 10 událostech)

Etapa 5: 15.6. - 14.7.  (4 kola po asi 10 událostech)

Případ nouze
Pokud nějaký zápas skončí nerozhodně, bude tipování na výsledek zápasu (neplatí to ale pro tipování s handicapem!) odstraněno a na událost bude nahlíženo jako na nikdy nevypsanou.
Podobný postup, tzn. zrušení/anulování události, bude použit v případě jakékoliv situace, kdy nebude možné určit správný tip, událost bude zadaná zmatečně a objeví se oprávněné pochybnosti, že velká část soutěžících mohla událost pochopit jinak, jak bylo zamýšleno.
V neposlední řadě bude událost anulována i v případě, že ji nebude možné vyhodnotit do středečního poledne (případě do dvou dnů v případě, že se zápas bude hrát uprostřed týdne).
Pokud by celý Pick´em musel být předčasně ukončen (protože bude předčasně ukončená fotbalová sezóna), bude celkové pořadí vyhodnoceno podle prostého součtu všech získaných bodů do okamžiku předčasného ukončení.